Polska, niemiecka i rosyjska Caritas na rzecz podopiecznych hospicjów
12 grudnia 2008 | 16:56 | KAI [rm /a.] // ro Ⓒ Ⓟ
Promocja domowej opieki profesjonalnej nad przewlekle i nieuleczalnie chorymi to główny cel projektu, który zrealizują Caritas z Osnabrück (Niemcy), Caritas z Kaliningradu i Olsztyna.
Jego efektem będzie zapewnienie 100 nieuleczalnie chorym i niesprawnym pacjentom możliwości pozostawania w domu.
Siostra Weronika Mościcka z olsztyńskiego hospicjum wyjaśnia, że środki na ten cel pochodzą z funduszu norweskiego. Projekt „Dom lepszy niż szpital” związany jest z problematyką ludzi ciężko, obłożnie chorych, niepełnosprawnych i umierających oraz z aspektami zapewniania im opieki w warunkach domowych. Grupą docelową są pracownicy i wolontariusze Caritas w Polsce, Niemczech i Obwodzie Kaliningradzkim, pracownicy innych placówek medycznych i społecznych stykających się z takimi pacjentami.
– Do grupy docelowej zaliczamy również pacjentów obłożnie i nieuleczalnie chorych oraz ich rodziny pozostające z nimi w bezpośrednim kontakcie i wymagające edukacji i instruktarzu w zakresie opieki całodobowej – wyjaśnia siostra Mościcka. Dodaje, że w ramach projektu powstaną zespoły wyjazdowe, wypożyczalnia sprzętu medycznego oraz zostaną zorganizowane warsztaty edukacyjne dla 40-osobowego personelu. Zostanie wydany poradnik i broszury. – Nie ukrywam, że celem będzie również wymiana doświadczeń dotyczących opieki domowej z innymi organizacjami z zagranicy – powiedziała albertynka z olsztyńskiej Caritas.
Ważnym zadaniem będzie także przeprowadzenie edukacji rodzin pacjentów obłożnie i nieuleczalnie chorych. – Pacjenci w podeszłym wieku często cierpią na wiele schorzeń, nie są dobrze zdiagnozowani (niekiedy nie kwalifikują się do diagnostyki), dlatego narażeni są na wiele powikłań. Najczęstszymi są odleżyny i nietrzymanie moczu. Z doświadczeń własnych wynika, że najczęściej u przyjmowanych pacjentów występują odleżyny I i II stopnia. Świadczy to o konieczności wczesnej interwencji i profilaktyki, aby nie pogłębiały się powikłania w postaci odleżyn – wyjaśnia siostra Weronika. Projekt zostanie zrealizowany między styczniem i czerwcem 2009 roku.
Dyrektor olsztyńskiej Caritas ks. Roman Lompa poinformował, że realizacja projektu jest kontynuacją rozpoczętej kilka lat temu współpracy na płaszczyźnie pomocy rodzinom ubogim i ofiarom przemocy w rodzinie. – W Kaliningradzie odbyły się warsztaty dla tak zwanych trudnych dzieci, organizowane były dla nich kolonie w Polsce i Rosji. Przeprowadzony został także projekt w ramach hospicjum „Trwać przy chorych do końca”. W jego ramach w Olsztynie szkolili się lekarze z Kaliningradu. Efektem było m.in. powstanie w Kaliningradzie hospicjum dla chorych na AIDS – wylicza ks. Lompa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.