Ponad 20 tys. osób wzięło udział w Niedzieli św. Franciszka
08 października 2019 | 13:45 | Mateusz Piotrowski | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Ponad 20 tys. osób w niemal 50 miejscach w całej Polsce wzięło udział w świętowaniu Niedzieli św. Franciszka, której towarzyszyło w tym roku hasło „Powietrze = dobro wspólne”.
W ramach wydarzenia odbyły się modlitwy o ochronę stworzenia, prelekcje poświęcone przeciwdziałaniu smogu, a także koncerty czy rodzinne pikniki. Celem wydarzenia było zwrócenie uwagi Polek i Polaków na zagrożenie dla życia, jakim jest zanieczyszczenie powietrza i wskazanie praktycznych sposobów dbania o środowisko jako dobro wspólne.
„Mogę być posądzony o to, że wygłaszam deklarację polityczną, ale to nie jest deklaracja polityczna. To jest deklaracja wiary. Dbanie o ubogich, którzy są wykorzystywani, którzy cierpią z powodu kryzysu ekologicznego, dbanie o ten świat, który został nam dany – to jest część bycia chrześcijaninem. Prośmy dziś w tej Mszy św. o to, żebyśmy wyszli z niej przemienieni, wrażliwsi na piękno przyrody. Nie tylko po to, żeby się nim zachwycić. Ale po to, żeby ją pielęgnować i jej doglądać – powiedział w homilii wygłoszonej w Niedzielę św. Franciszka w warszawskiej parafii św. Andrzeja Boboli o. Roman Groszewski SJ.
Zdaniem Piotra Abramczyka, meteorologa i prezesa Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska, papież Franciszek dał świetny przykład, sadząc jako pierwszy papież w historii drzewo w Ogrodach Watykańskich w Dzień św Franciszka. – Cieszymy się, że tylu wiernych i duchownych w całej Polsce spontanicznie i oddolnie włączyło się w świętowanie dnia świętego ekologa. Nasza akcja to też odpowiedź na realny problem ekologiczny. Zorganizowaliśmy tegoroczną Niedzielę pod hasłem „Bóg daje życie – smog zabiera”, bo w Polsce z powodu smogu umiera przedwcześnie co najmniej 40 tys. ludzi. My chcemy być po stronie życia, „w centrum sieci życia” – jak mówi Franciszek – podkreślił Abramczyk.
Jednocześnie poinformował, że świętowanie Niedzieli św. Franciszka powinno być pierwszym krokiem w stronę „ekologicznego nawrócenia”. – Ale jest jeszcze mnóstwo do zrobienia, jeśli chodzi o jakość powietrza czy klimat. Chcemy, żeby troska o stworzenie, żeby coroczna Niedziela św. Franciszka na stałe wpisała się krajobraz Kościoła. Dlatego zapraszamy wszystkich do włączenia się w działanie. W końcu wszyscy oddychamy tem samym powietrzem – zaznaczył Abramczyk.
Głównym koordynatorem Niedzieli św. Franciszka pod hasłem „Powietrze = dobro wspólne” był Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska – polskie przedstawicielstwo the Global Catholic Climate Movement (GCCM), zrzeszającego ponad 900 organizacji, stowarzyszeń, zakonów i innych inicjatyw, a także indywidualnych Animatorów Laudato Si' z całego świata. GCCM działa w porozumieniu z watykańską Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.