Polacy i Niemcy dyskutowali o duszpasterstwie rodzin
12 kwietnia 2019 | 09:40 | BP KEP / pw | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W dniach 10-11 kwietnia odbyło się spotkanie Komisji ds. Małżeństwa i Rodziny Konferencji Episkopatu Niemiec i Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski w Sekretariacie KEP.
Ze strony polskiej w spotkaniu wziął udział po raz pierwszy bp Wiesław Śmigiel przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, zaś ze strony niemieckiej abp Heiner Koch, metropolita Berlina i przewodniczący Komisji ds. Małżeństwa i Rodziny Konferencji Episkopatu Niemiec.
„Jestem bardzo wdzięczny, że to spotkanie miało miejsce. Komisje ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Niemiec i Polski zbliżyły się do siebie. Możemy się wiele od siebie nauczyć, ponieważ wyzwanie tej sytuacji ma wiele podobieństw, czasem różnic. Mogliśmy otwarcie rozmawiać i uczyliśmy się od siebie nawzajem. Chcemy kontynuować tę drogę i następnym razem spotkamy się w Niemczech” – powiedział abp Heiner Koch.
„Jest to niezwykle ważne spotkanie, gdyż ono pokazuje, jak wiele nas łączy a jednocześnie pokazuje, że każdy z tych Kościołów ma swoją specyfikę. Łączą nas niektóre problemy, takie jak wolne związki, brak zrozumienia istoty sakramentu małżeństwa. Różni nas skala tych problemów.
W Niemczech są to problemy, które towarzyszą im każdego dnia. W Polsce mamy jeszcze dość dużą grupę tych, którzy w domu doświadczają żywej wiary i przychodzą prosić o sakrament zdając sobie sprawę, że proszą też o błogosławieństwo samego Boga” – powiedział bp Wiesław Śmigiel.
Tematy podejmowane podczas spotkania dotyczyły przygotowania narzeczonych do małżeństwa, towarzyszenia małżonkom, pracy z małżeństwami i rodzinami, które po rozpadzie małżeństwa sakramentalnego żyją w powtórnym związku, a także towarzyszenia młodym, którzy pomimo braku przeszkód nie zawierają sakramentu małżeństwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.