Pogrzeb ks. prof. Antoniego Lewka
24 lipca 2010 | 15:45 | ek Ⓒ Ⓟ
Pogrzeb ks. prof. Antoniego Lewka, twórcy Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, odbył się 24 lipca w Ostrowie Wielkopolskim. Ksiądz profesor zmarł 18 lipca w Warszawie po krótkiej chorobie w wieku 70 lat.
Mszy św. pogrzebowej w kościele NMP Królowej Polski przewodniczył kard. Zenon Grocholewski z watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego. Obecni byli także abp Juliusz Paetz i bp Zdzisław Fortuniak.
Homilię wygłosił dziekan Wydziału Teologicznego UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński, który odwołał się do słów będących modlitwą często wypowiadaną przez ks. prof. Lewka „Jezu w Tobie żyję, Jezu w Tobie umieram, Jezu Twój jestem w życiu i śmierci”. Kaznodzieja stwierdził, że słowa te spinają całe życie zmarłego kapłana, który dawał świadectwo, że Bóg jest prawdziwą miłością.
Przypomniał, że ks. prof. Lewek był znany z kazań wygłaszanych po śmierci ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu w kościele św. Stanisława Kostki. – Księże Antoni, dziękujemy Ci za to świadectwo, ale równocześnie modlimy się za Ciebie. Modlimy się o to, aby moc Boża otwarła niebo dla tego człowieka, który jako młody ksiądz wchodząc w kapłaństwo powiedział, że chce dawać świadectwo światu, że Bóg jest prawdą i miłością, a schodząc z tego świata wypowiedział: Jezu w Tobie żyję, Jezu w Tobie umieram, Jezu Twój jestem w życiu i śmierci – mówił kaznodzieja.
Z kolei kard. Grocholewski podkreślił, że z ks. Antonim łączyła go wieloletnia przyjaźń, ponieważ razem uczęszczali do Niższego Seminarium Duchownego w Gostyniu, a potem Wolsztynie oraz studiowali w Wyższym Seminarium Duchownym w Poznaniu i w tym samym dniu otrzymali święcenia kapłańskie z rąk abp. Antoniego Baraniaka. Przypomniał, że dla ks. prof. Lewka bardzo ważna była ewangelizacja. – Śp. Antoni nie tylko ewangelizował przez słowo, katechezę, homilie, ale jeszcze bardziej przygotowywał ludzi do tej pracy. Mocno angażował się, by skłonić ludzi do tej ważnej misji, jaką jest ewangelizacja. Przygotowywał studentów do właściwego korzystania z mediów, właściwej ich oceny i do tego, by uczestniczyli w środkach masowego przekazu głosząc tam Chrystusa. Znany był z szerzenia kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki – powiedział hierarcha.
Za wielkie zaangażowanie w pracę naukową na UKSW dziękowali: prorektor ks. prof. Jan Przybyłowski, dziekan Wydziału Teologicznego UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński, doktorant Paweł Płatek. O szerzeniu kultu ks. Jerzego Popiełuszki mówił duszpasterz parafii św. Stanisław Kostki na Żoliborzu, ks. Czesław Banaszkiewicz.
W imieniu rodziny przemówił siostrzeniec Mirosław Falis, który zaznaczył, że ks. Antoni był przewodnikiem duchowym. – Wujek był dla nas wzorem pracowitości, skromności i serdeczności. Swoim zaangażowaniem w sprawy Kościoła i ojczyzny uczył nas patriotyzmu. Podziwialiśmy jego ciekawość świata, młodość ducha i sprawność umysłu – powiedział członek rodziny, który odczytał na koniec testament duchowy ks. prof. Antoniego Lewka spisany 25 czerwca 2010 r. Ksiądz profesor, będąc ciężko chorym, pożegnał się w testamencie z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami, dziękując także za troskę jakiej doświadczył w czasie choroby.
Ciało ks. prof. Antoniego Lewka spoczęło na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim.
W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyły delegacje pracowników i studentów UKSW, Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, przedstawiciele PiS, liczni kapłani, parafianie z Kobylej Góry, gdzie ks. Lewek urodził się i odprawił Mszę św. prymicyjną, najbliższa rodzina i parafianie NMP Królowej Polski w Ostrowie Wielkopolskim.
Ks. prof. Antoni Lewek był kapłanem archidiecezji poznańskiej (ur. 1940, święcenia kapłańskie w 1963). Studia specjalistyczne w zakresie homiletyki odbył na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (1967-1971) oraz w Institut fur Katechetik und Homiletik w Monachium (1971-1973). Od 1973 r. był etatowym pracownikiem naukowym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (do 1999 Akademia Teologii Katolickiej) w Warszawie.
W latach 1983-1999 był kierownikiem Katedry Homiletyki ATK. W 1982-1997 (trzy kadencje) – przewodniczącym Sekcji Homiletów Polskich przy Komisji Episkopatu ds. Nauki Katolickiej. Od 2004 – był także etatowym pracownikiem Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie.
Był inicjatorem i organizatorem nowej specjalności studiów na Wydziale Teologicznym ATK: Teologii Środków Społecznego Przekazu. Od 2002 r. – dyrektor Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie. Inicjator i organizator (od 2009 – przewodniczący) Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Medialnej i Dziennikarskiej im. Jana Pawła II (PSEMiD). Opublikował ponad 300 publikacji naukowych – artykułów i książek.
Przez ponad 20 lat wygłaszał w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki, tysiące przemówień do pielgrzymów z kraju i ze świata. Publikował też książki i broszury o ks. Jerzym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.