Drukuj Powrót do artykułu

Pojednanie przez Ewangelię

16.10.2017 , Warszawa / Krzysztof Tomasik / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. Irena Drozd

O różnych wymiarach, przede wszystkim zaś ewangelicznym i aksjologicznym, polsko-ukraińskiego dialogu i pojednania mówiono podczas konferencji naukowej w Rzymie. W ten sposób uczczono 30. rocznicę spotkania przedstawicieli Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Konferencji Episkopatu Polski, jakie w Wiecznym Mieście miało miejsce 8 i 17 października 1987 r. z inicjatywy Jana Pawła II.

Choć od tamtego czasu podpisano kilka niezwykle ważnych deklaracji, to dialog polsko-ukraiński nadal przeżywa wzloty i upadki, jest procesem „bardzo trudnym”, niekiedy pełnym napięć i braku zrozumienia. W tym kontekście trzeba z mocą podkreślić, że biskupi nie chcieli żadnych „licytacji” cierpień polskich czy ukraińskich i przestrzegali przed kupczeniem „swoim” bólem i cierpieniem. Stawiali za to znak równości między duchem Ewangelii a duchem pojednania. Dlatego z empatią i cierpliwością pozwólmy braciom zza wschodniej granicy dokonać „oczyszczenia i uzdrowienia pamięci” związanej ze zbrodnią wołyńską. To samo my zróbmy z krzywdami, jakie wyrządziliśmy Ukraińcom. Ból po ofiarach tragicznej historii nie ma narodowości, nie jest ani ukraiński, ani polski – jest po prostu ludzki.
Raz na zawsze odetnijmy się też od stworzonego przez komunistyczną propagandę, a i dzisiaj znajdującego zwolenników, stereotypu Ukraińca – rezuna, co ma usprawiedliwiać pociągnięcie do zbiorowej odpowiedzialności całego narodu ukraińskiego – przez 70 lat zniewolonego przez sowiecki system, a teraz doświadczanego przez rosyjską agresję.

Czytaj także: 30 lat kościelnego dialogu polsko-ukraińskiego

Podczas ŚDM w Krakowie Franciszek dokonał znakomitego rozróżnienia pomiędzy „pamięcią dobrą” a „pamięcią złą”, tak chętnie wykorzystywaną przez polityków. Papież „negatywnej pamięci” przeciwstawił „pamięć pozytywną”, jaką powinien kultywować każdy chrześcijanin. Niech będzie swoistym „balsamem”, o którym mówił św. Jan Paweł II, niech leczy rany w duchu Bożego miłosierdzia.
Krzysztof Tomasik

Wersja do druku

Przeczytaj także

16 października 2017 08:55

Mamy papieża! - 39. rocznica wyboru kard. Wojtyły

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.