Podhale: na beatyfikację Jana Pawła II górale przygotowują operę
14 stycznia 2011 | 12:45 | jg Ⓒ Ⓟ
„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” – to tytuł 4-aktowej opery, którą z okazji beatyfikacji Jana Pawła II przygotowują podhalańscy górale. Opera przygotowywana jest w 4 odsłonach. Nad każdą z nich pracuje inna grupa – z Bukowiny Tatrzańskiej, Ludźmierza, Nowego Targu i Zakopanego.
„Pomysł opery zrodził się wśród kapelanów Związku Podhalan – ks. Władysława Zarębczana i ks. Tadeusza Juchasa” – powiedział KAI Andrzej Skupień, wicestarosta powiatu tatrzańskiego. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury działająca przy powiecie tatrzańskim.
Autorem libretta jest Franciszek Łojas Kośla z Poronina. Reżyserem będzie Józef Pitoń. Za muzykę odpowiada Krzysztof Trebunia-Tutka, lider zespołu „Trebunie-Tutki”.
W organizację opery zaangażowanych jest wiele znanych postaci, m.in. prof. Stanisław Hodorowicz, rektor Państwowej podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, Bartek Koszarek z Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej.
Opera przygotowywana jest w 4 odsłonach. Nad każdą z nich pracuje inna grupa – z Bukowiny Tatrzańskiej, Ludźmierza, Nowego Targu i Zakopanego. – W operze pokażemy góralskie rodziny i ich reakcje na wybór kard. Karola Wojtyły na Jana Pawła II i jego przyjazdu na Podhale – mówi Andrzej Skupień. W operze nie zabraknie elementów kultury góralskiej oraz prezentacji miejsc związanych z Janem Pawłem II, które odwiedził na Podhalu w 1979 r. i w 1997 r.
Nie jest jeszcze znana dokładana data premiery. Znane są natomiast miejsca, gdzie opera zostanie pokazana: w Ludźmierzu, Zakopanem i Nowym Targu. Wicestarosta powiatu tatrzańskiego ma nadzieję, że opera zostanie wystawiona także w Krakowie i w Warszawie, a nawet w Rzymie.
Widowisko związane z Janem Pawłem II opracowuje także zespół regionalny „Regle” – ten sam, który przygotował operę góralską „Naski świat”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.