Drukuj Powrót do artykułu

Polska w 3. rocznicę śmierci Jana Pawła II

03 kwietnia 2008 | 15:58 | red//mam Ⓒ Ⓟ

2 kwietnia, trzecia rocznica śmierci Jana Pawła II, obchodzony był uroczyście w całym kraju. Prezentujemy zestawienie najważniejszych wydarzeń.

W całej Polsce w 3. rocznicę śmierci Jana Pawła II o godz. 21. 37 wielu miastach zapłonęły na centralnych placach znicze. Pod papieskim oknem w Krakowie wierni za pośrednictwem telebimu połączyli się z przebywającym w Rzymie kard. Stanisławem Dziwiszem i razem z nim odmówili modlitwę różańcową. W całej Polsce odbywały się liczne spotkania modlitewne i liturgiczne oraz wydarzenia kulturalne. Towarzyszyły im sesje naukowe, prezentujące recepcję nauczania Jana Pawła II przez jego rodaków.
Warszawa

W trzecią rocznicę śmierci Jana Pawła II, punktualnie o godz. 21.37, na pl. Piłsudskiego w Warszawie zapłonął znicz-symbol pamięci, a metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz modlił się o beatyfikację Jana Pawła II. W ten sposób mieszkańcy miasta złożyli hołd papieżowi Polakowi.

Licznie zebrani na placu mieszkańcy miasta mogli też podziwiać silne snopy światła, które skierowane zostały ku górze tworząc nad zgromadzonymi jakby drogę do nieba. Zapaleniu znicza towarzyszył śpiew: „Nie lękajcie się, Bóg jest miłością, nie lękajcie się, ja jestem z wami”, a w wielu kościołach stolicy rozległo się bicie dzwonów.

Następnie abp Kazimierz Nycz modlił się o beatyfikację Jana Pawła II.

Obecny na Placu Piłsudskiego kapelan Prezydenta RP, ks. Roman Indrzejczyk odczytał specjalny list Lecha Kaczyńskiego. Prezydent przypominał skierowany do Polaków apel Benedykta XVI, by trwali oni mocni w wierze i w tym wszystkim, czego nauczał Ojciec Święty Jan Paweł II.

Na zakończenie głos zabrała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz, która przywołała pamiętne słowa papieża wypowiedziane na Placu Piłsudskiego w 1979 r. „Mam nadzieję, że w lecie przyszłego roku stanie na tym miejscu krzyż – upamiętniający tamto wydarzenie tak istotne dla Warszawy, Polski i świata” – mówiła.

Modlitwę w godzinie śmierci polskiego papieża poprzedziło widowisko muzyczno-teatralne „Święci nie przemijają”. Była to artystyczna wędrówka przez wieki polskiej myśli religijnej, filozoficznej i społecznej, polskich tradycji kościelnych i form obrzędowych oraz przypomnienie postaci bliskich Ojcu Świętemu polskich świętych. Przedstawiane były sylwetki: św. Wojciecha, Stanisława, św. Jacka i Czesława, św. Jadwigi, św. Stanisława Kostki, św. Albert Chmielowskiego, św. Maksymiliana Kolbe, św. Faustyny i 108 Męczenników czasu II Wojny Światowej. Za każdym razem odczytaniu życiorysu i ilustracji muzycznej towarzyszyła kukiełkowa lub aktorska inscenizacja faktów z ich życia.

Oprócz postaci świętych prezentowano też ich duchowe przesłanie – o wartości oddania życia za drugiego, o tym, że trzeba odpowiadać na wezwanie Jezusa „Byłem głodny, a daliście mi jeść”, czy o Bożym Miłosierdziu.

Z samego rana w 3. programie Polskiego Radia wystąpił abp Kazimierz Nycz. Zaapelował o nie sprowadzanie rocznicy śmierci Jana Pawła II do pytań o beatyfikację. Stwierdził, że rocznica śmierci Papieża powinna stawać się okazją do pogłębienia tego wszystkiego, co „jest z tego pontyfikatu dla nas”.

Z kolei ordynariusz warszawsko-praski bp Sławoj Leszek Głódź przewodniczył Mszy św. w archikatedrze warszawsko-praskiej w intencji beatyfikacji Papieża. Podkreślił, że owocność papieskiego świadectwa mierzona była cierpieniem i krzyżem, które Jan Paweł II podejmował każdego dnia.
Powiedział, że historia naszych czasów nie znała większego świadka Bożej miłości niż Jan Paweł II. „Jego pontyfikat to przybliżanie człowiekowi prawdy o nieskończonej miłości Boga i to Boga miłosiernego” – mówił ordynariusz warszawsko-praski. Jak dodał z tym orędziem miłości miłosiernej wędrował Jan Paweł II po wszystkich kontynentach naszego globu wlewając nadzieję w serca ludzi.

