Podróż papieża do Maroka „krótka, ale ważna”
30 marca 2019 | 00:00 | ts / pw | Watykan Ⓒ Ⓟ
Dyrektor ad interim Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Alessandro Gisotti określił wizytę papieża Franciszka w Maroku jako „krótką czasowo, ale bardzo ważną”. Dwudniowa wizyta w dniach 30 i 31 marca jest – jego zdaniem – kontynuacją papieskiej podróży na Półwysep Arabski w lutym br. W rozmowie z dziennikarzami 27 marca w Watykanie Gisotti podkreślił też, że najważniejszymi tematami spotkań papieża w Maroku będą dialog międzyreligijny, migracja i umocnienie miejscowych katolików.
Nie jest „przypadkiem”, że wkrótce po historycznym oświadczeniu z Abu Zabi na temat braterstwa między muzułmanami i chrześcijanami, Franciszek odwiedza teraz kolejny kraj muzułmański. Można z tego wysondować, „jak konkretnie rozwija się dialog między chrześcijanami i muzułmanami”, stwierdził Gisotti przed papieską podróżą, która przebiegać będzie pod hasłem „Sługa Ewangelii”.
W liczącym około 34 milionów mieszkańców Maroku większość – bo około 99 procent – stanowią wyznawcy sunnickiego islamu. Ogólną liczbę katolików Watykan oblicza na około 23 tysiące. W kraju są tylko dwie diecezje katolickie: Rabat i Tanger, w 35 parafiach opiekę duszpasterską sprawuje około 50 księży.
Franciszek przybędzie 30 marca do stolicy Maroka, Rabatu. Bezpośrednio po przylocie w godzinach popołudniowych wygłosi na esplanadzie meczetu Hasana swoje pierwsze przemówienie do narodu marokańskiego, przedstawicieli rządu, społeczeństwa oraz korpusu dyplomatycznego. Dopiero po tym złoży wizytę kurtuazyjną u goszczącego go króla Mohameda VI. 55-letni monarcha jest głową państwa i zwierzchnikiem religijnym w Maroku od 1999 roku. Przyjmie Franciszka w swoim pałacu królewskim w Rabacie. Następnie papież odwiedzi szkolę imamów.Ostatnim punktem pierwszego dnia papieskiej wizyty będzie spotkanie z migrantami w ośrodku Caritas w Rabacie. Wobec coraz większego odwracania się Europy od migrantów, Maroko z kraju tranzytowego stało się krajem docelowym dla wielu z nich, zwłaszcza z Afryki Subsaharyjskiej. Według szacunków Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) 80 tys. z nich przez pewien czas przebywa w Maroku; jest wśród nich wielu małoletnich bez opieki. W 2018 r. wyjechało do Europy z Maroka więcej migrantów niż z Libii. Było wśród nich wielu Marokańczyków, którzy zatrzymali się we Francji.
Pierwszym papieżem, który odwiedził Maroko, był przed 34 laty św. Jan Paweł II. Wygłosił on w Casablance historyczne przemówienie do młodzieży muzułmańskiej, którego wysłuchało wówczas 80 tys. młodych ludzi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.