Drukuj Powrót do artykułu

Ponad 1100 Polaków na zakończeniu roku jubileuszowego

14.10.2017 , Fatima / mz (KAI Lizbona) / wer Ⓒ ℗

Ponad 1100 Polaków wzięło udział w piątkowej Mszy św. w Fatimie, stanowiącej główny punkt uroczystości oficjalnego zakończenia roku jubileuszowego stulecia objawień maryjnych. Na trwające od czwartkowego wieczora obchody dotarli oni zarówno w dużych grupach, jak też indywidualnie.

Z danych portugalskiego sanktuarium wynika, że w Fatimie obecnych było w piątek 23 dużych grup pielgrzymów z Polski. Przybyły one z różnorodnych miejsc kraju, m.in. z Warszawy, Opola, Zakopanego i Mierzyna. Łącznie w zorganizowanych grupach, zarejestrowanych przez sanktuarium, jest w Fatimie 1089 Polaków. Wprawdzie w licznym tłumie wiernych są też pielgrzymi indywidualni z Polski, ale jak wyjaśniła KAI rzecznik prasowa portugalskiego sanktuarium Carmo Rodeia, dokładne ustalenie ich liczby jest niemożliwe.

Przedstawicielka sanktuarium ujawniła, że w ciągu roku jubileuszowego Polacy przybywający w zorganizowanych grupach stanowili bardzo liczną, a zarazem trzecią, po Hiszpanach i Włochach, grupę narodowościową docierającą do tego miejsca kultu maryjnego. W piątek najliczniejsi w Fatimie byli jednak pielgrzymi z USA, których łącznie dotarło tam ponad 2 tys. w 41 grupach.

Czytaj także: Fatima – uroczyste obchody stulecia zakończenia objawień

Większość polskich grup pielgrzymkowych przybyło na uroczystości do Fatimy z księżmi. Jak ujawniło biuro prasowe sanktuarium, łącznie w piątkowe popołudnie było w tej portugalskiej miejscowości 1070 kapłanów z całego świata. W obchodach zakończenia roku jubileuszowego w tej portugalskiej miejscowości bierze udział także 36 biskupów.

Przewodzący piątkowej Mszy św. biskup diecezji Leiria-Fatima Antonio Marto zaapelował do katolików o modlitwę za pokój na świecie i o włączenie się w dzieło służące jego utrzymaniu. Podziękował też chorym, licznie przybywającym do Fatimy, za ich świadectwo.

Władze samorządowe Fatimy szacują, że do końca tego roku do tej miejscowości dotrze rekordowa liczba ponad 8 mln osób z całego świata. Najwięcej, około 1,5 mln wiernych, przybyło tam w dniach 12 i 13 maja br., aby towarzyszyć Franciszkowi w jego pielgrzymce do sanktuarium. Podczas swojego pobytu w trakcie centralnych obchodów roku jubileuszowego papież ogłosił świętymi rodzeństwo Franciszka i Hiacyntę Marto, małych pasterzy, którzy uczestniczyli w objawieniach z 1917 r.

Wersja do druku

Przeczytaj także

14 października 2017 09:35

Już ponad 200 tys. podpisów pod inicjatywą "Zatrzymaj aborcję"

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.