Półkolonie dla niepełnosprawnych – jedyne takie w Szczecinie
11 lipca 2014 | 15:36 | pk Ⓒ Ⓟ
25 osób z upośledzeniem umysłowym i niepełnosprawnych fizycznie wzięło udział w półkoloniach w Katolickiej Szkole Podstawowej. To jedyny taki wakacyjny wypoczynek dla osób niepełnosprawnych w Szczecinie.
Dwutygodniowy turnus dzięki sponsorom, a także miejscowym parafianom zorganizował Oddział Akcji Katolickiej i Caritas. W piątek dzieci spotkały się ostatni raz.
Grzegorz Rutkowski – prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej – podpowiada, jakie warunki trzeba spełnić, by zorganizować taki specyficzny wypoczynek.
– Po pierwsze trzeba mieć chęci, żeby poświęcić dużo czasu na zebranie środków nawet w całej Polsce. Są takie sytuacje, że nawet trzeba, mówiąc brzydko, żebrać. Następny problem to zapewnić kolonistom byt, czyli wyżywienie, wychowawców i wolontariuszy, którzy zaopiekują się taką grupą. I jeszcze jedno, bardzo ważne: trzeba te dzieci kochać. Jak się je kocha, to można zrobić wszystko – mówi Rutkowski.
Do pracy z młodzieżą niepełnosprawną fizycznie i umysłowo potrzeba też fachowej kadry wychowawców. Oprócz wiedzy, potrzebne są też odpowiednie cechy charakteru – przyznają wychowawcy i wolontariusze.
– Na pewno ktoś taki powinien być zdyscyplinowany, mieć twardą osobowość i charakter. Są dzieci z zaburzeniami sprzężonymi, które wymagają szczególnej opieki. Trzeba być dla nich cierpliwym, łagodnym i spokojnym. Oni też są wolontariuszami dla mnie. Zobaczyłem, że moje problemy nie są takimi, którymi powinienem się przejmować. Powinniśmy cieszyć się z tego, co mamy, bo są ludzie, którzy mają gorzej – mówią wolontariusze i wychowawcy.
To już 16 edycja półkolonii. W tym roku obok wyjazdów, tematem przewodnim półkolonii był św. Jan Paweł II. Każdy dzień półkolonii rozpoczynano cytatem z jego nauczania, a koloniści przygotowywali też przedstawienie o nowym świętym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.