Polska potrzebuje ludzi sumienia
18 września 2011 | 19:00 | kap Ⓒ Ⓟ
Polska potrzebuje ludzi sumienia, odpowiedzialnych za losy Europy, świata i naszej ojczyzny, ale także naszych diecezji i miast – mówił w niedzielę w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu biskup Stefan Regmunt. Przewodniczył on Mszy św. odpustowej, w której uczestniczyło ok 7 tys. wiernych z całej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
W homilii bp Regmunt przypominał o ważnej roli sanktuariów w życiu chrześcijan. – W sanktuariach Maryjnych doświadczamy tego, że Bóg powierzył swojej Matce szczególne zadanie. Jako chrześcijanie o tym dziele Maryi w historii zbawienia nigdy nie możemy zapomnieć: o tej z Nazaretu, wyrażającej Bogu swoja zgodę i o tej, spod krzyża, gdzie cierpi razem ze swoim Synem. Widzimy Ją jako aktualnie obecną także w życiu Kościoła, troszczącą się o to, by prawda o Śmierci i Zmartwychwstaniu docierała do każdego człowieka – zaznaczył ordynariusz zielonogórsko-gorzowski.
Nawiązał także do poprzedzającego uroczystości odpustowe święta młodzieży koszalińsko-kołobrzeskiej, która w sobotę licznie wzięła udział w Diecezjalnym Spotkaniu Młodych w Skrzatuszu. – Ci młodzi ludzie są potwierdzeniem tego, że potrzebują naszej pomocy, potrzebują naszej obecności. Oczekują wskazania właściwych kierunków do dalszej drogi. Trzeba nam modlić się za nich, by to młode pokolenie mogło wziąć odpowiedzialność za przyszłość Kościoła i Polski – apelował bp Regmunt.
Na zakończenie Eucharystii biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak poświęcił przynoszone tradycyjnie na odpust wieńce dożynkowe, pobłogosławił rolnikom i życzył wszystkim, by nikomu nie zabrakło chleba.
Uroczystości odpustowe zakończyła historyczna rekonstrukcja wizyty króla Jana Sobieskiego, który prosił tu w 1680 r. o zwycięstwo nad Turkami. Rezydującemu w Skrzatuszu, staroście nowodworskiemu i wojewodzie poznańskiemu Wojciechowi Konstantemu Brezie polecił zbudować większy kościół. Zalecenie króla zostało zrealizowane w latach 1687-1694 pod kierunkiem architekta Borejszy jako wotum dziękczynne za zwycięstwo pod Wiedniem.
Nowa barokowa świątynia była także osobistym podziękowaniem złożonym Matce Bożej przez dotąd bezpotomnego starostę za narodzenie dziecka. Barokowa świątynia odzyskuje dawny blask, dzięki przeprowadzanemu właśnie remontowi. Szeroko zakrojone prace prowadzone są na zewnątrz i wewnątrz świątyni.
Przybyli w tym roku na uroczystości odpustowe pielgrzymi mogli podziwiać już m.in. odremontowaną fasadę, odrestaurowane polichromie na sklepieniu i główny ołtarz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.