Polscy biskupi odwiedzili dwie kolejne dykasterie
14 października 2021 | 04:00 | st (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Druga grupa biskupów polskich odbywających wizytę ad limina Apostolorum odwiedziła 13 października Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji oraz Kongregację ds. Edukacji Katolickiej. O swoich wrażeniach z tych spotkań mówili podczas briefingu biskup koszalińsko-kołobrzeski, Edward Dajczak oraz biskup świdnicki, Marek Mendyk.
Mówiąc o spotkaniu w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji bp Edward Dajczak przypomniał, że temat ewangelizacji był szczególnie bliski św. Janowi Pawłowi II, a Kościół jest powołany do nieustannej ewangelizacji. Zaznaczył, że w kierowanej przez niego diecezji przygotowywanych jest sporo małżeństw, gotowych do wspierania małżeństw przeżywających różnego rodzaju kryzysy. Bardzo często abp Rino Fisichella – przewodniczący Rady podkreślał potrzebę ukształtowania i posłania tych, którzy mają Ewangelię głosić – mówił biskup Dajczak. Dodał, że to głoszenie odbywa się na mocy i fundamentu jakim jest sakrament chrztu i od tego się rozpoczęła też rozmowa biskupów w tej dykasterii.
Następnie wskazywano, na konieczność ewangelizacji tych chrześcijan, których wiara osłabła. Ma to na przykład miejsce w trakcie przygotowywania rodziców do sakramentów przyjmowanych przez ich dzieci: chrztu św. pierwszej Komunii św. czy bierzmowania, kiedy funkcjonuje jeszcze tradycja religijna, a w mniejszym stopniu jest obecna wiara. To jest moment, w którym potrzeba ludzi którzy dzieliliby się Ewangelią. Biskup koszalińsko-kołobrzeski zaznaczył, że także w młodym pokoleniu duszpasterze spotykają się z otwartością na doświadczenie i świadectwo swoich rówieśników. Przygotowując się do sakramentów szukają autorytetu lub jakieś wspólnoty.
Hierarcha podkreślił też znaczenie wprowadzenia kościelnej i liturgicznej posługi katechety, którego kompetencje są sprawdzane a następnie jest wysyłany, co jest spełnieniem powołania kościelnego – przypomniał bp Dajczak.
Natomiast bp Marek Mendyk mówiąc o wizycie w Kongregacji do spraw Edukacji Katolickiej zaznaczył, że miał okazje przedstawić problemy związane z wychowaniem religijnym i wychowaniem katolickim nie tylko w tym obszarze, jaki daje nam nauczanie religii w szkole, ale także gdy chodzi o szkoły katolickie w Polsce oraz o uczelnie wyższe. Były w jego relacji zawarte zarówno elementy radosne, jak i trudności, jakie niesie rzeczywistość doświadczana we wspólnocie Kościoła, który jest w Polsce. Dodał, że jeśli chodzi o duszpasterstwo dzieci i młodzieży zauważamy, że spora grupa młodych ludzi odchodzi od religii, ale też trzeba widzieć ten problem w znacznie szerszym kontekście –zaznaczył biskup świdnicki.
Biskup Mendyk podkreślił spore zainteresowanie propozycją szkół katolickich, co jest związane z ich wysokim poziomem, proponowanym stylem wychowania a także bezpiecznym środowiskiem szkolnym, odpowiednią formacją, a nie tylko zapewnieniem dobrego wyedukowania. Pomimo spadku demograficznego to zainteresowanie szkołami katolickimi nie spada – podkreślił.
Biskup świdnicki przypomniał, że obchodzimy 30 rocznicę obecności nauczania religii w szkole, co stanowi dobrą okazję do podsumowania wszystkiego, co się w tym okresie wydarzyło i co się udało osiągnąć. „Myślę że te dzisiejsze spotkania zarówno w Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej jak i w Radzie do spraw Krzewienia Nowej Ewangelizacji były dobrymi miejscami i dobrymi przestrzeniami, żeby tego typu problemy też na nowo odczytywać, nimi się dzielić i szukać jakiegoś sposobu aby je dobrze na nowo mądrze zagospodarować” – powiedział dziennikarzom biskup Marek Mendyk.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.