Drukuj Powrót do artykułu

Polacy piszą listy do świętego patrona młodzieży

04 lutego 2018 | 14:33 | Płock / abd Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Evan Clark / Unsplash

“Napisz list do św. Stanisława Kostki!” – to inicjatywa Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Płockiej z okazji obchodzonego w Kościele w Polsce Roku Św. Stanisława Kostki. W korespondencji młodzi mogą podzielić się wszystkim, co leży im na sercu, w kontekście wiary, dorastania i planów na przyszłość. Na przesłane listy otrzymają osobistą odpowiedź, a w wymienionych przez nich intencjach będą odbywały się comiesięczne modlitwy.

– Listy można przesyłać elektronicznie, albo pocztą tradycyjną. Napisać w nich można wszystko. Może ktoś chce otworzyć swoje serce, może ktoś, kto czuje się sam, ma problemy, chciały przelać to na papier, albo poprosić o radę. Każdy może też przesłać swoje intencje – wyjaśnia w rozmowie z KAI dr Iwona Zielonka, dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Płockiej pw. św. Łukasza Ewangelisty. Zapewnia, że w nadesłanych intencjach będzie stale modlić się płocka wspólnota modlitwy wstawienniczej, a w każdy trzeci wtorek miesiąca także wierni zebrani w płockiej katedrze na adoracji.

Jak podkreśla dyrektor płockiej SNE, do pisania listów zaproszeni są nie tylko młodzi. – Może jakiś rodzic będzie chciał napisać, a może ktoś z dziadków? Św. Stanisław Kostka łączy pokolenia: uczy odwagi, podejmowania wyborów. Może być inspiracją w budowaniu relacji między rodzicami a dziećmi, uczyć odpowiedzialności za Kościół poprzez realizowanie swojego powołania – przekonuje Zielonka.

Czytaj także: Zakończyło się Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Sam projekt “Napisz list do św. Stanisława Kostki” wyrósł m.in. z doświadczeń rozmów prowadzonych z młodzieżą. – Wiem, że jest wielu wspaniałych młodych ludzi, którzy nie znajdują zrozumienia nawet wśród najbliższych, a mają w sobie ogromny potencjał i pragnienia. Czasem czują się samotni nawet w swoim sposobie myślenia – mówi Zielonka. Zachęca, by pisanie listów traktować jako “rozmowę” ze św. Stanisławem Kostką, który przeżywał w młodości podobne dylematy do tych, z jakimi zmaga się dzisiejsza młodzież. Zapewnia też, że postara się osobiście odpowiedzieć na wszystkie listy.

Listy do św. Stanisława Kostki można nadsyłać na adres: stanislaw.kostka@diecezjaplocka.pl oraz pocztą tradycyjną:
św. Stanisław Kostka, Wydział ds. Nowej Ewangelizacji, Kuria Diecezjalna Płocka, ul. Tumska 3, 09-402 Płock.

Decyzją Konferencji Episkopatu Polski, rok 2018 r. obchodzony jest w Kościele w Polsce jako Rok św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży. Obchody te inspirowane rocznicą 650-lecia śmierci młodego jezuity, zbiegają się z zapowiedzianym na październik br. zgromadzeniem Synodu Biskupów nt. “Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.