Polscy katolicy ofiarowali 1, 9 mln zł Kościołowi na Wschodzie
13 czerwca 2010 | 14:38 | mp Ⓒ Ⓟ
1 mln 903 tys. 192 złotych polscy katolicy ofiarowali na potrzeby Kościoła katolickiego na Wschodzie – podczas dziesiątego „Dnia modlitwy za Kościół na Wschodzie”, jaki miał miejsce w II niedzielę Adwentu (6 grudnia) 2009 roku. Poinformował o tym Zespół Pomocy dla Kościoła na Wschodzie, który dokonał podliczenia funduszy, jakie wpłynęły ze wszystkich polskich parafii.
A oto tekst przekazanego KAI komunikatu Zespołu Pomocy dla Kościoła na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski:
Kwotę 1 mln 903 tys. 192 złotych polscy katolicy ofiarowali na potrzeby Kościoła katolickiego na Wschodzie – podczas dziesiątego „Dnia modlitwy za Kościół na Wschodzie” w II niedzielę Adwentu (6 grudnia) 2009 roku.
Do końca maja br na adres biura Zespołu Pomocy dla Kościoła na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6 wpłynęło już 275 próśb nadesłanych z parafii, a także od sióstr i braci zakonnych pracujących w Kościele na Wschodzie.
Prośby nadesłane dotyczą:
– „Wakacyjnych spotkań z Bogiem” dla dzieci i młodzieży, zjazdów formacyjnych dla katechetów i starszych ministrantów. Utrzymania świetlic dla dzieci, jadłodajni parafialnych i przedszkoli oraz dla osób starszych potrzebujących wsparcia medycznego i materialnego.
– Nadto wsparcia dla Instytutów Teologicznych, Wyższych Seminariów Duchownych, kapłanów zaangażowanych w głoszenie rekolekcji i misji parafialnych.
– Są prośby o charakterze liturgicznym, a więc dotyczące zakupienia sprzętów liturgicznych (tabernakula, monstrancje, stacje drogi krzyżowej), paschały, kielichy mszalne, puszki oraz zakupienia szat liturgicznych, a więc: kap, welonów, ornatów, alb, burs, komeż i bielizny kielichowej.
– Wśród próśb remontowo-budowlanych znajdują się prośby odnoszące się do zakupienia drzwi i okien do świątyń, mebli do zakrystii i wyposażenia kuchni, sal katechetycznych w sprzęt multimedialny, a także ławek do kaplic oraz na wymianę instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i podłóg, remonty dachów zniszczonych świątyń, ich otynkowanie i wykonanie ogrodzeń przykościelnych.
– Nadto prośby nadesłane dotyczą zakupienia sprzętu komputerowego, kserokopiarek, rzutników, nagłośnia pielgrzymkowego itp., a także promocji filmu „Wolność jest w nas” na niektórych parafiach diecezji kijowsko-żytomierskiej na Ukrainie.
– Natomiast Siostry karmelitanki z Karagandy z Kazachstanu zwróciły się z prośbą o pomoc w zakupieniu urządzeń do wypiekania hostii i opłatków na potrzeby diecezji i parafii.
– Wśród próśb o charakterze wydawniczym i animacyjnych zwrócono się do Zespołu o wsparcie dla czasopisma: „Dialog” drukowanego w języku białoruskim oraz dla czasopisma „Życie Jezusa Chrystusa” i „Modlitewnika rodziny wincentyńskiej” w języku ukraińskim.
– Od kilku lat kontynuujemy prenumeratę i wysyłkę „Wiadomości KAI”. Otrzymują to czasopismo pasterze, kapłani, siostry zakonne, rektorzy Wyższych Seminariów Duchownych oraz redakcje czasopism diecezjalnych na Wschodzie.
– Ponadto osoby odwiedzające biuro Zespołu otrzymują takie czasopisma, jak „L’Osservatore Romano”, „Liubitie drug druga” w języku rosyjskim, „Miłujcie się”, „Dzienniczek Siostry Faustyny”, „Salvator”, „Misje Dzisiaj” i „Świat Misyjny” oraz obrazki z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego i modlitwą koronki do Bożego Miłosierdzia.
– W tym roku Zespół organizuje już po raz siódmy spotkanie formacyjno-modlitewne w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym w Warszawie, ul. Dewajtis 3 w dniach od 27 do 30 lipca 2010 roku dla kapłanów i sióstr zakonnych oraz wolontariuszy świeckich udających się do pomocy Kościołowi na Wschodzie.
Prelegentami spotkania będą między innymi: ks. prof. dr hab. Jan Górski z Uniwersytetu Śląskiego, s. prof. dr hab. Zofia Józefa Zdybicka SJK i ks. prof. dr hab. Roman Dzwonkowski SAC z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz s. mgr Krystyna Dembowska i s. mgr Barbara Sajnok ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących. Omówią oni zagadnienia dotyczące między innymi: zadań ewangelizacyjnych w kontekście Kościoła na Wschodzie, dialogu międzyreligijnego i współpracy z ośrodkami duszpasterskimi na Wschodzie.
Zgłoszenia należy kierować na adres: Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6; 01-015 Warszawa do dnia 30 czerwca br. albo wschod@misje.pl
W imieniu Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Zespołu wyrażamy wdzięczność polskim księżom biskupom i proboszczom, zakonnikom i siostrom zakonnym, a także Rektorom Wyższych Seminariów Duchownych i Rektorom Polskich Misji Katolickich oraz duszpasterzom polonijnym, a także wiernym za włączenie się w adwentową modlitwę, materialną pomoc i wszelkie gesty solidarności w dziele wspierania dzieci, młodzieży, katechetów, kapłanów i pasterzy Kościoła na Wschodzie. Dziękujemy przede wszystkim ofiarodawcom i darczyńcom, za których codziennie się modlimy w ich intencjach.
Ks. dr Józef Kubicki TChr – dyrektor biura Zespołu
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.