Podhale: o godz. 21.37 krzyż na Giewoncie zostanie podświetlony
02 kwietnia 2012 | 23:11 | jg Ⓒ Ⓟ
Dziewięciu młodych zakopiańczyków doszło już pod szczyt na Giewoncie, skąd o godz. 21.37 rozświetloną tamtejsi postument, dzięki specjalnemu agregatowi prądotwórczemu i halogenom.
Zakopiańczycy tuż przed godz. 19 doszli pod szczyt na Giewoncie. Jak mówi KAI jeden z nich, warunki są bardzo ciężkie. – Śniegu jest bardzo dużo, szło się nam bardzo ciężko. Nie warunków do rozbicia biwaku, zaraz po zakończeniu oświetlania będziemy wracać – mówi Szymon Jędrusik, inicjator wyprawy. Zakopiańczyk dodaje, że krzyż będzie podświetlony przez 7 minut, bo na tyle wystarczy prądu z agregatu prądotwórczego.
Szymon Jędrusik przypomina, że ekipa zakopiańczyków już po raz szósty weszła 2 kwietnia na szczyt Giewontu. – Cieszymy się, że z mroków nocy wyłoni się krzyż, o którym Jan Paweł II mówił w swych homiliach. Światło padające na krzyż będzie doskonale widoczne, także z centrum miasta – powiedział Jędrusik. Młodzi górale wyruszyli na krzyż na Giewoncie w godzinach porannych.
6 czerwca 1997 r. Ojciec Święty w przemówieniu do górali zgromadzonych pod Krokwią powiedział: "Ten krzyż na Giewoncie jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów. Ten krzyż patrzy w stronę Zakopanego i Krakowa, i dalej: w kierunku Warszawy i Gdańska. Wasze miasto rozłożyło się u stóp krzyża, żyje i rozwija się w jego zasięgu. Nie wstydźcie się krzyża. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym. Ten krzyż patrzy na całą Polskę od Tatr aż do Bałtyku i ten krzyż mówi całej Polsce: Sursum corda".
Parafia pw. Świętego Krzyża w Zakopanem organizuje dwa razy w roku pielgrzymkę na Giewont: 19 sierpnia, w rocznicę poświęcenia krzyża i 14 września, w Święto Podwyższenia Krzyża.
Na przełomie XIX i XX wieku, z inicjatywy ks. Kazimierza Kaszelewskiego, mieszkańcy Zakopanego postanowili postawić na Giewoncie krzyż, który z biegiem czasu stał się symbolem wiary tutejszego ludu. Metalową konstrukcję 17-metrowego krzyża wykonano w fabryce Góreckiego w Krakowie. Około 400 elementów konstrukcji dostarczono koleją do Zakopanego, gdzie w lipcu 1901 r. 250 osób, najpierw furmankami, a następnie na własnych barkach, wniosło wszystkie potrzebne materiały na szczyt.
Po dwóch tygodniach pracy krzyż umocowano w skale. 19 sierpnia 1901 r. w obecności 300 osób ks. Władysław Bandurski, kanclerz Kurii Biskupiej w Krakowie, poświęcił efekt góralskiej pracy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.