Ponad 3 tys. uczestników Drogi Krzyżowej ulicami Rzeszowa
25 lutego 2023 | 12:27 | tn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
Ponad trzy tysiące osób przeszło ulicami Rzeszowa rozważając stacje Drogi Krzyżowej 24 lutego. Podczas nabożeństwa, w którym uczestniczyła m.in. młodzież z Ukrainy, modlono się o pokój na świecie, a także za ofiary wykorzystania seksualnego w obchodzonym w pierwszy piątek Wielkiego Postu Dniu modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego.
Droga Krzyżowa rozpoczęła się przy krzyżu na placu Śreniawitów. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba. W nabożeństwie uczestniczyło około 30 księży, klerycy, osoby konsekrowane i około trzech tysięcy wiernych. „Modlimy się w intencji pokoju tak bardzo potrzebnego współczesnemu światu. W sposób szczególny polecamy naszych sąsiadów i wyrażamy wdzięczność, że jesteście dzisiaj z nami; że podczas Drogi Krzyżowej weźmiecie w swoje ręce krzyż. Modlimy się również za wszystkie ofiary wykorzystania seksualnego w Dniu Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego” – mówił przed rozpoczęciem nabożeństwa ks. Rafał Flak, dyrektor wydziału duszpasterskiego kurii diecezjalnej w Rzeszowie.
Głos zabrał również Józef Czopik, stolarz, który w 1981 r. wykonał drewniany krzyż wykorzystywany od 1996 r. podczas Drogi Krzyżowej ulicami Rzeszowa. „Krzyż powstał jako podziękowanie za szczęśliwe zakończenie strajku i podpisanie porozumienia w Rzeszowie w 1981 r. 19 lutego pojechaliśmy o północy do mojego warsztatu w Siedliskach. Pomagali mi dwaj strajkujący z Lubeni i Straszydla. Po dwóch godzinach krzyż był gotowy. Potem z tym krzyżem szliśmy w procesji do kościoła farnego w Rzeszowie. Dziękuję Bogu za to wyróżnienie. Nigdy się nie wstydziłem krzyża” – podkreślił uczestnik strajku w 1981 r.
Następnie zebrani przeszli od krzyża – pomnika Ofiar Komunizmu na placu Śreniawitów przez ul. F. Szopena, al. Lubomirskich, ul. 3 Maja, ul. Sokoła do Bazyliki Ojców Bernardynów. Krzyż od pierwszej stacji nieśli członkowie Męskiej grupy św. Andrzeja Boboli, a następnie służby mundurowe, Rycerze Kolumba, uczniowie i nauczyciele szkół prowadzonych przez siostry pijarki i prezentki, podopieczni i pracownicy Caritas Diecezji Rzeszowskiej oraz Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, a także przedstawiciele różnych zawodów, bractw, organizacji, ruchów i stowarzyszeń. Od szóstej stacji krzyż niosła młodzież z Ukrainy, która przebywa w Rzeszowie na rekolekcjach.
Rozważania przygotował ks. Rafał Flak. Tematyka była ściśle związana z treścią poszczególnych stacji z rozszerzeniem o współczesne konteksty. I tak przy pierwszej stacji „Pan Jezus na śmierć skazany” uczestnicy nabożeństwa usłyszeli, że znając prawdę o niesprawiedliwym wyroku wydanym przez Piłata, ponawiają jego haniebny czyn, gdy w domach i w pracy ferują krzywdzące wyroki w postaci złych opinii i manipulacji. Teksty czytała m.in. młodzież z Duszpasterstwa Akademickiego Emaus, a oprawę muzyczną przygotowała grupa Wieczory Uwielbienia – obydwie wspólnoty działają przy parafii św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.
Po nabożeństwie odbyła się Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej pod przewodnictwem bp Jana Wątroby. Na końcu Eucharystii biskup rzeszowski odczytał modlitwę w intencji ofiar nadużyć seksualnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.