Podejmij wyzwanie – Wielki Post w internecie
07 marca 2019 | 05:00 | mip (KAI) / pw | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Wspólna modlitwa, rozważania i zadania kształtujące postawy chrześcijańskie – tak zapowiada się Wielki Post przeżywany przez internautów – czytelników najpopularniejszych w Polsce katolickich serwisów internetowych. Spośród wielu dostępnych w sieci inicjatyw każdy znajdzie coś dla siebie.
40 modlitw z Aleteią
Do „40 modlitw na 40 dni Wielkiego Postu” zaprasza polska edycja Aletei. To akcja, w ramach której codziennie, poza niedzielami, uczestnicy otrzymają na Messengera wyjątkową modlitwę oraz specjalną intencję na konkretny dzień. „Zadanie jest proste: zapamiętaj tę intencję, myśl o niej w ciągu dnia, niech w tobie pracuje oraz odmów w tym kierunku proponowaną przez nas modlitwę” – wskazują organizatorzy.
„Te 40 intencji to będzie całe szerokie spektrum naszego chrześcijańskiego życia: wszystko to, czym żyje lub powinien żyć katolik. Trzeba się więc nastawić, że niektóre z nich mogą być dla nas niewygodne. Ale czy krzyż Jezusa był wygodny?” – informuje Aleteia.
Wielkopostny challenge
Na wielkopostny challenge na Messengerze zaprasza także DEON.pl. Każdego dnia redakcja portalu będzie wysyłać zadanie do wykonania, które pochodzi z tegorocznej Zdrapki Wielkopostnej.
– Wszystkie są prosto sformułowane i w większości możliwe do wykonania natychmiast po odkryciu. Zostały podzielone na kilka kategorii: post, dialog, gesty miłości, modlitwa, jałmużna. Poszerzymy je o wartościowe artykuły, nagrania i rozważania. To wyzwanie dla wszystkich: dla dzieci i dorosłych, świeckich i duchownych, małżeństw i samotnych – zapraszają do udziału redaktorzy portalu.
Tydzień z DEON-em
Oprócz Zdrapki Wielkopostnej portal DEON.pl przygotował dla swoich czytelników różne propozycje, które mogą być punktem wyjścia do głębokiego i świadomego przeżycia każdego dnia Wielkiego Postu.
W poniedziałki w ramach cyklu Szkoła Duchowości na DEON-ie pojawiać się będą rozważania o. Romana Groszewskiego SJ. W serii „Bóg grzeszników i mistyków” jezuita opowie o spotkaniu z Bogiem, którego można znaleźć we wszystkim, bo On ma ręce uwalane rzeczywistością. Jest Bogiem grzeszników i za grzeszników umarł, zaś Jego śmierć, jest dla nas łaską.
Tego dnia pojawi się także seria „Gdzie diabeł mówi dobranoc”, z której dowiemy się o tym, jak rozmawiać o szatanie. „W tym cyklu opiszemy najczęstsze błędy chrześcijan, jakie popełniają w myśleniu o szatanie, pomożemy zrozumieć, co tak naprawdę Kościół mówi o złym duchu i czy faktycznie jest się czego bać” – wyjaśnia DEON.
We wtorki redakcja rozprawi się natomiast z najpopularniejszymi wśród katolików mitami dotyczącymi psychoterapii i psychologów. Opowie o nich Angelika Szelągowska-Mironiuk, psycholog, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, czynny psychoterapeuta pracujący w nurcie systemowym, trener umiejętności społecznych I stopnia. Na co dzień pracuje z pacjentami indywidualnymi, parami i rodzinami oraz prowadzi szkolenia i warsztaty dla dzieci, nauczycieli i rodziców.
Wtorki będą też dniem lekcji życia u śp. ks. Jana Kaczkowskiego. „Mimo, że od śmierci księdza minęło już kilka lat, to wciąż inspiruje i sprawia, że stajemy lepiej przygotowani do najważniejszego egzaminu. Tego w którym stawką jest nasze po prostu porządne życie” – zapowiada DEON.
Środy będą czasem międzyreligijnych rekolekcji na post w ramach cyklu „Pokój z tobą”. Wezmą w nich udział rabin Avi Baumol, teolog, służy wspólnocie Żydów w Krakowie, imam Youssef Chadid, przewodniczący Ligi Muzułmańskiej w RP, Katarzyna Anna, Mała Siostra Jezusa, dk Wiktoria Matloch, diakon Kościoła Ewangelicko-augsburskiego, ks. Martina Viktorie Kopecká, pastorka Czechosłowackiego Kościoła Husyckiego oraz ks. Radosław Rakowski, poznański duszpasterz Kościoła rzymskokatolickiego.
