Polscy parlamentarzyści pielgrzymowali na Jasną Górę
03 lutego 2020 | 06:01 | it | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
– Trzeba nam na nowo rozpocząć batalię zmagań kulturowych, aby demaskować niebezpieczeństwa pogańskich i ateistycznych zamierzeń sprzeciwiających się Ewangelii Życia – mówił na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. dla polskich parlamentarzystów, którzy już po raz 31.przybyli w swej dorocznej pielgrzymce. Obecni byli posłowie i senatorowie różnych opcji politycznych na czele z Marszałek Sejmu Elżbietą Witek.
Abp Depo przypominał, że „Jezus jest światłem, jest znakiem sprzeciwu, ale i znakiem budowania jedności najpierw z Bogiem a potem z ludźmi”. – Nie ma budowania trudnej jedności między ludźmi bez odniesienia do Chrystusa – podkreślał.
Kaznodzieja przywoływał słowa św. Jana Pawła II ze Strasburga z 1988r., że jego obowiązkiem jest podkreślenie z mocą, „że jeśli doszłoby do zepchnięcia na margines religijnego i chrześcijańskiego podłoża tego kontynentu, wówczas zanegowane by zostało nie tylko całe dziedzictwo przeszłości europejskiej, ale także poważnie narażona by została przyszłość człowieka europejskiego, godność każdego człowieka, wierzącego i niewierzącego”.
W tym kontekście abp Depo podkreślał, że „jesteśmy świadkami złożonych procesów kulturowych i zmagań cywilizacyjnych, a tej próbie towarzyszy swego rodzaju agnostycyzm i obojętność religijna wywołująca u wielu Europejczyków wrażenie, że żyją bez duchowego zaplecza, niczym spadkobiercy, którzy roztrwonili dziedzictwo pozostawione im przez historię”.
Za Janem Pawłem II metropolita częstochowski podkreślał, że „łączy się to ze zjawiskiem stanowienia prawa dla tworzących Europę ludów w oderwaniu od ich życiodajnego źródła, jakim jest chrześcijaństwo”.
Jak zauważył arcybiskup „w wyniku tej tendencji głosi się publicznie, że taki pluralizm etyczny jest warunkiem demokracji a jednocześnie w imię fałszywie pojętej tolerancji żąda się od znacznej części obywateli, również katolików, aby zrezygnowali z wnoszenia do życia społeczno-politycznego swoich krajów, tego co jest zgodne z koncepcją ludzkiej osoby i z oceną wspólnego dobra, co uznają za prawdziwe i słuszne, a co jest zakorzenione w samej ludzkiej naturze”.
– Trzeba nam na nowo rozpocząć batalię zmagań kulturowych, aby demaskować niebezpieczeństwa pogańskich i ateistycznych zamierzeń sprzeciwiających się Ewangelii życia, a tym samym koncepcji człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, a ponadto godności kobiety i mężczyzny, sakramentu małżeństwa i wspólnoty rodzinnej – mówił.
Nawiązując do nadchodzącej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, abp Depo przypomniał słowa Prymasa, że „Polska jest jednością, jest jednym sercem wiary Chrystusowej zespolona, jej siłą jest wiara”.
W pielgrzymce uczestniczyli posłowie i senatorowie różnych opcji politycznych na czele z Marszałek Sejmu RP, Elżbietą Witek. – Przychodzimy tutaj do Matki Boskiej prosić, żeby zechciała nam każdego dnia pomagać w podejmowaniu dobrych decyzji. To jest nasza odpowiedzialność wobec Polski, wobec Polaków. Jako marszałek Sejmu czuję na sobie olbrzymią odpowiedzialność za sprawy, które podejmujemy, bo to jest służba w interesie Ojczyzny i w interesie narodu – powiedziała Marszałek Sejmu.
„Chcemy powierzyć Matce Bożej naszą Ojczyznę, wszystkie jej sprawy. Chcemy Jej to wszystko oddać, żeby Ona to wzięła do siebie, i żeby w ten sposób działała przez nas, żebyśmy byli narzędziami w Jej rękach, i żebyśmy mogli dobrze tę rolę wypełnić” – mówiła Elżbieta Witek.
Parlamentarzyści rozpoczęli swoją pielgrzymkę od spotkania w Kaplicy Różańcowej, podczas którego konferencję wygłosił do nich ks. Piotr Burgoński, duszpasterz parlamentarzystów polskich. – Mówiłem o kompromisie w polityce, a także o etycznych granicach kompromisu, bo nie wszystko da się załatwić tą metodą – powiedział duchowny KAI.
– Znaczenie pielgrzymki parlamentarzystów jest bardzo duże ponieważ tak, jak każdy zawód, tak i również parlamentarzyści czerpią siłę z tego miejsca, opiekę Bożą, łaski, i taką ludzką przyziemną moc, dającą szybsze pójście do przodu, niezałamywanie się w chwilach trudnych. Cieszę się bardzo, że tak wielu parlamentarzystów docenia to miejsce, docenia organizację tej pielgrzymki i właśnie jest tutaj, aby wzmocnić się na kolejny rok – powiedziała posłanka Lidia Burzyńska z PiS.
Pielgrzymka polskich parlamentarzystów odbywa się zawsze 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.