Na zakończenie zaapelował, by Totus Tuus Jana Pawła II było dla nas bodźcem, aby iść za Janem Pawłem II drogą daru z samego siebie dla Chrystusa.

Kraków

Mimo deszczu i chłodu kilkanaście tysięcy krakowian zgromadziło się wieczorem pod papieskim oknem na Franciszkańskiej w Krakowie, by uczcić trzecią rocznicę śmierci Jana Pawła II. Podczas wieczornego koncertu pod hasłem „Wypłyń na głębię” rozkołysał się dzwon Zygmunta.

Mottem wieczornego czuwania pod oknem papieskim były słowa Jana Pawła II: „Wypłyń na głębię”. Studenci z Duszpasterstwa Akademickiego „Wiosna Kościoła Pro” przynieśli na ul. Franciszkańską kajak, bo właśnie na kajakach młody Karol Wojtyła spędzał wakacje.

Wierni za pośrednictwem telebimu połączyli się z przebywającym w Rzymie kard. Stanisławem Dziwiszem i razem z nim odmówili modlitwę różańcową. O 21. 37 przy grobie Jana Pawła II zabrzmiała „Barka”. Całej modliwie w Grotach Watykańskich przewodniczył kard. Camillo Ruini, wikariusz diecezji rzymskiej. Uczestniczyli kardynałowie m. in. Angelo Comastrii. Modlitwa ta transmitowana była na telebimie przed oknem papieskim w Krakowie i w wielu miastach Polski. W Grotach Watykańskich i na Placu św. Piotra zebrała sie także duża grupa Polaków.

„Ojcze Święty, w trzecią rocznicę Twojego odejścia do Domu Ojca, w duchowej pielgrzymce przyprowadziłem do Ciebie wszystkich Twoich rodaków” – mówił metropolita krakowski.

Kardynał w imieniu wszystkich Polaków podziękował Janowi Pawłowi II za to, kim był i kim jest. „Twoja obecność w naszej świadomości jest bardzo ważna, bo nas integrujesz wokół Chrystusa, a więc wokół najwyższych wartości: prawdy, dobra, miłości, solidarności, przebaczenia, jedności i wierności Ojczyźnie. Bądź z nami i wspieraj nas w dawaniu świadectwa Ewangelii, nawet kiedy to wymaga wyrzeczeń i poświęceń” – podkreślał.

Osobisty sekretarz Jana Pawła II modlił się za całą Ojczyznę, zwłaszcza za młodzież, zgromadzoną w różnych zakątkach Polski na modlitwie. „Zapalili oni świece, tak jak zapalili je w chwili Twojego odejścia do Domu Ojca. Te płonące świece przypominają Twoją miłość do nas, a także wyrażają naszą odpowiedź na nią” – mówił. „Chociaż te świece się wypalą, to jednak nasza pamięć o Tobie nie wygaśnie ani w naszych sercach, ani w naszym umysłach. Będziemy coraz bardziej zgłębiać Twoje dziedzictwo, które dziś stało się ważną częścią dziedzictwa duchowego narodu i Kościoła w Polsce” – deklarował kardynał.

W ramach obchodów 3. rocznicy śmierci Jana Pawła II w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” odbyło się sympozjum nt. „Czym jest nowy feminizm w nauczaniu Jana Pawła II”, a także spotkanie Miast Papieskich poświęcone problemom współczesnej rodziny. Po południu krakowianie modlili się na Mszy św. o jak najszybszą beatyfikację Papieża-Polaka. Wieczorne uroczystości rozpoczęły się koncertem „Siedem Pieśni Marii”, który odbył się na Rynku Głównym.

W samo południe tuż po hejnale mieszkańcy Krakowa usłyszeli „Barkę” – ulubioną pieśń Jana Pawła II. Hejnaliści z Wieży Mariackiej odgrywają „Barkę” co roku 2 kwietnia – w rocznicę śmierci papieża i w każdą pierwszą sobotę miesiąca o 21.37.

Hejnalista Zygmunt Rozum zna „Barkę” na pamięć i mówi, że odgrywając ją ma świadomość, iż papież go słyszy. Dla muzyków, na co dzień grających z Wieży Mariackiej hejnał, okazja do zagrania ulubionej pieśni Ojca Świętego jest wielkim wydarzeniem.

Po południu kilka tysięcy krakowian modliło się w kościele św. Piotra i Pawła o jak najszybszą beatyfikację Jana Pawła II. Mszy św. w tej intencji przewodniczył krakowski biskup pomocniczy Jan Szkodoń.
Po Mszy św. krakowianie wysłuchali na Rynku Głównym plenerowego koncertu „Siedem Pieśni Marii”. Wieczorem wierni zgromadzą się pod papieskim oknem na placu przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich.

