Podsekretarz Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich będzie biskupem
12 stycznia 2025 | 17:01 | st | Watykan Ⓒ Ⓟ
Ojciec Święty mianował księdza prałata Filippo Ciampanellego, podsekretarza Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich, biskupem tytularnym Aquae in Mauretania – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Ks. prał. Filippo Ciampanelli urodził się 30 lipca 1978 r. w Novarze (Włochy). Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 2003 r., i jest inkardynowany do diecezji Novara. Doktorat z teologii uzyskał na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. 1 lipca 2009 r., po ukończeniu kursów w Papieskiej Akademii Kościelnej, wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. Służył w przedstawicielstwach papieskich w Gruzji, Armenii, Azerbejdżanie i na Białorusi. Od 2015 r. pracował w Sekcji Spraw Ogólnych Sekretariatu Stanu. W ostatnich miesiącach Ojciec Święty, w związku z niedyspozycją prosił go o odczytanie przygotowanych tekstów podczas audiencji czy też niedzielnej modlitwy „Anioł Pański”. 9 stycznia b.r. odczytał również papieskie przemówienie do korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej. 24 kwietnia 20224 roku Ojciec Święty mianował go podsekretarzem Dykasterii do spraw Kościołów Wschodnich.
Dykasteria ta zajmuje się wszystkim tym, co dotyczy katolickich Kościołów wschodnich sui iuris, w odniesieniu do osób i do rzeczy. Jest właściwa we wszystkich sprawach własnych Kościołów wschodnich, które muszą być przekazane Stolicy Apostolskiej, a dotyczących: struktury i organizacji Kościołów; wykonywania misji nauczania, uświęcania i rządzenia; osób, ich stanu oraz praw i obowiązków. Zajmuje się również wszystkim, co zostało ustalone w sprawie sprawozdań pięcioletnich i wizyt ad limina Apostolorum.
Największym Kościołem podlegającym jej kompetencjom jest obecny także na terenie Polski Ukraiński Kościół Greckokatolicki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.