Przedstawienie najważniejszych założeń polityki rodzinnej w Polsce i Europie oraz promocja Karty Dużej Rodziny w miastach i gminach będą głównymi tematami ogólnopolskiej konferencji „Polska dla rodziny”, która odbędzie się 26 września w Warszawie.
Organizatorami wydarzenia są Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” i Gmina Grodzisk Mazowiecki. Patronat nad spotkaniem objął prezydent Bronisław Komorowski. Prezentacja programu konferencji odbyła się dziś w siedzibie sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Przeczytaj: Karta Dużej Rodziny jako instrument polityki rodzinnej »
Jak zapowiedziała Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, wrześniowa konferencja będzie pierwszą z cyklu spotkań poświęconych omówieniu najważniejszych wyzwań polityki rodzinnej w Polsce. – Mamy nadzieję zainicjować tym spotkaniem ruch społeczny na rzecz korzystnej dla polskich rodzin polityki i zainteresować opinię publiczną tym, co zrobić, żeby rodzinie wychowującej dzieci w Polsce żyło się łatwiej – powiedziała. Polska należy do państw o najmniejszym wskaźniku dzietności w Europie. Według pesymistycznych prognoz, w 2050 r.
Polaków będzie o 20,5 proc. mniej niż obecnie. Nasze społeczeństwo systematycznie się starzeje, dodatkowo wielu młodych ludzi – potencjalnych rodziców i podatników – żyje na emigracji. W dalszej perspektywie może to być przyczyną spowolnienia gospodarczego i załamania się systemu emerytalnego. Dlatego wprowadzenie rozwiązań, które zachęcą Polaków do posiadania większej liczby dzieci oraz polepszą sytuację rodzin wielodzietnych, jest konieczne – wyjaśniała Krupska.
Przeczytaj postulaty Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” »
Dlatego podczas konferencji 26 września nastąpi przede wszystkim prezentacja funkcjonowania Karty Dużej Rodziny w metropoliach, miastach i gminach – opowiedzą o tym m.in. prezydenci Gdańska, Wrocławia i Warszawy oraz burmistrzowie Łowicza i Grodziska Mazowieckiego.
O działaniach polskich samorządów dla polepszenia sytuacji rodzin będą mówić m.in. Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego i Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Na konferencji pojawią się też goście z zagranicy. O Karcie Dużej Rodziny jako istotnym elemencie polityki rodzinnej w Europie będzie mówił Raul Sanchez, sekretarz generalny Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Dużych Rodzin (ELFAC). Natomiast Cecilia Greci, prezes Agencji Rodziny w samorządzie Parmy opowie o tym, co dla rodziny robią włoskie gminy.
Przeczytaj raport o sytuacji rodzin wielodzietnych w Polsce »
Planowane są także wystąpienia metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza oraz prezydenta Bronisława Komorowskiego. Z apelem do samorządów o wprowadzanie Karty Dużej Rodziny wystąpi Konstanty Radziwiłł, były prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, członek Związku Dużych Rodzin. Spotkanie zakończy dyskusja panelowa ekspertów z udziałem m.in. Zbigniewa Derdziuka, prezesa ZUS, dr. Stanisława Kluzy – przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, dr. Łukasza Hardta z Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów i Joanny Krupskiej.
Kartę Dużej Rodziny po raz pierwszy wprowadzono we Francji w 1921 r. Obecnie w Europie karty te mają różny charakter: są ogólnokrajowe (Francja, Luksemburg, Belgia), regionalne lub wojewódzkie (np. Austria) oraz miejskie (Włochy). W Polsce pierwszą taką kartę wprowadził w 2005 r. Wrocław, proponując rodzinom m.in. weekendowe zniżki w komunikacji miejskiej. W 2008 r.
Kartę Dużej Rodziny wprowadził Grodzisk Mazowiecki, udostępniając rodzinom z czworgiem dzieci darmową komunikację, a także oferując tańszy o połowę dostęp do obiektów sportu i kultury i na zajęcia pozalekcyjne. Burmistrz Grodziska Grzegorz Benedyktyński, jak sam przyznał, początkowo był nieufny wobec propozycji Związku Dużych Rodzin, jednak po rozmowach z kilkoma rodzinami wielodzietnym uznał, że wprowadzenie takich ulg jest korzystne i nie zaburzy budżetu miasta.
– Po dwóch latach wiemy, że nie ma się czego bać. Skala radości i dobra, które przynosi ta karta, jest tak olbrzymia, że kwota jaką na ten cel przeznaczamy – 90 tys. zł przy budżecie 150 mln zł- jest mała – wyjaśnił Benedyktyński. Zaapelował też do innych samorządów, by zaczęły wprowadzać podobne ulgi dla rodzin.
Kartę Dużej Rodziny udostępnił także 30-tysięczny Łowicz. Miasto oferuje wielodzietnym m.in. 50-procentowe ulgi na opłaty przedszkolne i przejazdy komunikacją miejską. W planach jest wprowadzenie Karty we wszystkich gminach powiatu łowickiego. – Te zmiany są potrzebne, one nigdy i nigdzie budżetu nie przewrócą – powiedział burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński.
Kard. Kazimierz Nycz przyznał, że pozostaje pod dużym wrażeniem prowadzonej od ponad roku polityki rodzinnej na Węgrzech, z której założeniami metropolita warszawski zapoznał się m.in. podczas wczorajszego spotkania z László Szászfalvim, sekretarzem stanu ds. kontaktów społecznych z Kościołem. – Na 2,5 mln rodzin na Węgrzech, 600 tys. nie płaci tam podatku od osób fizycznych, gdyż posiada dzieci, i nic się nie zawaliło – zwrócił uwagę kardynał. – Na Węgrzech zastanowiono się wreszcie nie nad tym, jak ratować skutki złej demografii, tylko nad tym, w jaki sposób zacząć służyć rodzinie. Skoro małe Węgry potrafią, to duża Polska nie potrafi? – mówił metropolita warszawski.
Zdaniem kard. Nycza, aby dostrzec korzyści wynikające z wprowadzenia przyjaznej rodzinom polityki społecznej, trzeba „zacząć myśleć po nowemu”. – Jak powiedziałby pewnie śp. ks. Tischner, w tej kwestii potrzebne jest po prostu myślenie według wartości. Rodzina i małżeństwo to są wartości nienegocjowalne – stwierdził. Dodał, że zbliżająca się konferencja „to będzie konieczne drążenie świadomości w dobrym kierunku”.
Posłanka Joanna Fabisiak, członkini sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży przyznała, że rodzina jest otaczana w Polsce „niedostateczną troską” i choć konsekwencje kryzysu demograficznego są ogólnie znane i „wiemy, że w 2050 r. będzie nam ciężko, to robimy za mało”, by to zmienić. – Jeśli pomyślimy o tym dzisiaj, to za kilkadziesiąt lat będzie nam lepiej – stwierdziła. Jej zdaniem, być może myślenie o rodzinie w kategoriach ekonomicznych nie powinno być dominujące, ale nie można tego uniknąć.
– Jeśli chcemy w przyszłości mieć emeryturę, to teraz musimy zrobić wszystko, by umocnić rodzinę i by dzieci mogły się rodzić w dobrym, godnym klimacie – dodała.
Organizatorami konferencji „Polska dla rodziny” są Gmina Grodzisk Mazowiecki oraz Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”.
Początek 26 września o godz. 10.00 w Centralnej Bibliotece Rolniczej, ul. Krakowskie Przedmieście 66.
Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o
wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite. Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz
tutaj.