Wadowice

Wadowice w środę – w trzecią rocznicę śmierci Jana Pawła II – były udekorowane flagami narodowymi i papieskimi. Mimo deszczu i chłodnego wiatru, przed Bazyliką Ofiarowania przez cały dzień gromadzili się wierni; płonęły znicze, ustawione w kształcie serca.

Przed południem dwudziestu trzech włoskich sportowców, którzy biegną w sztafecie o nazwie „Ogień Lolka” – dotarło na rynek Wadowic. Wzruszonym biegaczom przybyłym na nogach z Włoch, wykrzykującym słowa „Viva papa Giovanni Paolo II” – towarzyszyła kopia obrazu Matki Bożej Wniebowziętej z Niegowici. Gości powitały tysiące uczniów ze szkół powiatu wadowickiego, suskiego i oświęcimskiego, którzy wzięli udział w specjalnej ewangelizacji przed wadowicką bazyliką.

Po modlitwie w świątyni i przed pomnikiem Jana Pawła II sztafeta biegaczy wyruszyła z „Ogniem” w kilkudziesięciokilometrowy półmaraton pod Krzyż Jubileuszowy na Matyskę w Radziechowach. Dalsza trasa maratonu prowadziła przez gminy powiatu bielskiego i żywieckiego. W trakcie dołączały kolejne grupy młodzieży szkolnej.

Po południu w Muzeum Miejskim w Wadowicach otwarto nowoczesną wystawę interaktywną „Wadowice Karola Wojtyły”. Niezwykła ekspozycja za pomocą najnowocześniejszych środków multimedialnych oddaje atmosferę przedwojennego miasta, w którym żył mały Lolek, a później młody Karol. Przygotowania do inauguracji wystawy trwały ponad rok. Koszt przedsięwzięcia to około 200 tysięcy złotych.

Ekspozycja ukazuje wpływ Wadowic na osobowość przyszłego papieża Jana Pawła II. „Duch tamtych Wadowic przewija się przez poszczególne sale, które prezentują życie religijne, szkołę, wadowicki rynek, salę gimnastyczną TG Sokoła oraz pokój mieszczański. Tło kulturalno-historyczno-społeczne tworzą kroniki filmowe, prezentacje multimedialne oraz przedwojenne plakaty. Wystawa odtwarza fragmenty przestrzenne miasta: witryny sklepowe, słynną cukiernię Hagenhubera, księgarnię Foltynów, trafikę, oraz klasę gimnazjalną” – wyjaśnia Wyrobiec, który przyznaje, że jeszcze kilka godzin przed otwarciem wystawy trwały ostatnie przygotowania.

O rychłą beatyfikację Jana Pawła II modlili się wadowiczanie podczas wieczornej mszy świętej na rynku. W środę, w trzecią rocznicę śmierci papieża, uroczystą eucharystię koncelebrował biskup Józef Guzdek z Krakowa.

Biskup Guzdek w homilii przypomniał, że Karol Wojtyła był orędownikiem wolności człowieka w czasach totalitarnego zniewolenia. „W Polsce papież był głosem ludzi nie mogących mówić lub niesłuchanych” – mówił. Duchowny dodał, że już w wolnej Polsce Jan Paweł II przypominał z kolei o powinnościach wolnego człowieka.
Po mszy świętej, o godzinie 21.37, wadowiczanie spotkali się na krótkiej modlitwie przed domem rodzinnym Karola Wojtyły. Krajanie papieża zaśpiewali ulubioną pieśń Ojca Świętego – „Barkę”. Zakończenie uroczystości obwieścił sygnał „Cisza!”.

Lublin

Kilka tysięcy młodych ludzi uczestniczyło w Lublinie w Papieskim Marszu Solidarności. W 3. rocznicę śmierci Jana Pawła II młodzież manifestowała swoją solidarność z ludźmi cierpiącymi w różnych częściach świata.
Młodzi zebrali się na Mszy św. w lubelskiej archikatedrze, którą odprawił biskup pomocniczy lubelski Mieczysław Cisło. Następnie przeszli pochodem przez centrum miasta na dziedziniec Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pod pomnik papieża Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego. Na czele pochodu nieśli transparent z hasłem „Pora na nas. Pokolenie Jana Pawła II”. Podczas marszu odtwarzali fragmenty papieskich wystąpień.

