Drukuj Powrót do artykułu

Polak nuncjuszem apostolskim w Panamie

13.08.2017 , KAI Ⓒ ℗

Sample Fot. wnmp-zukowo.diecezja.gda.pl

Papież Franciszek mianował dotychczasowego nuncjusza apostolskiego w Liberii, Gambii i Sierra Leone, abp. Mirosława Adamczyka swoim przedstawicielem w Panamie. W tym charakterze będzie on witał papieża podczas kolejnych Światowych Dni Młodzieży w dniach 22−27 stycznia 2019 r.

Abp Mirosław Adamczyk urodził się 16 lipca 1962 w Gdańsku. Święcenia kapłańskie przyjął 16 maja 1987 z rąk abp. Tadeusza Gocłowskiego. Jest kapłan diecezji gdańskiej.

Po dwóch latach pracy wikariuszowskiej w parafii św. Ignacego w Gdańsku – Starych Szkotach, został skierowany na studia na Papieskiej Akademii Kościelnej. Po ich ukończeniu 1 lipca 1993 rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, pełniąc posługę w nuncjaturach na Madagaskarze, w Indiach, na Węgrzech, w Belgii, Republice Południowej Afryki i w Wenezueli. Po powrocie do Watykanu pracował m.in. w Sekcji ds. Stosunków z Państwami Stolicy Apostolskiej.

Czytaj także: Jedyny polski misjonarz w Panamie o przygotowaniach do ŚDM

22 lutego 2013 roku Benedykt XVI mianował go nuncjuszem apostolskim w Liberii. 8 czerwca tego roku Franciszek mianował go swoim przedstawicielem w Gambii, a 21 września 2013 w Sierra Leone. Abp Adamczyk przyjął sakrę biskupią 27 kwietnia 2013 roku w katedrze oliwskiej z rąk kard. Kazimierza Nycza. Oprócz polskiego zna języki: włoski, angielski, francuski i hiszpański.

Wersja do druku

Przeczytaj także

12 sierpnia 2017 12:53

Czy Kościół w Czechach będzie kolejnym gospodarzem ŚDM?

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.