„Polonia Restituta” – dialog ponad podziałami
12 marca 2018 | 18:25 | abd, lk / mip | Warszawa Ⓒ Ⓟ
„Katolicka Nauka Społeczna kładzie nacisk na dobro wspólne. I tę wspólnotę, to poczucie, że jesteśmy jednym narodem, a nie dwoma zwalczającymi się plemionami trzeba dziś odbudować – powiedział Jarosław Gowin. Konferencja pt. „Rodzina” rozpoczęła cykl debat pod wspólnym tytułem „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”, na UKSW w Warszawie.
W auli Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie trwa konferencja pt. „Rodzina”, inaugurująca cykl debat „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”. Projekt, powstały z inicjatywy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z Radą ds. Społecznych KEP, ma na celu podjęcie wspólnej, ponadpartyjnej i niezakłóconej przez podziały światopoglądowe debaty na temat wyzwań i tożsamości współczesnego. Tematyka ta omawiania jest w perspektywie Katolickiej Nauki Społecznej, która – jak podkreślają prelegenci – broni uniwersalnych wartości, bliskich także osobom niewierzącym.
„Katolicka Nauka Społeczna kładzie nacisk na dobro wspólne. I tę wspólnotę, to poczucie, że jesteśmy jednym narodem, a nie dwoma zwalczającymi się plemionami trzeba dziś odbudować. Liczę na to, że dzięki wielu znawcom KNS i praktykom, reprezentującym najważniejsze instytucje państwowe, zyskamy aksjologiczną podbudowę pod to, żeby zacząć zasypywać podziały i wrócić do poszukiwania dialogu” – mówił w wykładzie wprowadzającym do debaty wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, którego resort zainicjował cykl konferencji wpisujących się w obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
W wystąpieniu wprowadzającym w tematykę obrad, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz nawiązał do niedawnej wypowiedzi ministra Gowina i jego słów, że „Polskę należy wymyślić i zbudować na nowo”.
„Jest to stwierdzenie bardzo ważne i bardzo odważne” – powiedział kard. Nycz. Zaproponował, by rozumieć je jako zachętę do przyjrzenia się fundamentom polskiego społeczeństwa i „uzupełnienia” ich tak, aby stanowiły najsolidniejsze podwaliny dla kolejnych pokoleń Polaków.
“W moim głębokim odczuciu nie można minionych 28 lat uważać za lata, które są do wymazania. Rozumiem te słowa w taki sposób, że trzeba się przyjrzeć nade wszystko fundamentowi, na którym budujemy państwo. I myślę, że się okaże, że nie ma potrzeby burzenia tego fundamentu, ale że trzeba go istotnie uzupełnić” – mówił hierarcha. Podkreślił, że jednym z owych fundamentalnych zagadnień jest rodzina, która powinna być “źrenicą oka, poprzez którą państwo patrzy w swoją przyszłość”.
Kardynał zachęcił, aby, myśląc o fundamencie Polski, odwoływać się do Katolickiej Nauki Społecznej, która “nie jest ani teorią, ani nie jest i nie może być ideologią. Jest światłem, wynikającym z Ewangelii i nauki Kościoła, do którego może przyjść każdy”. Zaapelował też o “ponadpartyjną kontynuację” troski o los rodzin w Polsce.
Także minister Gowin apelował, by jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości potraktować jako zaproszenie do odbudowania dialogu i wspólnoty w miejscu narastających w polskim społeczeństwie podziałów. Nawiązał przy tym do hasła cyklu konferencji „Polonia Restituta„.
„Hasło to dobitnie wskazuje na odrodzenie: to właśnie jest nasz cel i nasze marzenie. Odrodzić poważną i głęboką refleksję o naszym państwie i o naszym narodzie” – mówił. Podkreślił, że inicjatywa nie zaciera autonomii Kościoła i państwa. Zapewnił też, że dyskusje nie będą upolitycznione i podkreślił, że spór trwający obecnie wokół tematu rodziny nie ma jedynie charakteru publicystycznego, ani akademickiego, ale ma daleko idące skutki społeczne i kulturowe.
„Nie chodzi tu o szumne deklaracje, bo tych mamy w polskich debatach publicznych zdecydowanie za dużo. My dziś musimy na serio zdiagnozować, jak przemiany społeczne, obyczajowe i kulturowe ostatnich lat wpłynęły na wyobrażenia Polaków o rodzinie, a także na model rodziny w naszym kraju” – wyjaśniał polityk.
Do hasła konferencji „Polonia Restituta” nawiązał też podczas briefingu prasowego uczestniczący w dzisiejszych obradach przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Wyjaśnił, że czasownik „restituire” oznacza zwrot własności i powrót do pierwotnego porządku, do swoistego „kodu genetycznego” narodu.
„Jesteśmy w głębokim klimacie antychrześcijańskim i antyrodzinnym – alarmował hierarcha. – Jeżeli mamy ocaleć, to musimy przejść od prymatu ekonomii do prymatu osoby. Jeżeli postawimy sobie za cel rozwój ekonomiczny bez względu na wszystkie okoliczności, to osoba nie będzie miała najmniejszego znaczenia”.
O tym, że dzisiejsza konferencja nt. rodziny wpisuje się w szerszą refleksję na temat narodu polskiego, opartą na Dekalogu i Katolickiej Nauce Społecznej, mówił też w swoim wystąpieniu ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.
„Dziesięć słów, od których zależy przyszłość, Polski, przyszłość Europy, przyszłość świata. Wkroczyły one w dzieje człowieka w konkretnym momencie historycznym: na górze Synaj. Stały się wówczas konstytucją pierwszego wolnościowego państwa. Kościół jest poniekąd strażnikiem tej konstytucji, tak ważnej dla człowieka, dla Europy, dla Polski. Kościół jak Mojżesz schodzi dzisiaj z góry do człowieka, niosąc w rękach dwie kamienne tablice. Do nas, Polaków, należy decyzja na jakim paradygmacie oprzemy nasze prawo i politykę” – powiedział.
Konferencję pt. „Rodzina” poprzedziła Msza św. w intencji Kościoła i Ojczyzny, koncelebrowana o godz. 8.30 w pobliskim kościele Niepokalanego Poczęcia NMP pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, Wielkiego Kanclerza UKSW.
Prelegentami konferencji są m.in. wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk, prof. Gertruda Uścińska – prezes ZUS, Władysław Kosiniak-Kamysz – prezes PSL, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych UKSW, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i Joanna Krupska – prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”.
Do udziału w kolejnych dyskusjach zaproszeni są zarówno eksperci w dziedzinie Katolickiej Nauki Społecznej, jak i przedstawiciele innych środowisk, niezależnie od prezentowanych stanowisk światopoglądowych i politycznych.
Poszczególne spotkania będą organizowane w różnych ośrodkach akademickich w całym kraju. Podsumowanie całości tematyki poruszanej na konferencjach jednodniowych nastąpi na dwudniowym międzynarodowym kongresie w Krakowie w 2019 r.
Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął prezydent Andrzej Duda, a koordynatorem merytorycznym jest Akademia Ignatianum w Krakowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.