Uczestnicy marszu swoimi strojami i niesionymi hasłami nawiązywali do problemów ludzi krzywdzonych, odrzuconych i zapomnianych – m.in. cierpiących głód afrykańskich dzieci, prześladowanych mnichów tybetańskich, opozycjonistów na Kubie, uchodźców z Czeczenii. Wcześniej, na lubelskim deptaku, w serii happeningów przedstawiali te problemy mieszkańcom miasta.

„W ten sposób chcemy przypomnieć jedno z podstawowych przesłań Jana Pawła II, wezwanie do budowania cywilizacji miłości, solidarności globalnej. Przez te trzy lata wspomina się papieża, ale za mało sięga do jego przesłania, więc chcemy to przesłanie uczynić żywym” – powiedział PAP duszpasterz młodzieży w Lublinie ks. Mieczysław Puzewicz.

„Papież mówił w imieniu dzieci umierających w Afryce, w imieniu uchodźców, osób prześladowanych, i my chcemy być takim przedłużeniem jego głosu. To nie są odległe sprawy. Teraz wszędzie jest już blisko, nie ma podziału na +tu i tam+. Papież często mówił o potrzebie otwarcia się na cierpienie innych, że w wielu miejscach na świecie cierpi człowiek i woła o drugiego człowieka. To trzeba przypomnieć” – dodał ks. Puzewicz.

Grupa młodych dziennikarzy i studentów dziennikarstwa uczestniczyła w marszu mając zaklejone usta; nieśli biało-czerwono- białą flagę Białorusi. W ten sposób wyrażali solidarność z cierpiącymi represje dziennikarzami na Białorusi.

„Jan Paweł II, gdyby żył, zauważyłby problem, który jest na Białorusi, czyli że dziennikarze nie mają możliwości wypowiadania głośno prawdy, że tam jest łamana wolność słowa. Chcieliśmy pokazać, że jesteśmy solidarni z tymi dziennikarzami” – powiedziała Katarzyna Wlazło z redakcji młodzieżowej audycji „Spojrzenia” w lubelskim radiu publicznym.

Wieczorem w kościele akademickim KUL o umiłowaniu prawdy przez Jana Pawła II mówił nuncjusz apostolskie w Polsce, abp Józef Kowalczyk. Nuncjusz apostolski w Polsce odprawił Mszę św. w intencji beatyfikacji Jana Pawła II.

„Umiłowanie prawdy winno podpowiadać nam, by odsuwać sekciarskie kanały informacji, które mącą umysł i szukać informacji obiektywnej, prawdziwej, opartej na właściwych kryteriach” – mówił.
Nuncjusz zauważył, że rocznica odejścia Jana Pawła II wymieniana jest przez socjologów jako data najważniejsza dla Polaków obok Święta Niepodległości. Podkreślił, że tego dnia nie wystarczy wspominać osoby Papieża, ale trzeba sięgnąć głębiej. – Poznając osobę głębiej wpatrujemy się w dziedzictwo, które ona nam pozostawiła – powiedział. – Trzeba pytać, co w nas pozostało? Na ile jest nam znana i bliska osoba a tym bardziej nauka Jana Pawła II? – dodał.

Abp Kowalczyk podkreślił, że Jan Paweł II był przede wszystkim wielkim miłośnikiem prawdy. – Nazywany jest apostołem prawdy we współczesnym świecie, nie tylko dlatego, że dostrzegał jej fundamentalne znaczenie dla życia człowieka, ale także z tej racji, że jest ona dzisiaj szczególnie zagrożona – mówił.

Jasna Góra

Prymas Polski kard. Józef Glemp w trakcie Mszy św. w intencji beatyfikacji Jana Pawła II wezwał do pogłębienia wiary, nadziei i miłości. W Eucharystii uczestniczyły władze Zakonu św. Pawła I Pustelnika, nowicjusze paulińscy, mieszkańcy Częstochowy oraz prezydent miasta, Tadeusz Wrona.
„Niech wydarzenia sprzed trzech lat przyczyniają się do pogłębienia naszej wiary, która umocni nadzieję i będzie obfitowała miłością” – mówił w homilii Prymas Glemp.

Po Eucharystii sprawowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Prymas Polski poprowadził procesję pod pomnik Jana Pawła II znajdujący się na murach bastionu Świętej Trójcy. Całodzienną modlitwę zwieńczył Apel Jasnogórski, który poprowadził ks. abp Stanisław Nowak: „To nie była zimna śmierć, ale prawdziwe przejście w ramiona Dobrego Ojca” – mówił o Wielkim Polaku metropolita częstochowski.

W samej Częstochowie głównym wydarzeniem obchodów 3. rocznicy śmierci Jana Pawła II była „IV Watra Akademicka”. Pod hasłem „Sursum corda- W górę serca!” na terenie miasteczka studenckiego, na placu między akademikami „Bliźniak” i „Maluch”, studenci modlili się o beatyfikację i kanonizację Sługi Bożego Jana Pawła II. Podczas czuwania modlitewnego, w którym uczestniczył abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski, studenci nawiązali także do słynnego krakowskiego „białego marszu”.

