„Pokój jako dar od Boga” – panel dyskusyjny z okazji 27. Dnia Judaizmu
17 stycznia 2024 | 20:00 | rm, | Szydłowiec Ⓒ Ⓟ
Panel dyskusyjny „Pokój jako dar od Boga” był drugim punktem trwających centralnych obchodów 27. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Przed południem odbyło się nabożeństwo modlitewne na żydowskim cmentarzu w Szydłowcu koło Radomia a następnie wszyscy wzięli udział w panelu w zamku – dawnej gotycko-renesansowej rezydencji rodu Szydłowieckich i Radziwiłłów oraz księżnej Anny Sapieżyny. Rezydencja wybudowana została w drugiej połowie XV wieku.
Spotkanie poprowadził prof. Jan Grosfeld, do niedawna wykładowca UKSW. Wzięli w nim udział: Icchak Rapoport – rabin Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Warszawie, Dawid Szychowski – Rabin Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Łodzi, prof. Andrzej Porębski – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych i ks. Grzegorz Michalczyk – wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, członek Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.
Prof. Jan Grosfeld zwrócił uwagę, że w tym roku towarzyszy nam pokój, zwłaszcza ten, którego człowiek sam sobie nie może wypracować. – Raz jest pokój, raz jest wojna. Kościół zawsze mówi, że wojna jest złem. Zastanawiamy się, czym jest właśnie ten pokój. Ten pokój może dać tylko Bóg. Ten dar musimy nieść najpierw w swoim sercu. Cieszę się, że w panelu uczestniczy aż dwóch rabinów, o ile dobrze pamiętam pierwszy raz od dłuższego czasu – mówił prof. Grosfeld.
Icchak Rapoport, rabin Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Warszawie, również przekonywał, że wciąż trzeba mówić o pokoju. Spotykając się, o wielu rzeczach mamy różne poglądy, ale właśnie ten szalom polega na tym, że potrafimy jako chrześcijanie i Żydzi, szanować nasze różnice i czuć się jako dzieci Boga. Takie spotkania są potrzebne. Właśnie poinformowano mnie, że w czasie Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce chrześcijanie modlą się za Żydów, co jest dla mnie bardzo miłe – przyznał rabin.
Abp Jędraszewski: dziś próbuje się gasić światło Chrystusa w sercach i umysłach dzieci i młodzieży
Ks. Grzegorz Michalczyk – wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, członek Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem podkreślił, że pokój jest darem Boga. – Z chrześcijańskiej perspektywy ważne jest, abyśmy wiedzieli co o pokoju mówi Chrystus i w jaki sposób to czyni. Poruszające są Jego słowa, że On przynosi pokój i On daje pokój inaczej niż to czyni świat. Dzisiaj wszyscy mówią, że potrzebny jest pokój, ale o jaki pokój chodzi? Co znaczy dzisiaj wprowadzać pokój? Bo to nie tylko brak wojny, to coś o wiele więcej – podkreślał ks. Michalczyk.
Przed panelem głos zabrał Yacov Livne, ambasador Izraela. W czasie swojego wystąpienia podziękował za możliwość wysłuchania żydowskich piosenek wykonanych przez dzieci z Szydłowca. – Nasza społeczność nie ma zbyt wielu zachowanych dokumentów, czy świadectw ale mamy wspomnienia. Dziękuję kardynałowi Rysiowi za tegoroczną organizację tego wydarzenia. Dla mnie to wielki zaszczyt, że mogę przebywać w Szydłowcu, gdzie przed wojną jego mieszkańcami w większości była społeczność pochodzenia żydowskiego. Dzisiaj chcemy rozmawiać o pokoju. Judaizm uczy nas, abyśmy umieli żyć w pokoju. W psalmach biblijnych czytamy, aby szukać pokoju i dążyć do niego. To fundamentalna zasada, którą nasz naród stosuje od wielu lat – mówił Yacov Livne.
O godz. 16.30 w kościele św. Jana Chrzciciela w Radomiu odbyło się nabożeństwo Słowa Bożego. Przewodniczył mu i słowo wygłosił kard. Grzegorz Ryś – przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.