Ponad 400 eksponatów na wystawie o sacrum i profanum
13 grudnia 2018 | 21:04 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Ponad 400 eksponatów znajdzie się na nowej wystawie pt. „Od sacrum do profanum. Rzeźba i malarstwo w sztuce ludowej” w Muzeum Dialogu Kultur. Jest to nowa wystawa stała w muzeum, a jej w wernisaż odbędzie się we wtorek 18 grudnia.
Najstarsze z kilkuset eksponatów pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, większość z XX wieku, są i prace współczesne. Wystawa to bogaty zbiór dokonań blisko 60 artystów ludowych z województwa świętokrzyskiego.
Tytuł wystawy nawiązuje do tematyki prac prezentowanych przez muzeum i ich chronologii. Sztuka ludowa w swej początkowej fazie miała wyłącznie charakter religijny, dlatego znacząca grupa prac prezentuje taką właśnie tematykę – wizerunki i sceny z życia Maryi, Jezusa, Świętej Rodziny, postaci świętych, szczególnie tych czczonych w Polsce.
Wśród wyobrażeń plastycznych Jezusa dominują sceny związane z Bożym Narodzeniem oraz pasyjne, a także najbardziej popularny wizerunek – Chrystusa Frasobliwego, który stał się wręcz symbolem polskiej sztuki ludowej. W dawnych społecznościach olbrzymią rolę odgrywali także święci. Ich figuralne wyobrażenia traktowano jako swoistych pośredników w kontaktach między człowiekiem a światem ponadzmysłowym. Obrazy lub figurki świętych wystawiano w oknach podczas burzy, wynoszono do pożaru, a nawet umieszczano w oborach, liczono na ich orędownictwo w nieszczęściu i chorobie.
W drugiej połowie XX wieku, po II wojnie światowej, tematy podejmowane przez twórców ludowych dotyczą także spraw świeckich, związanych życiem wsi: jej codziennością, pracą na roli, obrzędowością w cyklu rocznym, świętowaniem o charakterze religijnym i świeckim. W tej części wystawy eksponowane są prace ukazujące zarówno trudy dnia: wykopki, sianokosy, żniwa, jak i barwną obrzędowość doroczną: zwyczaje wielkanocne, kolędowanie oraz radosne chwile: wesela, zabawy czy wizyty na targu.
Na wystawie znajdą się rzeźby wykonane z drewna i gliny oraz obrazy malowane na płótnie, desce i papierze. Ekspozycję prac uzupełniają biogramy ich twórców, udostępnione na ekranach dotykowych.
Wernisaż wystawy odbędzie się w najbliższy wtorek o godz. 18. Muzeum Dialogu Kultur to najmłodsza placówka oddziałowa Muzeum Narodowego w Kielcach z siedzibą w zmodernizowanych wnętrzach XVIII-wiecznej Kamienicy pod Trzema Herbami.
Nowoczesne, wyposażone w multimedia muzeum, przybliżając historię, kulturę i tradycję ma na celu podkreślanie mnogości i różnorodności poglądów, wyznań, przekonań. Oferta Muzeum Dialogu Kultur jest prezentowana m.in. poprzez multimedialną, wyposażoną w wielkoformatowe ekrany, narracyjną wystawę stałą, wystawy czasowe, działalność naukową.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.