Młodzież spotkała się również na specjalnych Mszach św. w intencji beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II, m. in. w kościele św. Wojciecha o godz. 20. 30 i św. Jakuba Ap. o godz. 18. 30. W kościele św. Jakuba Ap. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Józef Franelak, proboszcz parafii św. Jakuba, a homilię wygłosił ks. Tomasz Kordela.

Gdańsk

Międzynarodowy koncert „Hymny – artyści Janowi Pawłowi II w hołdzie” odbył się jednocześnie w Gdańsku i w Wilnie, łącząc symbolicznie dwa państwa, niegdyś połączone Unią Polsko – Litewską. Koncert odbywał się jednocześnie w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku i w kościele śś. Janów w Wilnie.

Hymny, które podkreślają zasługi świętych wyniesionych przez Jana Pawła II na ołtarze, napisane zostały przez 12 wybitnych kompozytorów polskich, ukraińskich i litewskich specjalnie na 3 rocznicę śmierci Ojca Świętego. Koncertowi towarzyszy akcja wsparcia dla programu Caritas „Skrzydła”.

Idea koncertu – ku czci świętych wyniesionych na ołtarze przez Papieża–Polaka, podkreślała jeden z ważniejszych rysów jego pontyfikatu – przesłanie o powszechnym powołaniu do świętości. Hymny ku czci świętych i błogosławionych poświęcone zostały św. Zygmuntowi Gorazdowskiemu, bł. Jerzemu Matulewiczowi, św. Faustynie Kowalskiej, św. Rafałowi Kalinowskiemu, św. Albertowi Chmielowskiemu, bł. Julianowi Nowowiejskiemu, św. Marii Karłowskiej, bł. Wincentemu Ferlichowskiemu, św. Maksymilianowi Kolbe, św. Józefowi Bilczewskiemu, św. Kindze, św. Jadwidze i św. Janowi z Dukli. Są to wszystko święci związani z Gdańskiem, Krakowem, Lwowem lub Wilnem.

Opracowanie muzyczne hymnów zostało powierzone 12 polskim, ukraińskim i litewskim kompozytorom.

Radom

Wyjątkowy charakter miały obchody trzeciej rocznicy śmierci papieża-Polaka w Radomiu. Na ustawionej scenie wzdłuż Alei Jana Pawła II, aktorzy Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego przygotowali specjalny program, w trakcie którego zostały przypomniane papieskie utwory poetyckie. Wystąpiło też pięć radomskich chórów, które zaśpiewały m.in. ulubioną pieśń oazową Ojca Świętego „Barkę”. Przebieg uroczystości radomianie mogli śledzić na dwóch telebimach ustawionych na pobliskiej skarpie. Wcześniej Mszy świętej w katedrze przewodniczył bp Zygmunt Zimowski.

Po wieczornych Mszach świętych z czterech radomskich kościołów wyruszyły z udziałem tysięcy wiernych marsze pamięci w kierunku Alei Jana Pawła II. W drodze odmawiali różaniec i nieśli ze sobą zapalone świece, które następnie ustawili wzdłuż ulicy. – Nasza obecność to wyraz jedności z Janem Pawłem II, który zostawił nam wielki skarbiec myśli, które powinniśmy realizować w naszym życiu – powiedział Jacek Majchrzak. – Mam wielką nadzieję, że nie tylko sercem, ale i czynem udowodnimy, że należymy do pokolenia, które dorastało w czasie trwania papieskiego pontyfikatu – dodał z kolei 31-letni Andrzej Kuźmiuk.

W godzinie Apelu Jasnogórskiego do zebranych przemówił bp Zygmunt Zimowski. – Wspominając Ojca Świętego Jana Pawła II, który przeszedł już do wieczności, potwierdzamy naszą wiarę, że modlitwa wypowiadana przez nas na ziemi, w tajemniczy sposób łączy nas z tymi, którzy już są w nowej rzeczywistości – życia wiecznego. Ta właśnie wiara w jednoczącą moc modlitwy wszystkich nas dzisiaj tutaj zgromadziła – mówił biskup radomski.

