Pojednanie w Europie środkowo-wschodniej. Nowe wyzwania
01 października 2013 | 09:57 | tom (KAI/PRE) / pm Ⓒ Ⓟ
„Pojednanie w Europie środkowo-wschodniej. Nowe wyzwania” – to tytuł konferencji, która odbędzie się w Centrum Kultury Prawosławnej w Warszawie w dniach 2-4 października br.
Jej organizatorem jest Polska Rada Ekumeniczna (PRE) a wezmą w niej udział prelegenci z Kościołów rzymskokatolickiego, greckokatolickiego i prawosławnego z Polski i Ukrainy. Publikujemy szczegółowy program konferencji:
Pojednanie w Europie środkowo-wschodniej. Nowe wyzwania. Konferencja w ramach projektu „Pojednanie w Europie – zadanie Kościołów na Ukrainie, Białorusi, w Polsce i w Niemczech”
Centrum Kultury Prawosławnej, Warszawa, 2-4 października 2013 r.
PROGRAM
Środa, 2 października
17:00 Powitanie i informacje – ks. Ireneusz Lukas, dyrektor PRE.
17:10 Pozdrowienia.
Abp Jeremiasz, Prezes PRE, zwierzchnik diecezji wrocławsko-szczecińskiej PAKP
J.E. Metropolita Sawa, Metropolita warszawski i całej Polski, zwierzchnik PAKP
Bp Jerzy Samiec, wiceprezes PRE, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
Bp prof. dr hab. Wiktor Wysoczański, wiceprezes PRE, zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego
Bp Wojciech Polak, Sekretarz Generalny KEP – pozdrowienie w imieniu Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce
Nowe impulsy pojednania
17:30 „Wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji”. Treść, kontekst, perspektywy na przyszłość – ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser.
18:00 Pojednanie polsko-ukraińskie. Deklaracja w przededniu 70. rocznicy zbrodni na Wołyniu. Treść, kontekst, perspektywy na przyszłość – polska perspektywa – Bp Wojciech Polak.
18:15 Pojednanie polsko-ukraińskie. Deklaracja w przededniu 70. rocznicy zbrodni na Wołyniu. Treść, kontekst, perspektywy na przyszłość – ukraińska perspektywa – Ks. dr Stefan Batruch.
18:30 Dyskusja.
19:00 Modlitwa, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, ks. dr Doroteusz Sawicki.
19:30 Uroczysta kolacja z udziałem zwierzchników Kościołów w Polsce i zaproszonych gości.
Czwartek, 3 października
7:30 Śniadanie.
8:30 Modlitwa – ks. Andreas Hamburg, Odessa (Kościół Luterański).
Korzenie problemu i bilans dokonań.
9:00 Pojednanie polsko-ukraińskie. Polska perspektywa historyczna – prof. dr hab. Grzegorz Motyka.
9:45 Pojednanie polsko-ukraińskie. Ukraińska perspektywa historyczna – prof. dr hab. Igor Iliushyn.
10:30 Przerwa.
Pojednanie polsko-ukraińskie z perspektywy Kościołów.
11:00 Panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli Kościołów tradycji rzymskokatolickiej, grekokatolickiej i prawosławnej z Polski i Ukrainy. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny – dr Grzegorz Kuprianowicz.
Kościół Rzymskokatolicki w Polsce – prof. dr hab. Marek Rembierz.
Kościół Grekokatolicki w Polsce – o. Piotr Kuszka.
Ukraiński Kościół Prawosławny – doc. Vladimir Bureha.
Kościół Rzymskokatolicki na Ukrainie – dr Aleksander Dobroyer.
Kościół Grekokatolicki na Ukrainie – ks. dr Igor Shaban.
Prowadzenie: dr Jan Mironczuk
13:00 Obiad.
15:00 Rola i zadania Kościołów w procesie pojednania polsko-ukraińskiego.
Międzynarodowe, ekumeniczne grupy robocze.
16:30 Przerwa.
17:00 Podsumowanie dyskusji w grupach roboczych.
18:00 Znaczenie osiągnięć i trudności w procesie pojednania polsko-niemieckiego dla dzieła pojednania pomiędzy Polską a Ukrainą – dyr. Andrzej Wójtowicz.
19:00 Kolacja.
20:00 – 22:00 Warsaw by night.
Piątek, 4 października
7:30 Śniadanie.
8:30 Modlitwa – ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser (Kościół Rzymskokatolicki).
