Pogrzeb ks. prałata Bronisława Gostomskiego w czwartek
17 kwietnia 2010 | 10:52 | eg / maz Ⓒ Ⓟ
Pogrzeb ks. prałata Bronisława Gostomskiego, kapłana diecezji płockiej, proboszcza parafii św. Andrzeja Boboli w Londynie, tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem, zaplanowano na czwartek 22 kwietnia. Msza św. pogrzebowa odprawiona zostanie o godz. 14.00 w sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej Pani Niezawodnej Nadziei w Sierpcu.
Ciało ks. Gostomskiego zostało przywiezione do Polski w piątek 16 kwietnia. Jego siostra z mężem uczestniczyli w nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Płocka, poświęconej pamięci osób, związanych z Ziemią Płocką oraz w centralnych uroczystościach żałobnych w katedrze płockiej.
Ks. Bronisław Gostomski często przyjeżdżał do Polski, odwiedzał rodzinę i przyjaciół kapłanów. Po raz ostatni był w Płocku w lutym tego roku. Przez 40 lat przyjaźnił się z ks. Bronisławem Gwiazdą, emerytowanym dyrektorem Muzeum Diecezjalnego w Płocku. Wspólnie zwiedzali muzea i zabytki. Nazwisko ks. Gostomskiego znajduje się na kamiennej tablicy, poświęconej fundatorom i darczyńcom Muzeum Diecezjalnego im. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego w Płocku.
„Jako Pasterz Kościoła Płockiego dziękuję mu za wierność Chrystusowi i Kościołowi, jak również ofiarną i pełną poświęcenia pracę wśród rodaków na obczyźnie” – napisał bp Piotr Libera w liście kondolencyjnym, skierowanym do ks. prałata Stefana Wylężka, rektora Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii.
Wiadomo, że miał problemy ze zdobyciem rosyjskiej wizy na wyjazd do Katynia. Pomógł mu prezydent Ryszard Kaczorowski, jego parafianin. Po tragicznej śmierci ks. Gostomskiego angielskie gazety pisały, że „był dobrze znany i kochany w zachodnim Londynie”. W polskich kościołach w Anglii odprawiano Msze św. żałobne umieszczono polskie flagi narodowe, przepasane żałobną wstęgą.
Ks. prałat Bronisław Gostomski urodził się 9 listopada 1948 r. Pochodził z okolic Sierpca. Był kapłanem diecezji płockiej, święcenia kapłańskie otrzymał w 1972 r. Ukończył studia na KUL, ze specjalizacją ogólnohistoryczną i archiwalną. Od 31 lat pracował duszpastersko wśród Polonii w Anglii. Był proboszczem parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Londynie, w sanktuarium Matki Bożej Kozielskiej. Kościół ten nazywano „kościołem pamięci narodowej”. Był kapelanem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii. Towarzyszył prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu podczas lotu na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Zgodnie ze swoją wolą, zawartą w testamencie, zostanie pochowany na cmentarzu w Sierpcu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.