Drukuj Powrót do artykułu

Polska pielgrzymuje

18.07.2018 , Michał Plewka, Warszawa Ⓒ ℗

Sample Fot. Adam Bujak / archidiecezja krakowska

Wakacje to czas, kiedy ruszamy w Polskę. I nie chodzi tu tylko o urlop nad morzem, na pojezierzach czy w górach. Pozwalamy odpocząć nie tylko ciału, ale wykorzystujemy ten czas także na pokrzepienie ducha. Widać to w narodowych i diecezjalnych sanktuariach, do których pielgrzymujemy coraz chętniej.

Na naszych oczach zmienia się sposób pielgrzymowania. Stopniowo, ale wyraźnie maleje liczba pielgrzymów pieszych. Częściej natomiast pątnicy zakładają na nogi rolki, wsiadają na rower, motor lub w samochód. Zdarza się nawet, że pielgrzymkową trasę pokonują konno. Zamiast licznych grup, decydujemy się na towarzystwo najbliższych.

Tegorocznemu pielgrzymowaniu przyświeca szczególna intencja dziękczynna. Dziękujemy za Polską niepodległość, którą cieszymy się od 100 lat. To doskonała okoliczność, by na Jasnej Górze – dokąd zdąża największa liczba pątników – spojrzeć na to, jak w osobistym i społecznym wymiarze przeżywamy naszą wolność.

Jasnogórskie sanktuarium jest przecież dobitnym symbolem niezależności, odwagi i mocy płynącej z wiary. Tu Śluby Narodu złożyli Najświętszej król Jan Kazimierz i Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński. Tutaj mocą gorliwej modlitwy odparli zostali szwedzcy najeźdźcy, a czasie zaborów i okupacji ostał się wierny Rzymowi katolicyzm.

O tym, że Polska pielgrzymuje, można przekonać się, śledząc nasz specjalny serwis Pielgrzymki.eKAI.pl. Obok relacji ze szlaków pielgrzymkowych zamieszczane tam są także wywiady z duszpasterzami i pielgrzymami znajdującymi się w drodze do sanktuariów w Polsce i za granicą.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.