Podhale: młodzi górale oddają hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem
15 kwietnia 2010 | 16:00 | jg Ⓒ Ⓟ
Marsze pamięci, Msze św. – to niektóre z form pamięci młodych górali o ofiarach katastrofy pod Smoleńskiem. 15 kwietnia ponad 1000 uczniów uczestniczyło w uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym w Miętustwie koło Czarnego Dunajca. Podhalanie ubrani byli w stroje regionalne. Podczas nabożeństwa nie zabrakło melodii żałobnych w wykonaniu kapeli góralskiej.
– To jest niezwykła lekcja historii, w której przyszło nam wszystkim uczestniczyć – mówił do młodych górali ks. Michał Kliś, proboszcz parafii w Miętustwie. W kościele zgromadziło się ponad 1000 uczniów ze szkół w Cichem, Czerwiennem, Ratułowa.
Kapłan nawiązał w homilii do słów pieśni, którą młodzi wierni śpiewali na początku Mszy św. – Słowa Ojczyzna tyle razy we krwi skąpana brzmią w sposób szczególny. Musimy zrobić wszystko, aby te dramatyczne chwile z całej naszej historii już nigdy się nie powtórzyły – mówił duchowny. Kapłan tłumaczył też młodym góralom znaczenia słów ojczyzna, patriotyzm. Wspomniał, że szczególnie ojczyznę umiłował Jan Paweł II. Wspomniał też postać ks. prof. Józefa Tischnera.
Podczas nabożeństwa obecni byli uczniowie, nauczyciele i rodzicie oraz mieszkańcy wniosek przynależących do parafii. Obecne były delegacje uczniowskie z pocztami sztandarowymi przepasanymi czarnym kirem.
We wszystkich szkołach na terenie Gminy Czarny Dunajec odbyły się uroczyste apele upamiętniające ofiary katastrofy w Smoleńsku. Msze żałobne miały także miejsce w pozostałych miejscowościach.
Pamięć o ofiarach w Smoleńsku uczcili też Szkoły Podstawowej nr 5 im. Konfederacji Tatrzańskiej w Nowym Targu. Ponad 600 uczniów przemaszerowało w milczeniu od kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa do Krzyża Katyńskiego by uczcić zarówno ofiary Zbrodni Katyńskiej, jak i ofiary sobotniej katastrofy.
jg/Nowy Targ
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.