Drukuj Powrót do artykułu

Polacy na Kresach dostaną wsparcie

17 stycznia 2018 | 09:53 | Kraków / luk / bd Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. pixabay.com

Dobiega końca pierwszy etap charytatywnej inicjatywy Rodacy-Bohaterom, koordynowanej w Krakowie przez Samorząd Studencki Akademii Ignatianum. Dary w postaci żywności długoterminowej i chemii gospodarstwa domowego, które wspomogą polskie środowiska kombatanckie na Kresach, można przynosić jeszcze tylko w środę.

Od grudnia studentom jezuickiej uczelni udało się przygotować 200 paczek. – Na początku stycznia 70 z nich trafiło do Polaków mieszkających na Wołyniu na Ukrainie. Pozostałe oczekują na kolejne wyjazdy, zaplanowane w najbliższych tygodniach – opisuje Tomasz Konturek, koordynator akcji w województwie małopolskim.

Zachęca przy tym, aby zbiórkę wesprzeć choć w ostatnim dniu jej trwania. Brakuje jeszcze kaw rozpuszczalnych, olejów, kakao, czekolad i owoców w puszkach. – Prosimy pamiętać również o kartkach z życzeniami, które są wyrazem pamięci i wdzięczności – dodaje. Produkty można przynieść do szatni Akademii Ignatianum w Krakowie (ul. Kopernika 26) do godziny 18:00.

W akcję włączyły się liczne środowiska – uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami z małopolskich szkół, parafie, firmy czy instytucje prywatne i państwowe. – Polacy i Małopolanie chcą pomagać i mają serca otwarte na potrzeby innych. Każdy darczyńca i każdy wolontariusz to dowód, że w pokoleniu młodych i starszych Polaków mocna jest chęć pomocy osobom, które walczyły o wolność Polski czy opiekują się polskimi miejscami pamięci poza granicami kraju i znalazły się w gorszej sytuacji materialnej – ocenia Konturek.

Czytaj także: Kraków: „Rodacy-Bohaterom” – koncert charytatywny dla Polaków na Kresach

W ramach podziękowania dla darczyńców, przyjaciół akcji oraz osób zaangażowanych i popierających działania na rzecz Polaków mieszkających na Kresach przygotowano koncert z udziałem Magdy Steczkowskiej. Odbędzie się on 22 stycznia o godz. 19.00 w bazylice oo. jezuitów. Podczas koncertu będzie możliwość wsparcia finansowego akcji.

Datki pieniężne dla byłych żołnierzy Armii Krajowej, ich rodzin i Polaków mieszkających na Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Rumunii i w Mołdawii będzie można także przekazywać do końca maja na konto Stowarzyszenia Odra-Niemen: 41 1440 1185 0000 0000 1283 9308. Zgromadzone środki zostaną przeznaczone na wsparcie kombatantów i polskich środowisk w zakresie pomocy medycznej i sanatoryjnej, transportu paczek na Kresy oraz renowacji miejsc pamięci.

Więcej informacji o inicjatywie można odnaleźć na stronach www.rodacybohaterom.pl i www.ignatianum.edu.pl/rodacy.

Wersja do druku

Przeczytaj także

16 stycznia 2018 12:40

Franciszek do dziennikarzy: boję się wojny nuklearnej

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.