Polscy bezdomni spotkali się z papieżem Franciszkiem
19 listopada 2017 | 09:38 | Rzym / abd (KAI) / caritas.pl / mz Ⓒ Ⓟ
Trzej uczestnicy programu wychodzenia z bezdomności i uzależnień „Damy Radę”, prowadzonego przez Caritas Polska, spotkali się z papieżem Franciszkiem na pl. Świętego Piotra. Przebywają oni w Rzymie z pielgrzymką, wieńczącą wrześniowe II Drużynowe Mistrzostwa Polski Osób Bezdomnych w Szachach.
II Drużynowe Mistrzostwa Polski Osób Bezdomnych w Szachach odbyły się we wrześniu z inicjatywy Caritas Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Wśród amatorów, biorących udział w rozgrywkach, znaleźli się podopieczni programu Caritas Polska „Damy Radę”, którzy – choć zajęli dalekie miejsce w rywalizacji – zostali docenieni przez organizatorów.
„Dyrekcja Caritas Polska dostrzegła w ich postawie coś wartego nagrodzenia i pokazania – może wytrwałość i staranie w dążeniu do życia w wolności od nałogów, destrukcyjnych zachowań i życiowego nieporządku, może odwagę w braniu życia w swoje ręce i sięganiu po – zdawałoby się – trudno dostępne cele. Pewnie jedno i drugie razem wzięte” – czytamy na stronie Caritas Polska.
Czytaj także: Diecezjalne Caritas na I Światowy Dzień Ubogich
Troje spośród uczestników programu „Damy Radę” bierze udział w pielgrzymce do Rzymu, a podczas środowej audiencji generalnej spotkali się z papieżem Franciszkiem, który poświęcił kilka minut na rozmowę z nimi i pobłogosławił przywiezioną przez nich koszulkę.
„Damy radę!” to program wychodzenia z bezdomności i uzależnień dla bezdomnych mężczyzn w wieku 25-35 lat, prowadzony przez Caritas Polska. Warunkiem uczestnictwa w programie jest determinacja do podjęcia terapii, wytrwaniu w abstynencji, a z czasem także chęć podjęcia pracy i starań o stabilizację życiową. Program ma trzy etapy, trwa ok. 3 lat. Oferuje możliwość zamieszkania w mieszkaniu treningowym w trzyosobowym zespole, później także pomoc w uzyskaniu mieszkania komunalnego. Program to również wspólnota terapeutyczna, która jest równocześnie grupą wsparcia, prowadzoną przez doświadczonego terapeutę uzależnień i nadzorowana przez zespół kierowany przez psychologa. Program spotkań obejmuje naukę praktycznych umiejętności życiowych a także zajęcia dokształcające, kulturalne i rekreacyjne. Ukierunkowany jest na odkrycie i realizację własnego potencjału życiowego. Adresowany jest również do chętnych kończących odbywanie kary pozbawienia wolności i realizowany na terenie zakładów karnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.