Drukuj Powrót do artykułu

Pogrzeb prawosławnego arcybiskupa Szymona

01 lipca 2017 | 15:00 | Łódź / xpk Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. ks. Paweł Kłys

W katedrze św. Aleksandra Newskiego w Łodzi zakończyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego w środę, 28 czerwca, prawosławnego arcybiskupa diecezji łódzko-poznańskiej Szymona.

Liturgii pogrzebowej przewodniczył metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa, Wraz z nim przy ołtarzu służbę pełnili biskupi oraz duchowieństwo diecezjalne i zakonne, przybyłe na uroczystości do Łodzi.

pogrzeb abp Szymona

Fot. ks. Paweł Kłys

„Zmarły arcybiskup rozwijał swój dar, który otrzymał od Boga, a był to dar kapłaństwa. Poczynając od złożenia ślubów zakonnych, poprzez duszpasterstwo kapłańskie, następnie biskupie, pełnił służbę Bożą. Rozwinął diecezję łódzko-poznańską, służąc jej 36 lat”– mówił podczas pożegnania abp Sawa.

W uroczystościach pogrzebowych udział wziął bp Marek Marczak. Administrator archidiecezji łódzkiej odczytał również słowa nieobecnego na uroczystościach metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.

pogrzeb abp Szymona

Fot. ks. Paweł Kłys

„Żegnamy dziś arcybiskupa Szymona, który swoje życie związał z Łodzią, służąc tu Bogu i ludziom. Jestem głęboko przekonany, że Chrystus Zmartwychwstały wskrzesi ciało swojego wiernego sługi do życia, gdy powtórnie przyjdzie w chwale. W intencji zmarłego modlimy się za wstawiennictwem Matki Miłosierdzia” – napisał abp Jędraszewski.

Ciało arcybiskupa Szymona spoczęło na cmentarzu prawosławnym w Łodzi, obok pierwszego ordynariusza diecezji łódzko-poznańskiej.

Do czasu ogłoszenia nowego ordynariusza, diecezją prawosławną kierować będzie biskup supraski Grzegorz.

Arcybiskup Szymon Romańczuk został mianowany biskupem diecezji łódzko-poznańskiej 18 sierpnia 1981 roku.

pogrzeb abp Szymona

Fot. ks. Paweł Kłys

Wersja do druku

Przeczytaj także

30 czerwca 2017 18:52

O co zapytał papież polskich duszpasterzy młodzieży?

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.