Podstępem zmienił zakon
03 października 2001 | 14:31 | ad Ⓒ Ⓟ
Lata młodości spędził w samotności nad górskim strumieniem, a w dojrzałości zasłynął jako kaznodzieja i spowiednik. 3 października Kościół wspomina św. Jana z Dukli.
Św. Jan urodził się w położonej na granicy Bieszczad i Beskidów Dukli, w rodzinie mieszczańskiej około 1414 r. Po ukończeniu szkoły zaszył się w górskiej puszczy i nad strumieniem zbudował sobie pustelnię, aby w całkowitym odizolowaniu zbliżać się do Boga. Po 3 latach opuścił las i wybrał życie we wspólnocie zakonnej franciszkanów. Zdolny, gorliwy, posłuszny szybko został doceniony przez przełożonych.
Coraz większym poważaniem cieszyła się jednak wtedy reformatorska gałąź zakonu – obserwanci zwani w Polsce bernardynami. Zafascynowany ich powrotem do surowej reguły św. Franciszka Jan postanowił zmienić zakon. Licząc się z oporem przełożonych, do uzyskania zgody użył sprytnego podstępu. Udał się na ucztę we Lwowie, gdzie m.in. zgromadzili się przełożeni franciszkańcy, podszedł do prowincjała i rzekł: „Wielebny Ojcze, proszę o pozwolenie udania się do obserwantów”. Prowincjał zgodził się, ponieważ zrozumiał, że Jan pyta o możliwość odwiedzin obserwantów. Jan wykorzystał nieporozumienie i udał się natychmiast do klasztoru Bernardynów, gdzie został przyjęty. Kiedy później zażądano powrotu Jana, Bernardyni odpowiedzieli, że Jan wstąpił do nich legalnie, mając pozwolenie prowincjała, dane mu przy władzach miasta jako świadkach.
Już jako bernardyn zasłynął jako znakomity spowiednik i kaznodzieja. Z ogromną miłością i cierpliwością sprawował sakrament pojednania. Nawet po utracie wzroku oraz cierpiąc na bezwład nóg, z wielkim oddaniem spełniał posługę kapłańską. Znany był z ukochania modlitwy liturgicznej. Zmarł 29 września 1484 r. we Lwowie i od razu otoczyła go cześć wiernych.
Beatyfikował go w r. 1733 papież Klemens XII, zatwierdzając jego kult «od niepamiętnych czasów». Spełniając liczne prośby, w tym Sejmu Rzeczypospolitej i króla Augusta III Sasa, ten sam papież w r. 1739 ogłosił go patronem Korony i Litwy. Świętym ogłosił Jana w 1997 r. Jan Paweł II. Relikwie św. Jana były przechowywane we Lwowie, w Rzeszowie, a obecnie znajdują się w kościele parafialnym z Dukli.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.