Połajewo: XIV Międzynarodowe Spotkanie Kolędników-Dudziarzy
19 stycznia 2014 | 14:21 | bt Ⓒ Ⓟ
Kapele dudziarskie z Polski i Europy uczestniczyły w XIV Międzynarodowym Spotkaniu Kolędników-Dudziarzy, które odbyło się w niedzielę w wielkopolskim Połajewie pod hasłem: „Do szopy, hej pasterze-dudziarze!”. Mszy św. sprawowanej dla kolędników w tamtejszym kościele parafialnym św. Michała Archanioła przewodniczył poznański biskup pomocniczy Grzegorz Balcerek.
Spotkanie kolędników, w którym uczestniczyły kapele dudziarskie ze Słowacji, Chorwacji oraz polskich górali Bielska-Białej, a także z Wielkopolski: ze Stęszewa, Szymanowa k. Rawicza, Dąbrówki Wlkp., Szamotuł, Gołębina Starego i Połajewa rozpoczęła uroczysta Msza Święta Pasterska.
„Pasterze przy betlejemskim żłóbku wyrażają całą prostotę wiary, która nadaje sens naszemu życiu i w konsekwencji daje nam radość. Nawet wówczas, gdy codzienność jest trudna” – podkreślił poznański biskup pomocniczy.
Zachęcił on również przybyłych do Połajewa kolędników, aby umocniwszy swoją radość poprzez doświadczenie wspólnoty wiary, tym bardziej nieśli ją potem innym ludziom. „To niesienie przez chrześcijan radości całemu światu, dzielenia się dobrem i radością z innymi ludźmi, papież Franciszek uczynił wręcz programem dla Kościoła u progu XXI w.” – przypomniał bp Balcerek wskazując na opublikowaną niedawno papieską adhortację.
Kaznodzieja zauważył przy tym, że człowiek ze swojej natury pragnie, szczęścia, radości oraz miłości i dlatego nieustannie poszukuje prowadzących do nich dróg.
Przywołał też w tym miejscu zdanie św. Augustyna, żyjącego na przełomie IV i V w. biskupa, ojca i doktora Kościoła, będące dobrym drogowskazem również dla naszego życia: „Niespokojne jest serce człowieka, dopóki nie spocznie w Bogu”.
Międzynarodowe Spotkanie Kolędników-Dudziarzy nieprzypadkowo odbywa się już od czternastu lat właśnie w Połajewie. W tamtejszym, wzniesionym pod koniec XVIII w., kościele znajduje się bowiem renesansowy tryptyk „Pokłon pasterzy” przedstawiający scenę Bożego Narodzenia, w której jeden z pasterzy przybyłych do żłóbka trzyma w rękach właśnie dudy.
Powstałe w 1572 r. w pracowni poznańskiego malarza Mateusza Kossiora dzieło stało się inspiracją do wspólnego kolędowania, którego celem jest ożywienie tradycji, popularnych niegdyś w Wielkopolsce, kapel dudziarzy i koźlarzy.
Organizatorami Międzynarodowego Spotkania Kolędników-Dudziarzy w Połajewie są Gmina Połajewo, parafia pw. św. Michała Archanioła w Połajewie oraz Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu.
Dudy, które w Polsce nazywa się także kozłami, gajdami czy sierszenkami, to instrumenty ludowe pochodzenia azjatyckiego, które w średniowieczu zostały przeniesione do Europy. W Polsce szczególnie popularne były w Wielkopolsce, na Podhalu, Beskidzie Żywieckim i Śląsku Cieszyńskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.