PoKolędzie – nasze kolędowanie umacnia poczucie solidarności społecznej
02 grudnia 2023 | 14:10 | dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
„Celem akcji jest podzielenie się radością Bożego Narodzenia z podopiecznymi miejsc o utrudnionym lub ograniczonym dostępie do kultury w Warszawie i okolicach” – opowiada Jakub Siekierzyński, dyrygent Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II. Do 10 grudnia trwa nabór do akcji PoKolędzie, której główną ideą jest spotkanie z drugim człowiekiem, połączone z promowaniem tradycji. Dzięki wspólnemu kolędowaniu umacniane jest poczucie solidarności społecznej.
KAI: Kiedy i w jakim celu zrodził się pomysł na zapoczątkowanie akcji PoKolędzie JP2?
Jakub Siekierzyński: Historia PoKolędzia JP2 zrodziła się dziewięć lat temu. Nazwa nie jest przypadkowa. Nawiązuje do polskiej tradycji chodzenia „po kolędzie”, czyli niesienia radości drugiemu człowiekowi, spotkania i składania sobie życzeń noworocznych. PoKolędzie JP2 ma również kojarzyć się z „Pokoleniem JP2”, ponieważ to właśnie jego przedstawiciele byli pomysłodawcami akcji. Chcieli wspólnie zrobić coś dobrego dla drugiego człowieka w wyjątkowym okresie Świąt Bożego Narodzenia.
Od tamtej pory w PoKolędziu JP2 wzięło udział kilka tysięcy osób, wśród nich kolędnicy, pacjenci, wychowankowie i penitencjariusze. Zorganizowano ponad 180 spotkań kolędowych, w których uczestniczyło około 200 zespołów muzycznych. W każde z nich zaangażowani są wolontariusze.
Na czym dokładnie polega akcja i kto może wziąć w niej udział?
– Celem akcji jest podzielenie się radością Bożego Narodzenia z podopiecznymi miejsc o utrudnionym lub ograniczonym dostępie do kultury w Warszawie i okolicach. Przyjmujemy zgłoszenia chórów, scholi parafialnych, zespołów, grup przyjaciół, czy pracowników instytucji, które chciałyby zaprosić w swoje progi kolędników.
Pomiędzy 2 stycznia, a 2 lutego, muzycy w asyście wolontariuszy udają się do konkretnego miejsca, by wspólnie śpiewać kolędy, ale przede wszystkim spotkać się z drugim człowiekiem. Zawsze podkreślamy, że nie przyjeżdżamy „z koncertem” kolęd, zależy nam raczej na spotkaniu, wspólnym kolędowaniu. Wszystkim uczestnikom wręczamy śpiewniki i lampiony.
Do jakiś miejsc docierają kolędnicy i jakie tym wizytom towarzyszą emocje?
– Odwiedzamy między innymi domy pomocy społecznej, kluby seniora, areszty śledcze, hospicja, domy dziecka i placówki opiekuńczo-wychowawcze. Emocje towarzyszące tym wizytom są niezapomniane, a uśmiechy na twarzach uczestników bezcenne, zostają w nas na bardzo długo. Muzycy zawsze mogą liczyć na ciepłe przyjęcie i otwartość.
Spotkanie zazwyczaj nie kończy się na wspólnym kolędowaniu, po nim trwają jeszcze zwykle długie rozmowy i składanie życzeń noworocznych. To znacznie więcej niż podarowanie komuś pięknie zapakowanego prezentu świątecznego, to budowanie relacji, która trwa, bo często wracamy do tych samych miejsc w kolejnym roku.
Do kiedy i w jaki sposób można zgłosić się do akcji?
– Na zgłoszenia do tegorocznej edycji akcji PoKolędzie JP2, Centrum Myśli Jana Pawła II czeka do 10 grudnia. Można dołączyć wypełniając formularz na stronie internetowej www.pokoledziejp2.pl. Spotkania kolędowe będą odbywały się od 2 stycznia do 2 lutego.
Więcej informacji o akcji i zapisy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.