„W tradycji wielkich religii świata post jest ważną praktyką duchową. Okres postu w tradycji trzech wielkich religii monoteistycznych – judaizmu, chrześcijaństwa i islamu – był czasem zbliżenia do Boga i wszystkich ludzi. Był okresem pogłębienia solidarności i ducha braterstwa z wykluczonymi. Czasem wyrzeczenia się tego, co złe i szukania tego, co bezcenne: pokoju” – czytamy na portalu. „Powołując się na słowa dokumentów Kościoła katolickiego, chcemy szukać u naszych braci i sióstr „promienia owej Prawdy, która oświeca wszystkich ludzi”. Chcemy słuchać tych, którzy razem z nami odpowiadają na powołanie synów Abrahama i wraz z nimi szukać pokoju” – wskazują redaktorzy DEON.pl.
„W życiu chodzi o #COŚWIĘCEJ”
Czwartki z kolei upłyną w towarzystwie aktora Jerzego Stuhra i teologa ks. Grzegorza Strzelczyka.
Jerzy Stuhr to nie tylko wybitny polski aktor, to prawdziwy koneser życia. W bardzo osobistej rozmowie z serii „W życiu chodzi o #COŚWIĘCEJ” z ks. Andrzejem Lutrem opowiada o swojej największej miłości, marzeniach, strachu, chorobie, przemijaniu i… nieśmiertelności. Kolejne odcinki rozmowy pojawią się w czwartek każdego kolejnego tygodnia Wielkiego Postu.
Z kolei ks. Grzegorz Strzelczyk pokaże jak dobrze przygotować się na zmierzenie z 6 wyzwaniami, jakie może przynieść Wielki Post. Spokojnie i rzeczowo wytłumaczy, doda otuchy i poprowadzi w odpowiednim kierunku. „Wielki Post to 6 tygodni przygotowania do Zmartwychwstania Jezusa. Ale to nie tylko czas oczekiwania, ale i mierzenia się z trudnościami. To także czas kilku pułapek, które mogą skutecznie złapać nas w swoje sidła, utrudnić drogę albo sprawić, że w ogóle z niej zejdziemy” – wskazuje duchowny.
O tym, jak czym jest spowiedź i jak z niej korzystać można będzie dowiedzieć się z piątkowej serii, w której redaktorzy DEON.pl Julia Bondyra, Edyta Drozdowska, Karol Kleczka, Szymon Żyśko i Piotr Żyłka podzielą się z słuchaczami podcastów swoimi przemyśleniami i doświadczeniami.
Także w piątki Marcin Zieliński w serii wideo „Wyrzucamy złe duchy. Postem i modlitwą” rozprawi się z 6 rodzajami złych duchów. Vloger zaproponuje też konkretne rodzaje postów i poprowadzi modlitwę. „Jezus powiedział, że są takie rodzaje złych duchów, które możemy wyrzucić z naszego życia tylko modlitwą i postem. Dlatego nie mamy wątpliwości, że ta metoda działa!” – przekonuje ewangelizator.
W sobotę na DEON-ie ukaże się natomiast seria Mai Moller, w której autorka bloga „Chrześcijańska mama” zaprasza kobiety do spojrzenia na karty Ewangelii z perspektywy pojawiających się tam kobiet. „Maria Magdalena, Marta z Betanii, kobieta cudzołożna – słyszałaś o nich nie raz. A czy zdarzyło Ci się, słuchając ich historii, pomyśleć, że to opowieść również o Tobie? Każda z nich w swojej codzienności mierzyła się nie tylko z tym, co niesie teraźniejszość, ale także z ciężarem przeszłości. Każda doświadczała zmagań i porażek. Toczyła swoje małe bitwy, które zmieniły w jej życiu tylko trochę albo bardzo niewiele – do czasu spotkania z Bogiem” – wyjaśnia influencerka.
Karol Kleczka i Piotr Kosiarski przeprowadzą natomiast czytelników DEON-u przez wielkopostne Ewangelie w sześciu odcinkach podcastu filmowego Filmy Po Bożemu. „Postanowiliśmy poświęcić więcej uwagi Ewangeliom, które Kościół przygotował na każdą z sześciu niedziel Wielkiego Postu, ale oferujemy do nich nietypowy komentarz. Bóg znajdzie człowieka w każdym czasie i miejscu – także w kinowej sali” – wskazują pomysłodawcy serii.