O godzinie 21.37 wspólnie odśpiewano „Barkę”. – Ojciec Święty wpisał się w historię naszego miasta, odwiedził Radom i jest jego honorowym obywatelem. Wszyscy pamiętamy jak żegnaliśmy papieża, pamiętamy biały marsz, w którym wzięło udział ponad 45 tys. osób. Spotkanie w rocznicę śmierci pozwoliło nam wrócić do myśli, którą pozostawił nam wielki Polak, było także okazją do pokazania, że pamiętamy o tym, co nam pozostawił – powiedział jeden z organizatorów ks. Marek Tatar.
Specjalna inicjatywą z okazji 3. rocznicy śmierci Papieża jest park imienia Jana Pawła II. Pierwsze drzewka posadzono dziś w samo południe na największym osiedlu mieszkaniowym ”Ustronie”.

Kielce

Od południowej modlitwy „Anioł Pański” Świętokrzyska Rodzina Szkół Papieskich rozpoczęła obchody 3. rocznicy śmierci Jana Pawła II. W południe wszystkie 32 świętokrzyskie szkoły noszące imię Jana Pawła II spotkały się pod szkolnymi pomnikami i tablicami w swoich miejscowościach, odmówiły „Anioł Pański”, zaśpiewały „Barkę” i zapaliły znicze pamięci.

Nie mniej niż 7 tys. kielczan zgromadziły wieczorne uroczystości w bazylice i na Placu Jana Pawła II w trzecią rocznicę śmierci Papieża. Mszy św. w intencji beatyfikacji przewodniczył bp Kazimierz Gurda, różaniec w godzinę śmieci Papieża poprowadził bp Kazimierz Ryczan.

Eucharystię poprzedziła transmisja homilii w wypełnionej po brzegi bazylice, którą Jan Paweł II wygłosił do mieszkańców ziemi świętokrzyskiej 3 czerwca 1991 r. na lotnisku w podkieleckim Masłowie.

Rzeszów

„Bądźcie solidarni z życiem” i „Macierzyństwo największą karierą” – te hasła towarzyszyły młodym ludziom, którzy spotkali się dziś przed południem na koncercie w Filharmonii Rzeszowskiej w ramach połączonych obchodów: Narodowego Dnia Życia i rocznicy śmierci Jana Pawła II. W programie znalazła się poezja oraz pieśni i piosenki propagujące cywilizacje życia, rodzinę i macierzyństwo, czyli wartości, na które zwracał uwagę Jan Paweł II.
W spotkaniu wziął udział bp Kazimierz Górny, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, który przypomniał młodym, że przyszłość i godność człowieka, o której mówił Jan Paweł II zależy właśnie od nich: „Papież nauczał, że godność człowieka powinna być zachowana w każdym jego momencie. Każde dziecko ma prawo się narodzić. To, że tutaj jesteście świadczy o tym, że chcecie się uczyć szanowania życia. Jan Paweł II zawsze bardzo się cieszył, kiedy ludzie bronili życia. Cieszy się także dziś patrząc na was z Nieba” – podkreślił.
Gościem honorowym spotkania był Marek Jurek, były marszałek Sejmu. W spotkaniu wzięli udział parlamentarzyści z Podkarpacia, władze wojewódzkie i samorządowe, przedstawiciele duchowieństwa, nauczyciele oraz ponad pół tysiąca młodych.

Licheń

Od samego rana pielgrzymi mogli zwiedzać bibliotekę oraz apartamenty, w których papież mieszkał w 1999 r.
W 3. rocznicę śmierci marianie otworzyli dla pielgrzymów i parafian papieskie apartamenty. Pokój dzienny, sypialnia, kaplica wyglądają tak, jak w dniach 6-8 czerwca 1999 roku, kiedy Ojciec Święty odwiedził licheńskie Sanktuarium. Przeróbce uległa jedynie jadalnia, w której mieści się teraz biblioteka. Marianie gromadzą tam zbiory związane z papieżem – książki jego autorstwa, pamiątkowe medaliony, programy pielgrzymek. Pozostawili również dary przekazane przez papieża gospodarzom Sanktuarium – różaniec z pereł, kielich z pateną, stułę, piuskę z podpisem, lekcjonarz. Teraz do tego zbioru eksponatów dołączyła również mitra.

Księża marianie zachęcają wiernych do udziału we wspólnej Mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II, która rozpocznie się o godz. 19.00 w bazylice. Będą w niej uczestniczyli m.in. zakonnicy obradujący w Licheniu w ramach Kapituły Prowincjalnej Zgromadzenia Księży Marianów. Zapraszają też do wspólnej modlitwy przy pomniku Jana Pawła II przed bazyliką o godzinie 21.37.

