Podwójny jubileusz w Jaćmierzu k. Sanoka (zapowiedź)
22 lipca 2010 | 12:18 | pab Ⓒ Ⓟ
Setna rocznica urodzin biskupa Stanisława Jakiela oraz 650-lecie istnienia osady Jaćmierskiej – te dwa wydarzenia będą świętować w sobotę, 24 lipca, parafianie w Jaćmierzu. Głównym uroczystościom będzie przewodniczył metropolita przemyski abp Józef Michalik. Uroczystość ta wpisuje się w główne uroczystości jubileuszowe 650-lecia Jaćmierza, Posady Jaćmierskiej i historycznie z nimi związanej Bażanówki.
W sobotę o 10.30 metropolita przemyski odprawi Mszę św. oraz poświęci tablicę poświęconą bp. Jakielowi, przemyskiemu biskupowi pomocniczemu w latach 1957–1983, rodakowi jaćmierskiemu. Tablica umieszczona zostanie na bocznej ścianie wewnątrz kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Biskup Stanisław Jakiel urodził się w Jaćmierzu 12 kwietnia 1910 r. W 1957 r., będąc wicerektorem seminarium duchownego w Przemyślu, został mianowany przez papieża Piusa XII przemyskim biskupem pomocniczym. W Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcję przewodniczącego Komisji do spraw Liturgii. Uczestniczył w przygotowaniach programów nauczania śpiewu kościelnego w seminariach duchownych oraz reformy liturgicznej. Dwukrotnie brał udział w obradach II Soboru Watykańskiego.
Zmarł 26 marca 1983 r. w trakcie Liturgii Słowa odprawianej Mszy św. w kaplicy sióstr Rodziny Maryi w przemyskim seminarium. Pochowany został w podziemiach katedry w Przemyślu.
Wieś powstała w XIV w., zapiski z 1437 r. wspominają je już jako miasto – własność rodu Jaćmierskich. W 1934 r. Jaćmierz utracił prawa miejskie. W czasie II wojny światowej był jednym z większych ośrodków tajnego nauczania na Podkarpaciu oraz ważnym punktem działalności ruchu oporu. Na uwagę zasługuje drewniany XVII-wieczny kościół parafialny dwukrotnie przebudowany: w XVIII i w XX wieku. Od 1921 r. w Jaćmierzu istnieje parafia Kościoła Polskokatolickiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.