„Pola Dialogu” – debata online młodych o Kościele
23 listopada 2020 | 05:00 | maj, lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Co czujesz, gdy słyszysz słowo „Kościół”? Dlaczego młodzi ludzie wyszli na ulice? Dlaczego jesteś w Kościele? – na te pytania odpowiadało sześcioro młodych ludzi z różnych środowisk, uczestniczących w spotkaniu „Pola Dialogu”, zorganizowanym przez wspólnotę Lednica 2000. Za pośrednictwem Internetu debacie przysłuchiwało się ponad 70 osób.
W trakcie spotkania „Pola Dialogu” na kilka pytań zadawanych przez moderatora odpowiadało sześcioro młodych ludzi. Pięcioro z nich obecnych było w studiu na Polach Lednickich. Jedna osoba łączyła się przez internet.
W sieci debatę obserwowało też ponad 70 młodych osób z różnych miast i miejscowości z całej Polski. Przed spotkaniem miały one możliwość przedstawienia się i wypowiedzenia kilku słów. W czasie debaty osoby obserwujące mogły wypowiadać się na czacie.
Prowadzący spotkanie zawodowy mediator zadawał uczestnikom pytania, na które odpowiadali oni kolejno, odnosząc się również do wypowiedzi innych osób i wyjaśniając, co zrozumieli z tych wypowiedzi.
Co czujesz, gdy słyszysz słowo „Kościół”? – „Gniew, zrezygnowanie, poczucie bezsilności z powodu wypaczania przesłania Ewangelii”, „Poczucie bliskości i wspólnoty wiary, a jednocześnie niepokój z powodu braku prawdy i szczerości”, „Odczuwam rozgraniczenie między Kościołem, którego osobiście doświadczam i Kościołem instytucjonalnym. Przeszkadza mi zamknięcie na inność, nieumiejętność podejmowania dialogu”, „Czuję dumę, cieszę się, że są jeszcze osoby, które chcą walczyć w obronie Kościoła”, „Mam mieszane uczucia, w Kościele jest wiele dobrego ale też wiele należy zmienić” – takie m.in. odpowiedzi padły na pierwsze zadane pytanie.
Odpowiedzi na pytanie, dlaczego młodzi wyszli na protesty w sprawie aborcji, były bardzo zróżnicowane. Począwszy od opinii, że przyczyną tego była nuda a młodzi są wykorzystywani przez organizatorów tych zajść, poprzez deklarację osobistego uczestniczenia w protestach, również w imię osobiście przeżywanej wiary i przekonania, że jednym z ważniejszych przesłań, jakie niesie chrześcijaństwo, jest przesłanie o wolności. Dwie uczestniczki spotkania zgodziły się, że debata nt. aborcji powinna odbywać się bez udziału Kościoła. Wyrażano też niepokój z powodu dominującego na protestach wulgarnego języka.
– Dlaczego jesteś w Kościele?. – „Wierzę w Boga”, „Jest tam Pan Bóg”, „Są tam ludzie, którzy są dla mnie ważni” – takie odpowiedzi padały kilkakrotnie. Jedna z osób, deklarująca uczestnictwo w protestach, wyraziła jednocześnie opinię, że to Kościół, chrześcijaństwo i medytacja nad Słowem Bożym nauczyły ją krytycznego myślenia. Podkreśliła, że chrześcijaństwo jest dla niej jedyną spójną wizją tłumaczącą świat. – Jestem w Kościele, bo kocham Kościół, ale widzę w nim wiele zła i chcę to zmienić. A mogę to zmieniać od wewnątrz – powiedziała.
Pierwsza część debaty odbyła się na platformie Teams. W kolejnej godzinie uczestnicy debaty zostali zaproszeni do wirtualnych pokoi, gdzie w małych grupach prowadzonych przez moderatorów każdy mógł znaleźć przestrzeń do powiedzenia, co myśli i czuje oraz do usłyszenia innych.
Na zakończenie wydarzenia ponownie wszyscy połączyli się na wspólną modlitwę.
Debatę zorganizowały Wspólnota Lednica 2000 i grupa Siedem Aniołów.
Lednica 2000 gromadzi uczestników corocznie organizowanego największego spotkania katolickiej młodzieży z Polski. Pomysłodawcą i pierwszym duszpasterzem Lednicy był o. Jan Góra OP (1948-2015). Miejscem spotkania organizowanego od 1997 r. są Pola Lednickie nad jeziorem Lednica, między Gnieznem a Poznaniem.
Młodzież uczestnicząca w spotkaniach lednickich co roku potwierdza osobisty wybór Chrystusa, odnawia przyrzeczenia chrzcielne, uczestniczy w katechezach i Mszach świętych celebrowanych przez biskupów i duszpasterzy oraz modli się śpiewem i tańcem.
Siedem Aniołów to modlitewna grupa złożona z młodych ludzi – „otwarta na każdego, kto pragnie w sposób nieszablonowy i zupełnie szalony modlić się i chwalić Pana”. Jest to – jak sami o sobie piszą – spotkanie ludzi dobrej woli, którzy wyruszają w świat z przesłaniem papieża Franciszka”. Cztery filary ich działania to modlitwa, adoracja, sztuka i spotkanie.
Grupa liczy około 200 osób. U jej początków były przygotowania do wizyty papieża Franciszka w ramach Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. „Pociągnięci jego słowem, chcieliśmy 'zrobić raban’ jednocześnie szerząc ideę ekologicznego wykorzystywania środowiska w praktyce” – piszą o sobie.
„Nasza wspólnota artystyczna ma charakter ewangelizacyjny – pragniemy przeżywać rekolekcje jednocześnie tworząc miejsce dla indywidualnych spotkań, rozmów i warsztatów. Chcemy się wspólnie modlić, celebrować Eucharystię, rozmawiać, a także otwierać na osoby, które sytuują się gdzieś na marginesie Kościoła” – dodają.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.