Podhale: watry pamięci w 6. rocznicę odejścia Gazdy Świata
02 kwietnia 2011 | 22:17 | jg Ⓒ Ⓟ
W szóstą rocznicę śmierci Jana Pawła II na całym Podhalu odbyły się uroczyste Msze św., koncerty, wystawy. O godz. 21.37 zapalono także w wielu miejscach watry pamięci.
W Nowym Targu główne uroczystości odbyły się w parafii "Na Równi Szaflarskiej", której po 1 maja będzie patronował Jan Paweł II. Licznie zgromadzeni wierni – oprócz wspólnej modlitwy – oglądali wystawę plakatów „Polska światu Papieża dała”. Parafianie wysłuchali też koncertu pieśni papieskich w wykonaniu Miejskiego Nauczycielskiego Chóru „Gorce”. Na zakończenie uroczystości w nowotarskiej parafii zapłonęła watra pamięci.
Watra pamięci zapłonęła także na górnej stacji wyciągu narciarskiego na Zadziale w Nowym Targu. Tam uroczystości zorganizowali: starostwo powiatowe w Nowym Targu, Powiatowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie „Śwarni” oraz właściciele wyciągu narciarskiego „Zadział”.
– Tym symbolicznym gestem, połączeni wspólną modlitwą uczciliśmy pamięć Jana Pawła II, największego Gazdy Świata – mówił jeden z urzędników starostwa powiatowego. Na „Zadziale” wielu nowotarżan przyszło w regionalnych strojach.
W Zakopanem w 6. rocznicę odejścia Jana Pawła II, w kościele Św. Krzyża, który nawiedził polski papież w 1997 r., odbył się koncert Santo Subito. Zaprezentowali się na nim: chór „Organum” i „Pro musica” pod dyrekcją Bogusława Grzybka, Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyr. Agnieszki Kreiner, soliści: Anna Bober i Ewa Plechawska – śpiew, Andrzej Guziak – organy, Błażej Michna – altówka, Konrad Mika – obój, Paweł Durowski – trąbka. Narratorami w czasie koncertu byli Franciszek Bachleda-Księdzularz i ks. Stanisław Szyszka, proboszcz parafii św. Krzyża. W programie koncertu znalazły się utwory m.in. "Adagio" Albinoniego, "Stabat Mater" Pergolesiego i "Gloria" Vivaldiego.
W sanktuarium maryjnym w Ludźmierzu obchody wspominania 6. rocznicy śmierci Jana Pawła II zbiegły się z sobotnim czuwaniem modlitewnym jak i VIII Rekolekcjami z Księdzem Tischnerem, które prowadzi ks. Andrzej Augustyński, szef Stowarzyszenia u „Siemachy” w Krakowie. W programie znalazł się m.in. panel dyskusyjny Pt. „Ludźmierskie chodnicki Jana Pawła II i Ks. Józefa Tischnera”. Panel poprowadził Wojciech Bonowicz, redaktor „Znaku” i Ks. Tadeusz Juchas, kustosz ludźmierskiego sanktuarium. Nie zabrakło koncertów regionalnych zespołów „Turniok” i „Regle”. Pielgrzymi zgromadzeni w sanktuarium wraz z uczestnikami rekolekcji przeszli w procesji światła po ogrodzie różańcowym. W 1997 r. z tego miejsca Jan Paweł II poprowadził modlitwę różańcową, transmitowaną na cały świat. Procesja zakończyła się przed pomnikiem Jana Pawła II. Nie zabrakło muzycznego pozdrowienia dla Ojca Świętego. Zabrzmiały trąby i dzwonki, na których grali górale z rodziny Haniaczyków.
Wieczorem w Domu Pielgrzyma rozpoczął się kolejny panel dyskusyjny, zatytułowany: „Co dziś zostało po pontyfikacie Jana Pawła II?” Panel poprowadził ks. Andrzej Augustyński i Wojciech Bonowicz. Ks. Tadeusz Juchas przypomniał, że Jan Paweł II nazwał się „ludźmierskim pielgrzymem”.
Rocznicę odejścia Jana Pawła II uczczono także w Zębie, najwyższej położonej wiosce w Polsce. W przysiółku Furmanowa odsłonięto obelisk papieski. W ramach uroczystości odbyła się Msza św. Po nabożeństwie zaprezentowano „Tryptyk Rzymski Jana Pawła II” w wykonaniu Ewy Czamańskiej i Jerzego Tawłowicza z Towarzystwa Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej. Następnie wierni wyruszyli w procesji różańcowej. Trasa wiodła od kościoła parafialnego do Furmanowej, gdzie o godz. 21.37 odsłonięto wspomniany, papieski obelisk. Odśpiewano Apel Jasnogórski, krótką akademię przedstawili uczniowie z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zębie, wygłoszono też okolicznościowe przemówienia.
Droga Papieska, wiodąca z Zakopanego do Ludźmierza, którą w 1997 r. przejechał swoim papamobile została przez górali przystrojona kwiatami. Ponadto niemal przy każdym domu paliły się znicze pamięci o Gaździe Świata, jak górale nazywają Jana Pawła II.
Uroczysty Apel Jasnogórski odbył się również w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Zakopanem. Nie zabrakło pełnej oprawy góralskiej.
Z okazji 6. rocznicy śmierci Jana Pawła II Poczta Polska w Nowym Sączu wydała 2 kartki pocztowe oraz pamiątkowe stemple filatelistyczne, które można kupić w urzędach pocztowych, m.in. w Rabce-Zdroju.
W Rabie Wyżnej, rodzinnej miejscowości kard. Stanisław Dziwisza obchody śmierci Jana Pawła II rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej, dziękczynnej z okazji beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II z udziałem pocztów sztandarowych szkół i jednostek OSP gminy, uczniów, zespołów działających przy GOK w Rabie Wyżnej.
W liturgii w kościele parafialnym pw. św. Stanisława BM uczestniczyło wielu pielgrzymów oraz mieszkańców w Rabie Wyżnej. Podczas nabożeństwa nastąpiło uroczyste wprowadzenie poświęconej wiernej kopii krzyża papieskiego, daru Gminnego Ośrodka Kultury w Rabie Wyżnej z okazji 18. rocznicy pielgrzymki i audiencji z Janem Pawłem II zespołu góralskiego „Kropianki” i „Hajducy” z Raby Wyżnej. Po mszy św. zostały złożone wiązanki przy pomniku papieża i odśpiewano „Barkę”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.