Pojednanie polsko-ukraińskie. Przykłady dobrych praktyk.
9:00 – 9:45 Centrum Inicjatyw Międzykulturowych – Karolina Prus-Nałęcz.
9:45 – 10:30 Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza – Ks. dr Stefan Batruch.
Dyskusja
10:30 Przerwa.
11:00 Dobre sąsiedztwo pomimo przeszłości. Ukraińcy w Polsce, Polacy na Ukrainie – rozmowa z migrantami Ukrainka mieszkająca w Warszawie.
Polka mieszkająca na Ukrainie – Agata Shvarts.
12:00 Podsumowanie konferencji – wnioski i perspektywy na przyszłość.
12:30 Obiad i zakończenie konferencji.
Konferencja odbędzie się w ramach projektu „Pojednanie w Europie – zadanie Kościołów na Ukrainie, Białorusi, w Polsce i w Niemczech”. Został on zainicjowany w 1995 r. przez Niemiecko-Polską Komisję Kontaktów między Polską Radą Ekumeniczną (PRE) a Ewangelickim Kościołem Niemiec, w „Haus der Stille” w Weitenhagen koło Greiswaldu. Został on następnie zaprezentowany podczas II Europejskiego Zgromadzenia Ekumenicznego w Grazu w 1997 r. Uczestniczą w nim przedstawiciele Kościoła Prawosławnego, Rzymskokatolickiego, Greckokatolickiego i Kościołów Ewangelickich z czterech krajów: Ukrainy, Białorusi, Niemiec i z Polski. Grupa, działając pod patronatem Niemiecko-Polskiej Komisji Kontaktów i opierając się na wspólnym chrześcijańskim fundamencie pojednania Trójjedynego Boga z ludźmi, ma za zadanie doprowadzenie do wspólnego dialogu między zróżnicowanymi konfesyjnie Kościołami z Europy Środkowej i Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem czterech reprezentowanych w Grupie. Wzajemne słuchanie siebie przy jednym stole jest bowiem pierwszym krokiem na drodze poznawania się, lepszego zrozumienia i wzajemnej akceptacji.
Spotkania, konferencje, konsultacje w ramach projektu odbywały się m. in. w Mińsku, Warszawie, Kijowie, Odessie, Kamieniu Śląskim. Ostatnie miało miejsce w Mińsku na Białorusi w dniach 17-18 listopada 2011 r., gdzie temat międzynarodowej konferencji ekumenicznej brzmiał: „Kościoły w służbie potrzebującym. Możliwości współpracy z organizacjami niekościelnymi”. Jej uczestnikami byli przedstawiciele Kościołów, organizacji ekumenicznych z trzech tradycji chrześcijańskich – katolickiej, prawosławnej i ewangelickiej z Białorusi, Ukrainy, Niemiec i Polski. Wśród uczestników byli także przedstawiciele międzynarodowych i krajowych organizacji zajmujących się problematyką pomocy potrzebującym.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele różnych organizacji, m.in.: Fundacji Wschód z Polski, Caritas z Białorusi, Polskiej Rady Ekumenicznej oraz członkowie grupy „Pojednanie”. Obecni byli także: przedstawiciel ONZ w Białorusi, Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, UNAIDS, Międzynarodowej Organizacji ds. Socjalnych, Instytutu Wolności Religijnej z Ukrainy, Komitetu ds. Religii w Białorusi, specjaliści ds. ekonomii z białoruskich uniwersytetów oraz przedstawiciele prywatnego biznesu.
Podczas konferencji odbyła się prezentacja działalności socjalnej różnych Kościołów oraz przedstawiono prawne możliwości współdziałania organizacji kościelnych i niekościelnych w zakresie pomocy potrzebującym, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na Białorusi. Omówiono kwestię prowadzenia działalności gospodarczej przez Kościoły i organizacje kościelne.
Podstawowym założeniem była myśl, że z Kościoła powinna wychodzić pomoc dla wszystkich potrzebujących, ubogich, bezrobotnych, ludzi z uzależnieniami etc. W nawiązaniu do tych zadań zapoznano się także z mechanizmami prawnymi, możliwościami, ograniczeniami takiej działalności na Białorusi. Ważnym aspektem było przedstawienie oczekiwań przedstawiciela biznesu. Jednym z głównych celów konferencji było zbliżenie ofiarodawców-sponsorów i organizacji, które mogą realizować projekty socjalne na Białorusi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.