Łowicz

Biskup łowicki Andrzej Dziuba przewodniczył Eucharystii dziękczynno – błagalnej za dar życia oraz o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II. Msza św. sprawowana była w bazylice katedralnej w Łowiczu.
„Nie wystarczy tylko Chrystusowi uwierzyć, bo złe duchy także wierzą i drżą. Trzeba Go ukochać, to znaczy służyć Mu. Ta służba nie jest utratą wolności, ale odkryciem prawdziwej godności i piękna człowieka” – mówił w homilii bp Dziuba. Podkreślił, że prawda, nawet bolesna, jest wyzwoleniem. „Ze smutkiem patrzymy dzisiaj na tych, którzy chcą półprawd” – mówił. Zaznaczył, że trzeba uznać prawo do wyrażenia swej opinii tych, którzy mają wątpliwości. Trzeba pozwolić ją wyartykułować.

Po Eucharystii wierni wysłuchali w Bazylice Katedralnej koncertu na cześć Ojca Świętego. Następnie wszyscy przeszli pod pomnik ukazujący postać Jana Pawła II jako Rybaka ciągnącego sieć. Pomnik powstał w roku 2000 w dowód wdzięczności za pielgrzymkę Jana Pawła II w dniu 14 czerwca 1999 r do Łowicza. Wtedy kilkaset tysięcy uczniów i nauczycieli słuchało Następcy św. Piotra mówiącego o wychowaniu.

Beskidy

Wielkie ognisko, nazwane „Płomieniem Pamięci”, zapłonęło 2 kwietnia o 21.37. na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Znakiem pamięci o Ojcu Świętym były ogniska zapalone na niektórych szczytach gór i pagórków oraz świece płonące w oknach domów i schronisk 2 kwietnia o godz. 21.37.
Wcześniej, w trzecią rocznicę śmierci papieża, w Kaplicy Sanktuarium Ludzi Gór odprawiono Mszę św. w intencji jego rychłej beatyfikacji .

Po Mszy około 400 wiernych odmówiło koronkę do miłosierdzia Bożego, różaniec, a następnie odśpiewało Apel Jasnogórski i wzięło udział w Procesji Światła. O 21.37 wzniesienie rozświetliła wielka watra – Płomień Pamięci.

Uroczystości odbywał się w strugach padającego deszczu,, który przechodził momentami w śnieg. Na szczyt, który tonął gęstej mgle dotarli m.in. mieszkańcy Śląska i Małopolski – wśród nich m.in: ratownicy GOPR, przewodnicy, uczniowie okolicznych szkół i nauczyciele.

Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.) leży u podnóża Leskowca, najwyższego szczytu w Beskidzie Małym. Miejsce to było często celem wycieczek ks. Karola Wojtyły. Wcześniej jeszcze jako gimnazjalista, przychodził tu z pobliskich Wadowic.

Sesje, sympozja

Polacy wciąż bardzo pozytywnie myślą o Janie Pawle II, pamiętają jego pontyfikat i śmierć, ale mniej realizują papieskie nauczanie w swoim życiu – wynika z badań przeprowadzonych przez OBOP na zlecenie Centrum Myśli Jana Pawła II. Prezentacja raportu „Wartości Polaków a dziedzictwo Jana Pawła II” odbyła się dzisiaj w Pałacu Staszica w Warszawie.

Badanie zostało przygotowane przez zespół badaczy skupionych wokół Centrum Myśli Jana Pawła II, a zrealizowany przez OBOP w dniach 26 września – 4 października 2007. Dane zebrano na 1000-osobowej grupie Polaków w wieku co najmniej 15 lat.

Przedstawiając wyniki badań dotyczących opinii Polaków o pontyfikacie Jana Pawła II, prof. Krzysztof Koseła z Uniwersytetu Warszawskiego stwierdził, że współcześni Polacy mają wciąż bardzo ciepły stosunek do osoby Jana Pawła II. Dostrzegają wpływ jego nauk na własne życie, na życie bliskich, a nawet całego świata. Jednocześnie nie przeszkadza im niezgodność własnych przekonań z przesłaniem, które głosił papież. Mimo tej niezgodności, deklarują jednak otwartość na nauczanie Jana Pawła II.

Z badań wynika, że 79 proc. Polaków deklaruje, że stosuje się do nauczania Jana Pawła II. Nie czerpie jednocześnie wiedzy o nauczaniu papieskim z mediów, np. od publicystów lub intelektualistów, ale wiąże je z osobistymi praktykami religijnymi. – Ta skala odpowiedzi bardzo zaskoczyła socjologów. Ważne, że nie jest to wiedza powtarzana za innymi, Polacy są tu sędziami we własnej sprawie – powiedział prof. Koseła.
Jednocześnie w akceptowaniu lub odrzucaniu różnych elementów papieskiego nauczania Polacy zachowują się ambiwalentnie. Brak zgody na używanie środków antykoncepcyjnych deklaruje całkowicie lub częściowo 42 proc. Polaków, podczas gdy 49 proc. jest przeciwnego zdania. Potępienie kary śmierci akceptuje 68 proc., także sprzeciw wobec przerywania ciąży deklaruje – całkowicie lub częściowo – 68 proc. Polaków. Zdecydowany brak zgody na kapłaństwo kobiet wyraziło 47 proc. respondentów.

