Pomorska Droga św. Jakuba promocją Szczecina i regionu
14 czerwca 2011 | 17:24 | pk Ⓒ Ⓟ
Blisko milion złotych będzie kosztowała rewitalizacja Pomorskiej Drogi św. Jakuba na obszarze województwa zachodniopomorskiego. Dziś odbyła się konferencja inaugurująca realizację projektu pod nazwą "Rewitalizacja Europejskiego Szlaku Kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku".
Wytyczeniem, oznakowaniem, a także promocją Drogi św. Jakuba w Zachodniopomorskiem zajmą się Urząd Marszałkowski i Fundacja "Szczecińska", która m.in. organizuje Szczecińską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Z zaplanowanego na ten projekt miliona złotych, 85 proc. to środki unijne. Długość szlaku w granicach województwa zachodniopomorskiego to 400 kilometrów. Pomorska Droga św. Jakuba rozpoczyna się na Litwie, biegnie m.in. przez Szczecin, a kończy w Niemczech.
Marszałek województwa zachodniopomorskiego przekonuje, że warto wydać pieniądze na ten cel. – Mam nadzieję, że przyniesie to wymierny efekt dla całego województwa w postaci wzrostu liczby turystów nie nastawionych na łatwy, komercyjny wypoczynek, ale również poszukujących odnowy duchowej – powiedział Olgierd Geblewicz.
Projekt pozwala również na promocję walorów turystycznych regionu oraz wzrost świadomości lokalnych społeczności. – Chodzi o to, żeby mieszkańcy wiedzieli, że mieszkają na takim szlaku, a oprócz tego, aby umożliwić przyszłym pątnikom, pielgrzymom czy wędrowcom przejście pieszo lub przejechanie rowerem. Mamy nadzieję na promocję idei otwierania na szlaku schronisk czy innych punktów, które pomogą pielgrzymom. Pamiętajmy bowiem, że to szlak, który jest czynny cały rok – dodaje ks. Paweł Ostrowski, prezes Fundacji "Szczecińska".
Samo położenie tych miejscowości, ich lokalizacja, zasobność, ważne obiekty historyczne i kulturowe sprawiają, że Pomorze Zachodnie zaczyna jawić się jako obszar o dużym znaczeniu dla ruchów turystyki religijnej – uważa dr Tomasz Duda z Uniwersytetu Szczecińskiego, który dodaje, że Droga św. Jakuba może stać się okazją do promocji wydarzeń w regionie np. lipcowego Jarmarku Jakubowego w Szczecinie czy też sierpniowego Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie.
Sieć Dróg św. Jakuba w Europie prowadzi do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie znajdują się relikwie Apostoła. W ubiegłym roku pielgrzymowało po nich 300 tys. osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.