Pojednajcie się
20 marca 2009 | 15:43 | st / maz Ⓒ Ⓟ
O pojednanie narodowe i poszanowanie praw obywatelskich zaapelował Benedykt XVI przybywając do stolicy Angoli – Luandy.
Ojca Świętego na lotnisku przywitał prezydent kraju José Eduardo dos Santos oraz przewodniczący episkopatu abp Damião António Franklin.
W swoim przemówieniu papież przypomniał, że przybył do Angoli, by utwierdzić wiarę tamtejszej wspólnoty katolickiej, jednej z najstarszych na Czarnym Lądzie oraz modlić się o pokój, sprawiedliwość i braterstwo tamtejszego społeczeństwa. Jednocześnie zaznaczył, że swym sercem obejmuje całą Afrykę.
Benedykt XVI przypomniał wizytę swego „umiłowanego poprzednika” Jana Pawła II w 1992 r. I jego apel o wierność prawemu sumieniu. To bowiem jest fundamentem budowania społeczeństwa sprawiedliwości, pokoju i solidarności. Jednocześnie przypomniał, że sam doświadczył szaleństwa ideologii nazistowskiej, która podzieliła naród niemiecki. To właśnie sprawia, że Ojciec Święty usilnie zabiega o dialog między ludźmi jako drogę przezwyciężenia wszelkich form konfliktów i napięć, aby każdy naród uczynić domem pokoju i braterstwa. Zachęcił Angolańczyków do czerpania z bogatego dziedzictwa duchowego i kulturowego oraz dzielenia się własnymi bogactwami, zarówno duchowymi jak i materialnymi,
Papież przestrzegł przed odwoływaniem się do przemocy, przezwyciężania naturalnych skłonności i rozpoznawania w bliźnim człowieka, który narodził się z tymi samymi prawami. Upomniał się o los najuboższych. Ojciec Święty wskazał ponadto na konieczność budowania społeczeństwa obywatelskiego, stanowiącego niezbędny warunek autentycznej troski o dobro wspólne. Konieczne jest również odwołanie się do wartości zawartych w Ewangelii.
Benedykt XVI pragnie, by w Angoli nieustannie trwał czas pokoju, sprawiedliwości i braterstwa, pozwalając wypełnić jej misję powierzoną przez Boga na rzecz jej obywateli oraz zgody narodów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.