Polsko-żydowski dialog w Szczecinie
17 stycznia 2016 | 12:50 | pk Ⓒ Ⓟ
Szabat w judaizmie oraz w Ewangelii i w liturgii Kościoła Katolickiego to tematy wykładów, które zaprezentowano podczas wieczornego spotkania w kościele dominikanów w Szczecinie. Sobotnie modlitwy i koncert pieśni żydowskiej w wykonaniu Chóru Kameralnego Okręgowej Izby Lekarskiej „Remedium” w Szczecinie były elementem obchodzonego w niedzielę w Polsce 19. Dnia Judaizmu.
Bóg błogosławi człowiekowi, stworzenie jest błogosławieństwem, a obraz Boga jest bliski człowiekowi – podkreśla dominikanin o. Maciej Biskup. Z kolei Mikołaj Rozen, przewodniczący Gminy Żydowskiej w Szczecinie, podkreśla, że ważną rzeczą jest to, że można złamać prawa szabatu, żeby ratować ludzkie życie, które jest najważniejsze. To zdaniem obu prelegentów punkty styczne w rozumieniu szabatu przez wyznawców obu religii.
Siódmy dzień tygodnia dla chrześcijan i żydów jest dniem świętym obchodzonym na pamiątkę dnia, kiedy Bóg odpoczywał po stworzeniu świata.
– W przestrzeganiu szabatu chodzi o to, żeby uświęcać go w taki sposób, żeby poświęcić ten dzień Bogu, stosunku człowieka do Boga i relacji z Bogiem – dodaje Mikołaj Rozen, który bardzo ceni sobie klimat stworzony wokół spotkania w kościele dominikanów. – Dni Judaizmu mogą pomóc Kościołowi Katolickiemu w sięganiu do korzeni chrześcijaństwa – podkreśla przewodniczący Gminy Żydowskiej w Szczecinie.
– Często mówimy, że ten dialog jest tylko z naszej strony, ale widać coraz bardziej, że na inicjatywę dialogu z naszej strony jest też odpowiedź z tamtej – zauważa o. Maciej Biskup, przeor klasztoru dominikanów w Szczecinie wskazując na deklarację podpisaną przez kilkudziesięciu rabinów w ubiegłym roku w Jerozolimie. Dokument wskazuje, jak podkreśla o. Biskup, że żydzi też "potrzebują chrześcijaństwa i to nie jest fałszywa religia".
W spotkaniu w szczecińskiej parafii uczestniczyli przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej oraz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Szczecinie, a także wierni Kościoła rzymskokatolickiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.