Podniesiono mosty na budowie Centrum Opatrzności Bożej
22 sierpnia 2009 | 17:11 | Sylwia Kabała, Centrum Opatrzności Bożej / ju. Ⓒ Ⓟ
Betonowe mosty o wadze blisko 800 ton, stanowiące część Muzeum Jana Pawła II i Stefana Kardynała Wyszyńskiego, zostały podniesione na wysokość 10. piętra kompleksu Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie.
To pierwsze w Polsce tak skomplikowane przedsięwzięcie przy powstającej tam Świątyni Opatrzności Bożej.
W środę 29 lipca budowlańcy przez blisko 14 godzin podnosili pierwszy żelbetowy most-portal za pomocą specjalnych siłowników hydraulicznych. Maszyny te wciągną mosty o długości prawie 50 metrów na wysokość 26. metra. – Operacja ta jest jedną z bardziej skomplikowanych w Polsce. Tylko dwie firmy w Polsce są w stanie zrobić coś takiego – mówi Dariusz Masłowski, autor założeń do projektu technologii montażu, z firmy BBR wykonującej tę operację. – Przed nami jeszcze wciągnięcie trzech mostów, jeden w sierpniu, a pozostałe dwa do końca września – dodaje.
Mosty zamkną konstrukcję portali – symbolicznych bram do wolności, otaczających Świątynię z czterech stron. – Będą to zamknięte przestrzenie, stanowiące zaplecze techniczne Muzeum Jana Pawła II i Stefana Kardynała Wyszyńskiego, w których znajdą się m.in. wentylacja, klimatyzacja oraz magazyny – relacjonuje ks. Marian Raciński, ekonom archidiecezji warszawskiej.
„Mosty powstawały tuż nad ziemią. Na górze utrzymywać je będzie 12 rygli, z których każdy waży ok. 300 kg. Zastosowaliśmy bardzo dużo stali i specjalnego betonu. To wytrzymała konstrukcja” – zapewnia ks. Krzysztof Mindewicz, wiceprezes Zarządu Centrum.
Mosty to już ostatni duży element żelbetowej konstrukcji Centrum Opatrzności Bożej. Wraz z czterema pylonami utworzą formę krzyża greckiego. W pylonach zaś zostaną umieszczone szyby wind i klatki schodowe.
Część muzealna połączona jest już za pomocą pochylni z tarasem widokowym mieszczącym się na wysokości 34 metrów nad wilanowskimi osiedlami. Pochylnie ograniczone są od wewnątrz ścianami pierścieniowymi stanowiącymi podstawę pod przyszłą kopułę.
Muzeum Jana Pawła II i Stefana kard. Wyszyńskiego może być otwarte już na przełomie 2010 i 2011 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.