Polacy i Ukraińcy modlili się za ofiary rzezi wołyńskiej
03 września 2024 | 01:00 | st | Ostrówek Ⓒ Ⓟ
31 sierpnia na cmentarzu katolickim w pobliżu nieistniejącej już wsi Ostrówki w obwodzie wołyńskim po raz kolejny odprawiono Mszę św. za ofiary rzezi wołyńskiej. Przewodniczył jej biskup łucki Witalij Skomarowski.
30 sierpnia 1943 wsie Ostrówki i pobliska Wola Ostrowiecka zostały zaatakowane przez kureń Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i miejscowych ukraińskich cywili; polscy mieszkańcy wsi zostali zamordowani, ich mienie zrabowano, a następnie całkowicie zniszczono zabudowania wsi. Od 1992 r. prowadzone są ekshumacje szczątków ofiar zbrodni; w 2011 r. na cmentarzu w Ostrówkach wzniesiono pomnik ofiar zbrodni. Właśnie przy nim sprawowano Eucharystię, którą z biskupem koncelebrowali polscy i ukraińscy duchowni. Wśród nich był ks. kanonik Jan Buras, proboszcz parafii w Zamłyniu i Lubomlu, do której należy cmentarz w Ostrówkach. Mszę św. koncelebrował także ks. prof. Bernard Kołodziej TChr z Poznania, który przybył z pielgrzymami do Ostrówek już po raz szesnasty i który w tym roku obchodził złoty jubileusz posługi kapłańskiej.
Na początku liturgii biskup Skomarowski zapowiedział, że będzie ona sprawowana w intencji prawdy i pojednania między narodami polskim i ukraińskim oraz za zmarłych, którzy spoczywają na tym cmentarzu i w wielu innych miejscach na Wołyniu.
Eucharystię odprawiono przy ołtarzu z nazwiskami 30 księży katolickich, którzy posługiwali w parafii. Listę uzupełnia Stanisław Dobrzański, proboszcz parafii w Ostrówkach, który zginął wraz ze swoimi parafianami 30 sierpnia 1943 r.
Akrobacje górskiego rowerzysty za ołtarzem. Proboszcz chciał podkreślić treść kazania [WIDEO]
W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Łucku. Wśród nielicznych mieszkańców byli Ołeksandra Wasejko, dzięki której archeologom udało się odnaleźć groby pomordowanych Polaków, oraz Wołodymyr Kryżuk, kustosz miejsca pamięci i współorganizator uroczystości.
Organizatorem wydarzenia był Leon Popek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej w Lublinie.. Od wielu lat bada on i dokumentuje pochówki w Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej jako badacz i pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. Temat ten nie jest mu obojętny, gdyż historia jego rodziny związana jest z tymi ziemiami. Przypomniał, że w sumie ekshumowano i ponownie pochowano ok. 670 osób, ale ok. 370 nadal leży w nieoznaczonych grobach i czeka na godny pochówek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.