Pomoc KUL dla studentów z terenów powodziowych
30 września 2024 | 11:48 | KUL | Lublin Ⓒ Ⓟ
Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, którzy w wyniku powodzi znaleźli się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej, mogą ubiegać się o zapomogę z Funduszu Stypendialnego KUL, stypendium socjalne, zniesienie opłat edukacyjnych oraz urlop. KUL zapewnia również pomoc psychologiczną – informuje prorektor ds. studentów i umiędzynarodowienia prof. Beata Piskorska.
Wysokość zapomogi w minionym roku akademickim wynosiła maksymalnie 6 tysięcy złotych. Na początku października 2024 r. Komisja Stypendialna ustali nowe stawki pomocy finansowej. Zapewniamy, że wnioski o zapomogi zostaną rozpatrzone priorytetowo.
– Będziemy brali pod uwagę utracenie dochodu w danej rodzinie. Rozumiemy, jakim nieszczęściem jest stan klęski żywiołowej, dlatego też proponujemy wyższe stypendia socjalne – dodaje prof. Beata Piskorska.
Kolejnym wyrazem solidarności z rodzinami studentów jest możliwość ubiegania się o całkowite lub częściowe zwolnienie z opłat za czesne, powtarzanie zajęć, czyli tzw. „poprawki” i rozłożenie na raty lub przedłużenie terminu wniesienia tych opłat.
Jeśli student poszkodowany w powodzi nie będzie mógł z tego powodu podjąć studiów od 1 października, ma możliwość wnioskowania o urlop krótkoterminowy (do czterech tygodni), urlop semestralny lub roczny.
-W przypadku studentów I roku zastosujemy tryb wyjątkowy, jeśli zajdzie taka potrzeba, gdyż zgodnie z Regulaminem studiów, urlop może być udzielony po zaliczeniu I semestru studiów – wyjaśnia prorektor.
KUL zapewnia także pomoc psychologiczną dla studentów potrzebujących takiego wsparcia.
Gdzie zgłaszać potrzebę udzielenia wsparcia?
W Dziale Studenckich Spraw Socjalnych, https://www.kul.pl/kontakt,11429.html, a w sprawie opłat i urlopów, w dziekanatach poszczególnych wydziałów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.