Polsko-czesko-niemieckie święto ludzi gór na Śnieżce
11 sierpnia 2023 | 11:57 | ksbb | Świdnica Ⓒ Ⓟ
– Przyjaźń z Chrystusem była dla niego ważniejsza, niż troska o własne życie – powiedział bp Ignacy Dec, biskup senior ze Świdnicy, który wygłosił homilię podczas uroczystości ku czci św. Wawrzyńca, jaka odbyła się na Śnieżce – najwyższym szczycie Karkonoszy (1602 mnpm).
Tradycyjnie już 10 sierpnia, we wspomnienie św. Wawrzyńca, diakona i męczennika do kaplicy znajdującej się na Śnieżce, poświęconej męczennikowi, pielgrzymują ludzie gór: ratownicy górscy, przewodnicy, pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego, turyści.
Każdego roku uroczystość ma charakter międzynarodowy. Przybywają Polacy, Czesi i Niemcy. W tym roku Mszy św. przewodniczył biskup Görlitz Wolfgang Ipolt. Obecni byli: biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup Hradec Kralove Jan Vokal, biskup eparchii wrocławsko-koszalińskiej Włodzimierz Juszczak oraz biskup senior diecezji świdnickiej Ignacy Dec. W modlitwie wzięło udział także blisko 30 księży z Polski, Czech i Niemiec.
Wszystkich przybyłych powitał proboszcz parafii w Karpaczu ks. dr Paweł Oskwarek, który sprawuje opiekę duszpasterską w tej najwyżej położonej kaplicy w Polsce.
W homilii bp Dec nawiązał do wydarzeń i obrazów biblijnych, które miały miejsce właśnie w górach. – Zapewne z tego powodu, że ludzie chcieli być bliżej Boga, w XVII w. wzniesiona została ta kaplica – powiedział. Podkreślił też, że św. Wawrzyniec, który patronuje kaplicy, był bohaterem wiary. – Nie tylko przez to że dbał o ubogich i był miłosierny, ale dlatego, że uważał, że ważniejsza jest przyjaźń z Chrystusem, niż ochrona swojego życia, stając się przez to męczennikiem za wiarę – zauważył. – Umiejmy więc być ludźmi, którzy dzielą się z drugimi – dodał bp Dec.
– Starajmy się być darem dla Pana Boga i darem dla ludzi. To właśnie przesłanie płynie do nas dzisiaj tu, z tej góry, za pośrednictwem św. Wawrzyńca, bo on był człowiekiem który służył innym, będąc darem dla drugich i darem dla Kościoła – życzył ludziom gór bp senior.
Do zgromadzonych licznie pielgrzymów, słowo skierowali: obecni biskupi, dyrektor KPN Andrzej Raj oraz inicjator tych spotkań Jerzy Pokój. Regularne, międzynarodowe spotkania w tym miejscu rozpoczęły się już w 1981 r. Tradycją tych spotkań jest również przemarsz do Kotła Łomniczki znajdującego się poniżej szczytu Śnieżki, gdzie znajduje się cmentarz Ofiar Gór. Tam odbywa się modlitwa i zapalane są znicze.
Warto przypomnieć, że decyzję o budowie kaplicy na Śnieżce podjął hrabia Krzysztof Schaffgotsch, właściciel Cieplic i zamku Chojnik. Prace rozpoczęto w 1655 r. pod nadzorem Bartłomieja Nantwiga z Gryfowa Śląskiego. Poświęcenia kaplicy pod wezwaniem św. Wawrzyńca dokonał 10 sierpnia 1681 r. opat Bernard Rosa z Krzeszowa. W roku 1981 z okazji 300–lecia kaplicy na Śnieżce, ówczesny członek Zarządu Koła Przewodników Sudeckich Jerzy Pokój przedstawił wniosek o ustanowieniu w dniu 10 sierpnia (dzień odpustu ku czci św. Wawrzyńca) święta przewodników sudeckich. Wniosek został zaakceptowany i od tego czasu przybywają tu na swoje święto ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, funkcjonariusze Straży Granicznej, służby Karkonoskiego Parku Narodowego oraz turyści.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.