Polak będzie biskupem w Ekwadorze. Na Jasnej Górze zawierzył misyjną drogę
13 maja 2022 | 19:36 | Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
– Nasza wizyta to nie tylko zwiedzanie sanktuarium, ale przede wszystkim zawierzenie Maryi, które jest tym bardziej wymowne, że dziś 13 maja obchodzimy w liturgii wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej – podkreślił ks. Krzysztof Kudławiec, biskup nominat nowo powstałej diec. Daule w Ekwadorze. Modlił się na Jasnej Górze wraz z abp. Eduardo José Castillo Pino z arch. Portoviejo. Podczas swojej wizyty w Polsce i w Częstochowie w Tygodniu Modlitw o Powołania ekwadorski hierarcha dziękuje za polskich kapłanów służących wiernym jego kraju.
Biskup nominat Krzysztof Kudławiec pochodzi z diecezji rzeszowskiej. Od 20 lat pracuje jako misjonarz w tym kraju leżącym na równiku w Ameryce Południowej. Przez wiele lat posługiwał w 16-tysięcznej parafii, gdzie jak zauważył „pracy na 20 dojazdach nie brakowało”. Jak podkreśla praca misyjna daje jednak dużą satysfakcję, wewnętrzne zadowolenie i radość. – Wystarczy nawet tylko trochę poświęcić się, a ludzie odpowiadają wspaniale, bo są otwarci i spragnieni Pana Boga – dodał kapłan.
Jak zauważył biskup nominat, Kościół ekwadorski jest stosunkowo młody, np. diecezja Portoviejo ma zaledwie 150 lat, liczy ona 1,6 mln katolików i jest tam tylko 130 księży. Dysproporcja jest więc przeogromna.
Wspominając początki odkrycia swojej „drogi misyjnej” bp Kudławiec sięgnął pamięcią do pierwszych placówek duszpasterskich. – W obu parafiach diec. rzeszowskiej, w której dano mi było pracować po święceniach, była otwarta i przyjazna „atmosfera misyjna”. Tak zrodziło się i dojrzewało moje „powołanie w powołaniu”, czyli odczytanie pragnienia służenia Kościołowi powszechnemu w wymiarze misyjnym.
Abp Eduardo Castillo powiedział o intencjach, z jakimi przyjechał do tronu Jasnogórskiej Pani. – Proszę Maryję szczególnie za te dwie nasze diecezje oraz o świętość życia posługujących w nich kapłanów. Oby byli widocznym znakiem obecności Bożej wśród ludzi i mocą przemieniającą ich życie – podkreślił ekwadorski arcybiskup.
Metropolita z Portoviejo jest w Polsce po raz pierwszy, ale Matkę Bożą z Jej jasnogórskiego Wizerunku znał od dawna. – Pochodzę z największego miasta Ekwadoru Guayaquil, w którym jedna z parafii została założona przez Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki w 1985 r. i gdzie jest czczony wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Jest on dość znany wśród ludności naszego kraju – wyjaśnił abp Castillo.
Pobożność maryjna w Ekwadorze koncentruje się głównie wokół większych sanktuariów, jak np. w Quito, do których odbywają się liczne pielgrzymki. Istnieją też miejsca kultu maryjnego w większości z ekwadorskich diecezji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.