Polanka Wielka: ruszyły prace przy Beskidzkim Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej
02 maja 2020 | 00:45 | rk | Polanka Wielka Ⓒ Ⓟ
Od przekazania placu budowy w kościele pw. św. Mikołaja w Polance Wielkiej koło Oświęcimia ruszyła realizacja prac budowlano-konserwatorskich w ramach projektu unijnego zainicjowanego przez diecezję bielsko-żywiecką. Projekt obejmie 7 nieużywanych obiektów, w większości drewnianych kościołów, które tworzyć będą rozproszone Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej. Docelowo wraz z 14 innymi zabytkowymi kościołami z terenu diecezji powstać ma unikatowa baza skarbów i perełek architektury drewnianej.
Poza Polanką Wielką zaplanowano prace budowlane i konserwatorsko-restauratorskie w drewnianych obiektach: w Grojcu, Gilowicach, Łodygowicach, Nidku, Osieku oraz budynku szkoły parafialnej w Starej Wsi. Mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej, wykonawcy są gotowi zrealizować przedsięwzięcie w wyznaczonym terminie trzech lat.
Ks. dr Szymon Tracz, pełnomocnik projektu, konserwator zabytków architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej i dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej, wyjaśnił, że kościół w Polance Wielkiej jest jedną z największych drewnianych budowli zachowanych w Małopolsce z ocalałym doskonałym wyposażeniem rokokowym, pozostającym w ścisłym związku artystycznym z rzeźbą morawsko-austriacką I poł. XVIII w.
Ks. Tracz przypomniał, że zrealizowany projekt pozwoli także na pozyskanie przestrzeni ekspozycyjno-wystawienniczej, której jeszcze nie posiada Muzeum Diecezjalne. „Ufamy, że nasze Muzeum Diecezjalne w nowatorskiej formule za trzy lata będzie stanowić doskonałą odpowiedź na pytanie ludzi przyjeżdżających do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau – co można jeszcze u was zobaczyć innego? I wtedy będziemy mogli odpowiedzieć: unikalne piękno z Bożej inspiracji zamknięte w drewnie i talencie naszych przodków” – dodał.
Projekt „Beskidzkie Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej Diecezji Bielsko-Żywieckiej – udostępnienie dziedzictwa kulturowego Podbeskidzia poprzez nadanie nowych funkcji kulturalnych drewnianym obiektom zabytkowym” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 VIII Oś Priorytetowa: Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.