Piękno i dobro zamiast wampirów

(KAI), Warszawa, 2015-06-12

Koniec roku szkolnego i zbliżające się wakacje, to dobry czas na pomyślenie o wartościowych książkach, które można dać w prezencie nastoletniemu dziecku lub wręczyć gimnazjalistce w formie nagrody szkolnej.

Dobra literatura jest środowiskiem estetycznym, intelektualnym i duchowym, które może pomagać we wzrastaniu i dojrzewaniu dzieci i młodzieży. W czasach seksualizacji przestrzeni publicznej i wulgaryzacji kultury szczególnie potrzebne są książki, które kształtują wrażliwość, emanują pięknem i nie szydzą z wartości. Potrzebne są książki napisane dobrym językiem i mające ciekawą fabułę. Takie, które pociągają ku dobru i pięknu, a zarazem są wolne od dydaktyzmu i moralizowania.

Wszystkie te warunki spełnia seria powieści Blask Corredo autorstwa Agnieszki Grzelak wydawana przez dominikańskie wydawnictwo "W Drodze". Są to książki z gatunku fantasy osadzone w romantycznych realiach pałaców, sukni i karoc. Ich bohaterkami są dziewczęta z Wyspy Sierot, a czarnymi charakterami tajemnicze Instruktorki. Autorka z dużą wrażliwością przedstawia świat uczuć bohaterek, które są pełne twórczych pasji i romantycznych pragnień, ale także rozterek i lęków. Charyzmat pisarstwa Agnieszki Grzelak wypływa z bogactwa jej doświadczeń: matki czterech córek, artystki, a także trenerki prowadzącej warsztaty dobrej komunikacji dla rodziców.

Po kolejne tomy serii Blask Corredo (Herbata Szczęścia, Córka Szklarki, Ścieżki Avenidów) najchętniej sięgają nastoletnie dziewczęta w wieku gimnazjalnym i licealnym, chociaż wśród ich fanek znaleźć można zarówno 11-latki, jak kobiety dorosłe i starsze. Książki podobają się także chłopcom i mężczyznom, pod warunkiem, że lubią oni tajemniczą literaturę fantasy, w której jest romantyzm, jest dreszczyk emocji, a nie ma seksualizacji, wulgaryzmów, ani mieszania dobra ze złem.

Serię poleca znany program profilaktyczny "Archipelag Skarbów" www.program.archipelagskarbow.eu, który uczy młodzież mądrego podejścia do życia, miłości i seksualności. Patronem medialnym serii jest m.in. portal dominikanie.pl. Blask Corredo to książki, które rodzice mogą wręczyć dziecku bez obaw.

Komentarze (0)

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook