Polonia na Kielecczyźnie
27 lipca 2011 | 16:00 | dziar / ms Ⓒ Ⓟ
60 osób z polskimi korzeniami zza wschodniej granicy oraz z Niemiec przebywa w Polsce i zacieśnia więzy z ojczyzną. Opiekę nad nimi sprawują księża pallotyni.
„Dzisiaj jesteśmy w Kurozwękach, Rytwianach, w Szydłowie i Oblęgorku, to bardzo intensywny program i obfity w atrakcje kulturalno-duchowe dzień” – informuje KAI ks. Jan Oleszko, rektor kościoła św. Karola Boromeusza na Karczówce w Kielcach.
Rodziny z polskimi korzeniami przyjechały w świętokrzyskie z Rosji, Ukrainy, Litwy, Białorusi oraz z Niemiec. Celem pobytu jest zacieśnienie więzi z ojczyzną i poznanie jej walorów historycznych, turystycznych, czy literackich. Organizatorzy zadbali także o popularyzację zagadnień wychowawczych i prorodzinnych poprzez np. prelekcje, warsztaty i dyskusje.
Całość programu koordynuje pallotyn ks. Eugeniusz Klimiński z Warszawy, a turnus doszedł do skutku dzięki współpracy z warszawskim Oddziałem Stowarzyszenia Wspólnota Polska i Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie.
Pallotyni z kieleckiej Karczówki zorganizowali w tym roku turnusy wakacyjne dla ponad 300 osób, w większości rekrutujących się z Polonii.
W pierwszej dekadzie lipca w ośrodku pallotyńskim przy klasztorze na Karczówce wypoczywała młodzież z polskimi korzeniami z Ukrainy – podopieczni duszpasterstwa pallotynów, w drugiej i trzeciej dekadzie lipca – młodzież polonijna z 11 krajów Europy. Na sierpień zaplanowano turnusy dla młodzieży z Polski.
Uczestnicy ponoszą odpłatność częściową, w kwocie ok. 7 zł za dobę, resztę pokrywają księża pallotyni z własnych funduszy.
Księża pallotyni ponad 50 lat są gospodarzami położonego na szczycie zalesionego wzgórza Karczówka w Kielcach – pobernardyńskiego zespołu klasztornego, z kościołem rektoralnym. Od kilku lat prowadzą także samodzielną parafię w pobliżu Karczówki – z nowym kościołem parafialnym, na osiedlu Podkarczówka.
Klasztor z ośrodkiem turystycznym i kościołem rektoralnym zbudowano w miejscu dawnej kapliczki górniczej, gdzie niegdyś kwitł przemysł wydobywczy. Obiekt w 1624 r. erygował bp Marcin Szyszkowski jako wotum za ocalenie Kielc od zarazy. Karczówka – obecnie także miejsce spacerów, rekreacji, turystyki – ma ambicję być ośrodkiem kultury i sztuki sakralnej – organizowane są wystawy, koncerty, działalność wydawnicza itp.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.