„Okruchy” z ojcem Szustakiem
Do wielkopostnych ćwiczeń duchowych z o. Adamem Szustakiem, charyzmatycznym dominikańskim rekolekcjonistą, zaprasza Stacja7.pl. Codziennie wieczorem na portalu oraz na kanałach Stacja7.pl i Langusta na palmie na platformie YouTube pojawiać się będą kolejne odcinki “Okruchów”, w których o. Szustak zaprosi do wykonania konkretnych zadań. Pierwsze zadanie już w Środę Popielcową wieczorem.
„Zacznijcie z nami ćwiczenia duchowe. Bardziej już Niebo otwarte być nie może, jak przez te 40 dni” – zachęca zakonnik w spocie promocyjnym. „Zaczyna się czas, kiedy Pan Bóg na 40 dni otworzy najszerzej jak się da wrota do nieba, drzwi do szczęścia i będzie chciał jak najwięcej dobra nam zaaplikować. Warto pomyśleć, jak chcemy przeżyć te najbliższe dni. Czy naprawdę chcemy rozpocząć radykalną zmianę naszego życia? Czy chcemy zacząć prawdziwą drogę do szczęścia? Jeśli tak, nie przegap tego. Pan Jezus zaprasza się na czterdzieści dni autostradą do nieba. Nie zmarnuj tych 40 ważnych dni” – przekonuje o. Szustak.
Stacja7.pl zaprasza także na cykliczne rozważania Drogi Krzyżowej dla młodzieży ze św. Stanisławem Kostką. „#WYŻEJ to wyzwanie postawione nam przez świętego, by każdy dzień Wielkiego Postu wypełnić małymi krokami w drodze do świętości. To codzienna pomoc w nauce umiejętności podejmowania decyzji, ćwiczeniu pokory, wytrwałości, naprawianiu relacji z najbliższymi, umiejętności dawania świadectwa, odkrywaniu potęgi miłości. To także zachęta, by nie rezygnować z niesienia ciężaru krzyża, ale wytrwale nieść go przez życie: stacja po stacji” – mówi KAI Aneta Liberacka, redaktor naczelna portalu Stacja7.pl.
Dopełnieniem wielkopostnej oferty Stacji jest także seria „W siedmiu kadrach”, w której we współpracy z ks. Grzegorzem Ogorzałkiem redakcja w każdy weekend Wielkiego Postu będzie wprowadzać w niedzielną liturgię w kluczu polecanego filmu.
Serwis specjalny Gościa Niedzielnego
Co Biblia mówi na temat pokuty? Po co pościć? Co znaczą słowa Jezusa z krzyża? Z naszego serwisu dowiesz się, jak dobrze wykorzystać czas Wielkiego Postu. Tych odpowiedzi można szukać w serwisie specjalnym, jaki przygotował dla swoich czytelników portal internetowy Gościa Niedzielnego GOSC.pl.
W każdą środę Wielkiego Postu pojawi się tam rozmowa z ojcem Radosławem Rafałem poświęcona kolejnym słowom z krzyża. „Rozważając słowa z krzyża, rozważamy ogrom miłości Boga do nas. Rodzi się w sercu żal: Wybacz, bo naprawdę nie wiedziałem, co robię. Z tego żalu bierze się siła, by więcej nie ranić Ukrzyżowanego” – mówi misjonarz Świętej Rodziny.
Poza tym do serwisu na Wielki Post codziennie trafiać będą kolejne materiały formacyjne, rozmowy z biblistą na temat tekstów Starego Testamentu, wielkopostne słowa papieża Franciszka, katechezy duchownych i świadectwa życia świeckich. Co piątek można będzie posłuchać świadectwa w cyklu „DROGA KRZYŻA. Wchodzę”.
Zakład ze św. Ignacym
Do zakładu ze świętym Ignacym zachęcają z kolei jezuici z inicjatywy Modlitwa w drodze. „Św. Ignacy założył się z prostytutką, że w ciągu 30. dni zmieni jej życie. Jego metoda była skuteczna, choć nic nie przychodzi bez wysiłku. Ignacy pomógł Maríi oczyścić myśli, słowa i czyny. Oduczył przeklinania. Zachęcił do wysiłku i pracy nad sobą. Pokazał jej, że jest wartościowa. Nauczył modlitwy, rachunku sumienia a przez rozmowę pomógł jej pokonać chwile wahania i zniechęcenia. Proste rzeczy, ale skutecznie zadziałały. Zadziałają i w twoim przypadku! – przekonuje o. Paweł Kosiński SJ.
W ramach trzydziestodniowych rekolekcji uczestnicy podejmują codzienną modlitwę, słuchają opowiadania o świętym dnia oraz fragmentu książeczki Tomasza á Kempis Naśladowanie Chrystusa, podejmują ignacjański rachunek sumienia, uczestniczą we Mszy świętej, przyjmują Komunię Świętą.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.