Gorzej wypada stosowanie wskazówek papieża w odniesieniu do sfery publicznej. Polacy chętnie pielęgnują wartości rodzinne (66 proc.), troszczą się o życie religijne dzieci i młodzieży (65 proc.), umacniają swoją wiarę poprzez modlitwę (63 proc.) i są wierni Kościołowi (62 proc.). Jednocześnie tylko nieco więcej niż połowa (51 proc.) pomaga biednym, a jeszcze mniej – 43 proc. – odnosi się do siebie z szacunkiem i życzliwością. Tylko 31 proc. Polaków deklaruje, że pielęgnuje dziedzictwo „Solidarności”.

Polacy są przekonani, że pontyfikat Jana Pawła II odcisnął głęboki ślad na ich życiu. Twierdzą także, że pod wpływem tego pontyfikatu zaszły ważne zmiany w świecie. 82 proc. Polaków stwierdziło m.in., że papież był podczas swego pontyfikatu orędownikiem porozumienia chrześcijańsko-islamskiego i chrześcijańsko-żydowskiego (85 proc.), według 91 proc. dążył także do porozumienia wszystkich wyznań chrześcijańskich.

Zdaniem 42 proc. Polaków data śmierci Jana Pawła II była na tyle ważna, że powinno się ją przypominać co roku. Według 21 proc. dzień ten powinien stać się nawet oficjalnym świętem narodowym i dniem wolnym od pracy. Jedynie 10 proc. Polaków nie jest zainteresowanych obchodzeniem kolejnych rocznic śmierci papieża.

„Jan Paweł II – człowiek kultury” sympozjum na UKSW

„Jan Paweł II – człowiek kultury” – to tytuł sympozjum, podczas którego Papież -Polak ukazany został jako twórca kultury i jej uczestnik. Sympozjum zorganizowane zostało przez Sekcję Teologii Kultury Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wydarzenie wpisuje się w obchody trzeciej rocznicy śmierci Jana Pawła II.

– Ojciec Święty zawsze myślał obrazami teatralnymi – mówił Bolesław Taborski, wieloletni pracownik Sekcji Polskiej BBC w Londynie, tłumacz dzieł Jana Pawła II na język angielski, który przedstawił papieża jako dramatopisarza. Prelegenci przypomnieli, że dzisiaj często używamy pojęć „robisz teatr”, „jesteś aktorem w życiu” odnosząc je do zachowań negatywnych. Jednakże mówiąc o rzeczach najważniejszych, odnosząc się do Boga używamy metafor teatralnych. – Teatralna problematyka związana z Janem Pawłem II musi jak najszybciej zostać zauważona, nie można patrzeć na niego bez teatru – stwierdził prof. Lech Sokół z Polskiej Akademii Nauk, wykładowca Akademii Teatralnej.

– Miłość papieża do sztuki w jej najróżniejszych formach i postaciach wyraża się w całym jego życiu – mówił o. Witold Kawecki, redemptorysta, założyciel Teologii Kultury na UKSW. Przypomniał, że piękno ma w sobie coś nadprzyrodzonego, stąd tak łatwo postawić równość pomiędzy sztuką a teologią. Papież tworzył teologię sztuki, ponieważ jego zdaniem, każda autentyczna forma sztuki jest drogą dostępu do nadprzyrodzoności świata i buduje wiarę. – Mam wrażenie, że Jan Paweł II był niesiony przez Piękno całe swoje życie – stwierdził o. Kawecki, który przypomniał, że jednym z imion Boga jest Piękno – Myślę, że dzisiaj daje mu się rozkoszować najwyższym pięknem, którym jest On sam – zakończył.

– Zawsze pamiętał, że wiara ma być czymś rozumnym, nie miał w sobie nić z ideologa – tłumaczył dominikanin o. Jacek Salij, teolog i filozof, profesor UKSW, który mówił o papieżu jako teologu. – Było dla niego czymś oczywistym, że wiara nie lęka się rozumu, ale znajduje w nim poparcie mówił. Przypomniał, że Jan Paweł II promował antropologię chrystocentryczną. – Doświadczył obu totalitaryzmów, kazał przestrzegać przed trzecim totalitaryzmem – demokracją bez wartości.

Zaprezentowana została także nowa książka „ Jan Paweł II – człowiek Kultury” z udziałem wydawcy, zaproszonych dziennikarzy i mediów.

maj, im, awo, mp, rl, łk, ju, mkc, rm, rk, ml, kg / Warszawa

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.