Pomniki Jana Pawła II stanęły na Placu Artystów w Kielcach
07 kwietnia 2010 | 09:41 | dziar, lk / maz Ⓒ Ⓟ
Wernisażem rzeźb krakowskiego artysty prof. Czesława Dźwigaja na Placu Artystów w centrum Kielc, rozpoczął się dzisiaj cykl obchodów rocznicowych „Rozpalmy pamięć”, dedykowanych Janowi Pawłowi II.
Uroczystego otwarcia wystawy dokonał ks. Dariusz Gącik, rzecznik kurii kieleckiej. Zachęcając kielczan do obejrzenia wystawy, wspomniał – cytując Cypriana Norwida – o „pięknie, którego nie wolno chować pod korcem”. Podkreślił, że przesłaniem wystawy jest „owoc głębokiej więzi duchowej artysty z Papieżem”.
Prof. Dźwigaj wyjaśniał symbolikę dziewięciu prezentowanych rzeźb, które zostały zainspirowane ostatnimi dniami życia Papieża. Cykl otwiera rzeźba „Ex- cathedra”, a kończy „Totus Tuus” . – „Sztuki plastyczne potrafią innym językiem przekazać specyficzne treści werbalne, tym bardziej, jeśli sprzyja temu tak ciekawie zaaranżowana przestrzeń, jak na kieleckim Placu Artystów” – powiedział Dźwigaj w rozmowie z KAI.
Krzysztof Słoń, przewodniczący Rady Miasta podkreślił, że może być bodźcem do „wykreowania trwałych pomników pamięci”, a Kielce jako miasto dobrze wywiązują się z tego zadania. „Mamy duży Dom Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II, ogólnopolski koncert szkół papieskich, czy spotkanie niepełnosprawnych w rocznicę lądowania Jana Pawła II na lotnisku w Masłowie” – dodał.
Ekspozycję rzeźb Czesława Dźwigaja można oglądać do 16 kwietnia.
W środę odbędzie się projekcja filmu J. K. Harrisona „Jan Paweł II” i spotkanie z odtwórcą roli Tadeusza – Robertem Gonerą. Z kolei w czwartek w Wyższym Seminarium Duchownym zostanie zaprezentowany spektakl „Barabasz”, a w piątek w kościele św. Franciszka z Asyżu odbędzie się koncert muzyki synagogalnej.
Cykl imprez „Rozpalmy pamięć w 5. rocznicę śmierci Jana Pawła II” zakończy Msza św. w kościele św. Wojciecha w najbliższą sobotę. Po Eucharystii odbędzie się „Droga Światła” do kieleckiej bazyliki i koncert zespołu DA „Francesco”.
Prof. Czesław Dźwigaj jest m.in. wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, autorem kilkuset pomników, w tym blisko 70. Jana Pawła II, a także rzeźb wieszczów, artystów i bohaterów narodowych.
Papieskie pomniki jego autorstwa istnieją m.in. w Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Niemczech, Francji oraz w sanktuariach maryjnych w całej Europie, w tym w Fatimie i Lourdes.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.