Pomoc dla poszkodowanych
22 sierpnia 2012 | 12:28 | rm / br Ⓒ Ⓟ
Caritas Diecezji Radomskiej uruchamia pomoc dla poszkodowanych przez nawałnicę, która przeszła na początku sierpnia nad miejscowościami położonymi w rejonie Starachowic, Pawłowa, Krynek, Grabowca i Lipska.
Wczoraj w Kurii Diecezjalnej w Radomiu odbyło się spotkanie z udziałem biskupa Henryka Tomasika, Caritas i proboszczów z poszkodowanych miejscowości. Ustalono, że zostaną wypłacone dodatki w wysokości 2 tys. złotych. Dotyczy to głównie osób, których domy zostały poważnie uszkodzone.
– W wyniku tych burz ucierpiało wiele rodzin w naszej diecezji. Przy okazji ponownie odkrywamy, że mamy otwarte serca na los drugiego człowieka. Nasi diecezjanie włączyli się w niesienie pomocy przez modlitwę i złożone ofiary podczas niedzielnej zbiórki. Cieszę się, że Caritas koordynuje działania w tej sprawie – powiedział biskup Tomasik.
Dyrektor radomskiej Caritas ks. Grzegorz Wójcik poinformował, że zostaną wypłacone dodatki w wysokości 2 tys. złotych. Dotyczy to głównie osób, których domy zostały poważnie uszkodzone. – Środki zostaną przekazane w porozumieniu z gminnymi ośrodkami pomocy społecznej. Nasza pomoc trafi w głównej mierze do osób najuboższych, starszych czy rodzin wielodzietnych, pozbawionych środków na remont swoich domów – powiedział ks. Wójcik. Dodał, że zwrócono się również do Caritas Polska o przyznanie dodatkowych środków finansowanych dla poszkodowanych przez nawałnicę. Z danych Caritas wynika, że nawałnica uszkodziła ponad 350 gospodarstw.
W spotkaniu uczestniczył ks. Franciszek Bednarczyk z Chotczy. – W jednej z naszych wiosek zostało zniszczonych ok. 30 domów mieszkalnych. Nie ukrywam, że ludzie oczekują na pomoc – powiedział ks. Bednarczyk.
Nawałnice przeszły w nocy z 6 na 7 sierpnia. W ich wyniku zostały zerwane lub uszkodzone dachy wielu domów. Ucierpiały gospodarstwa i lasy, zniszczone zostały uprawy. Ponadto kataklizm dotknął cmentarze, obiekty i budynki publiczne. Siejąca spustoszenie nocna nawałnica sprawiła, że kilkaset rodzin straciło dach nad głową czy podstawę utrzymania. W niektórych wioskach jak Rzepin, Wólka Modrzejowa czy inne, uszkodzona lub zniszczona została większość pokryć dachowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.